کشاورزان لبنانی خواهان لغو ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی به عربستان شدند

به گزارش مجله تور یک روزه، کشاورزان لبنانی تصمیم ریاض برای ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی این کشور به عربستان را خودسرانه و ناعادلانه توصیف کردند و خوستار لغو این تصمیم شدند.

کشاورزان لبنانی خواهان لغو ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی به عربستان شدند

به گزارش خبرنگاران، به نقل از یورونیوز، اتحادیه کشاورزان لبنانی امروز یکشنبه با انتشار بیانیه ای از دولت عربستان خواست تا از تصمیم خود برای ممنوعیت واردات محصولات لبنانی صرف نظر کند.

در این بیانیه تاکید شده است که اشتباه محرز یک فرد یا یک گروه تبهکار نباید دلیلی موجه برای مجازات کل مردم لبنان باشد.

صادرات محصولات کشاورزی درآمدهای عمده ارزی برای کشور لبنان به همراه دارد. کشورهای عربی اصلی ترین بازارهای صادراتی لبنان برای فروش محصولات کشاورزی را تشکیل می دهند.

صادرات محصولات کشاروزی لبنان نزدیک به هشتاد درصد از 190 میلیون دلار درآمد کل صادرات این کشور را در سال 2019 به خود اختصاص داده بود. از این میان عربستان با سهم بیست درصدی و پس از آن کشور قطر بزرگترین بازار فروش محصولات لبنانی بودند.

بعضی مقامات لبنان کوشش نموده اند که ادعای عربستان در مورد قاچاق مواد مخدر توسط صادرکنندگان این کشور را زیر سوال ببرند و به کلی آن را منکر شوند.

رئیس اتحادیه صنفی کشاورزان در دره بقاع واقع در شرق لبنان مدعی شده که مبدا اولیه محموله انار کشف شده در عربستان سوریه بوده و این محموله پس از ترانزیت به بندر لبنان به عربستان بارگیری شده بود.

اتحادیه کشاورزان لبنانی همچنین در بیانیه خود تصریح نموده که تصمیم دولت عربستان برای ممنوعت واردات کشاورزی این کشور با نشانه هایی از سوء نیت سیاسی همراه است و با ادعای ریاض مبنی بر حمایت از منافع لبنان کاملا مغایرت دارد.

در این بیانیه همچنین دولت عربستان سعودی از سوی اتحادیه کشاورزان به مشارکت در سیاست محاصره لبنان و تغییر حلقه متحدان آن متهم شده است.

عربستان سعودی از حمله کشورهای حاشیه خلیج فارس است که حزب الله لبنان را تحت تحریم قرار داده است.

حکم ممنوعیت واردات کشاورزی لبنان را وزارت کشور عربستان به بهانه کشف محموله های قاچاق مواد مخدر در میان محصولات لبنانی صادر نموده و قرار است از امروز یکشنبه پنجم اردیبهشت/25 آوریل اجرایی گردد.

این تصمیم پس از آن گرفته شد که عربستان سعودی روز آدینه اعلام نمود بیش از 5 میلیون قرص کاپتاگُن را که حاوی ماده مخدر و ترکیبات محرک آمفتامین و تئوفیلین است در میان یک محموله وارداتی انار از کشور لبنان کشف نموده است.

خبرگزاری رسمی عربستان می نویسد چهار تبعه سعودی و یک فرد دیگر خارجی که هویتش اعلام نشده در همین ارتباط دستگیر شده اند.

به دنبال انتشار این خبر ریاض اعلام نمود که واردات کلیه محصولات کشاورزی لبنان به منظور جلوگیری از ورود محموله های قاچاق از روز یکشنبه ممنوع می گردد.

اجرا شدن این حکم ضربه بزرگی به اقتصاد لبنان محسوب می گردد که هم اکنون با بحران بی سابقه مالی و رکود شدید مالی دست و پنجه نرم می نماید.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان روز شنبه خواهان جلسه ای با حضور اعضای کابینه، مقامات امنیتی، مسؤولان و فعالان بخش کشاورزی و نمایندگان صادرکنندگان برای آنالیز این مساله و پیامدهای آن شد.

وزارت امور خارجه لبنان نیز روز آدینه با اعلام موضع در این خصوص قاچاق مواد مخدر را برای اعتبار و اقتصاد کشور زیان آور خواند و از مقامات گمرکی خواست تا محموله های خروجی از پایانه های این کشور کوچک حوزه مدیترانه را مورد آنالیز و بازرسی دقیق تر قرار دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1565

به "کشاورزان لبنانی خواهان لغو ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی به عربستان شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشاورزان لبنانی خواهان لغو ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی به عربستان شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید