پسماندسوزی پاشنه آشیل تهران در ایجاد آلودگی ، متخلفان قابل شناسایی نیستند

به گزارش مجله تور یک روزه، پسماندسوزی معضلی است که در حاشیه شهرهای بزرگ مانند تهران رخ می دهد و در روزهای آلوده نفس کشیدن را برای شهروندان دشوارتر می نماید و باعث تشدید آلودگی هوا در شرایط وارونگی دما می گردد؛ آن هم در شرایطی که بر اساس قانون هوای پاک و قانون مدیریت پسماند پسماندسوزی ممنوع است.

پسماندسوزی پاشنه آشیل تهران در ایجاد آلودگی ، متخلفان قابل شناسایی نیستند

به گزارش خبرنگاران، پسماندسوزی همیشه به عنوان یکی از عوامل آلودگی هوای مرکز مطرح بوده است. در قانون هوای پاک به موضوع پسماندسوزی پرداخته شده و در ماده 20 این قانون آمده است: انباشت پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در معابر عمومی و فضای باز یا سوزاندن آن ها و انباشتن پسماندهای خانگی و ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مکان های معین شده به وسیله شهرداری ها و دهیاری ها یا سوزاندن آن ها بعلاوه سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع بوده و متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده 19 قانون مجازات اسلامی محکوم می گردد.

علیرضا مزینانی -مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران- درباره اقدامات این اداره کل برای مقابله با پسماندسوزی می گوید: با برنامه ریزی اجرا شده گشت و پایش های شبانه در حوزه کل استان به وسیله ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان ها و ستاد اداره کل اجرا می گردد. هدف از انجام این گشت ها و پایش ها کنترل منابع آلوده نماینده هوا و مقابله با تخلفات احتمالی به ویژه در ساعات غیر اداری و ایام تعطیل هفته است.

او بعلاوه پسماند و ضایعات سوزی را از مهمترین عوامل در افزایش آلودگی هوا ذکر کرد و گفت: 17 مورد مقابله با پسماندسوزی و ضایعات سوزی در گشت و پایش های شبانه ماموران اجرایی در این مدت ثبت شده که نشان از تداوم این معضل در سطح استان دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه برابر قانون چندین دستگاه در مورد برخورد با پسماند سوزی وظیفه دارند، می گوید: شهرداری ها، بخشداری ها، نیروهای انتظامی، جهاد کشاورزی از جمله دستگاه هایی هستند که باید به صورت ویژه و جدی تری به این موضوع بپردازند تا این معضل مهم در سطح استان رفع گردد. آلودگی هوا موضوعی است که نیازمند مشارکت جدی و همکاری همه مردم و دستگاه های اجرایی مسئول دارد.

این موارد در حالی در آذرماه امسال بیان شده است که به گفته محمد رستگاری -معاون سابق نظارت و پایش اداره محیط زیست استان تهران- پسماندسوزی یکی از شایع ترین تخلفاتی است که گزارش می گردد و نقش موثری در تشدید آلودگی هوا به ویژه در شرایط پایداری جوی و عدم وزش باد دارد.

او بعلاوه اضافه نمود: معمولا افرادی که اقدام به پسماندسوزی می نمایند، قابل شناسایی نیستند مگر اینکه حین این اقدام مشاهده شوند بنابراین پیشگیری و مقابله با آن کاری سخت است.

عزیز میکائیلی - رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس- نیز بر ضرورت فرهنگ سازی در زمینه پسماندسوزی تاکید می نماید و می گوید: ضروری است که همه افراد خود را متعهد به رعایت الزامات زیست محیطی و مسئول حفظ محیط زیست و سلامتی تک تک آحاد جامعه و شهروندان بدانند.

پسماندسوزی معضلی است که سال های گذشته نیز به صورت گسترده در شهرهای مختلف استان تهران رخ می داد و باعث تشدید آلودگی هوا می شد اما طی امسال با توجه با افزایش روزهای آلودگی هوا نسبت به سال گذشته مقابله با این معضل بیش از پیش اهمیت پیدا نموده است.

پسماندسوزی برای منفعت طلبی

فاطمه اکبرپور، رئیس اداره ارزیابی محیط زیست و آنالیز آلودگی هوا و تغییر اقلیم اداره کل محیط زیست استان تهران می گوید: معضل پسماندسوزی کما فی سابق در حاشیه بیشتر شهرستان های استان و نقاط مختلف استان تهران مشهود است که با توجه به وارونگی دما و سکون جوی، به عنوان یکی از کانون های آلودگی هوا نیز محسوب می گردد.

به گفته او با وجود اینکه برخوردهای جدی با متخلفان پسماندسوزی صورت می گیرد اما همچنان مانند سال های گذشته این تخلف در بسیاری از نقاط استان تهران به وسیله بعضی افراد اتفاق می افتد.

اکبرپور درباره دلایل و انگیزه های بعضی افراد برای اقدام به پسماندسوزی شرح می دهد و می گوید: بعضی افراد به منظور سودجویی و منفعت طلبی اقدام به پسماندسوزی می نمایند. درعین حال ارتزاق بعضی از افراد به زباله گردی و سوزاندن پسماندها به امید یافتن بخش باارزش پسماند گره خورده است. پدیده وندالیسم و زباله گردی بچه ها نیز یکی از پدیده های اجتماعی این حوزه تلقی می گردد. متاسفانه سوزاندن لاستیک و قطعات پلاستیکی اجزای مختلف پسماندها علاوه بر انتشار پارامترهای متداول آلایندگی هوا، منجر به آزاد شدن ترکیبات خطرناک آلی و در بعضی از موارد حتی دی اکسین ها و فوران ها نیز می گردد که بیماری زایی آن ها ثابت شده است.

رئیس اداره ارزیابی محیط زیست و آنالیز آلودگی هوا و تغییر اقلیم اداره کل محیط زیست استان تهران به راهکارهای کاهش پسماندسوزی اشاره نمود و اضافه نمود: بسیار واضح است تا زمانی که ذخیره سازی پسماندهای شهری به روال کنونی ادامه پیدا کند و دسترسی به پسماند در تمام ساعات شبانه روز برای زباله گردی فراهم باشد، این مشکل حل نخواهد شد. برای مرتفع شدن این مشکل باید شیوه ذخیره سازی و جمع آوری پسماند تغییر و به سمت هوشمند سازی حرکت کند. یکی دیگر از راهکارها ساماندهی کلیه ذینفعان به ویژه زباله گردان، تفکیک نمایندگان و بازیافت نمایندگان است چراکه این افراد از اجزای این چرخه محسوب می شوند و حذف آنان پاک کردن صورت مساله خواهد بود. انتظار می رود این موضوعات در طرح جامع مدیریت پسماند کلان شهر تهران و سایر شهرهای استان پیش بینی گردد.

اکبرپور ادامه داد: بعضی افراد نیز پسماندهای حاصل از هرس درختان را به جای انتقال به مکانی مناسب برای دفع به آتش می کشند تا به خیال خود با سریع ترین روش اقدام به دفع آن ها نمایند بعلاوه در بعضی منطقه ها از شهر یا روستاها که خدمات دهی برای مدیریت پسماند به نحو مطلوب انجام نمی گردد، مردم آن منطقه برای دور کردن پسماندها از پیرامون محل زندگی خود اقدام به آتش زدن آن ها می نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 آذر 1401 بروزرسانی: 23 آذر 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2137

به "پسماندسوزی پاشنه آشیل تهران در ایجاد آلودگی ، متخلفان قابل شناسایی نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پسماندسوزی پاشنه آشیل تهران در ایجاد آلودگی ، متخلفان قابل شناسایی نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید