پیغام انسانی تهران به وین

به گزارش مجله تور یک روزه، خبرنگاران آنلاین:هم زمان با سفر پیروز حناچی به اتریش، یادداشت او درباره اشتراکات فرهنگی و زمینه های همکاری دو شهر تهران و وین در روزنامه خبرنگاران منتشر شد.

پیغام انسانی تهران به وین

به گزارش شهرنوشت، نسخه انگلیسی این یاداشت در روزنامه ایران دیلی و همچنین در یک روزنامه چاپ وین نیز منتشر شده است.

متن کامل یادداشت پیروز حناچی، شهردار تهران از قرار زیر است:

وین پایتخت موسیقی جهان است، شهر تاریخ ، فرهنگ و هنر. شهری که کافه ها، کاخ ها، موزه ها، دانشگاه ها، پارک ها و خانه های زیبایش، چشم انداز خیره نماینده ای برای گردشگران ایجاد نموده است. وین شهر سبز بچه ها است، شهر دوچرخه سوارها و شهر دوستدار ناتوان ها. وین در دل تاریخ نشسته است اما این مدیریت توانمند، حرفه ای و پیروز شهری بوده است که از پس ویرانی چهره وین در دهه های نخست قرن بیست،

اینک در دهه های نخست قرن بیست و یکم توانسته زیبایی های وین را حفظ و احیا کند. کارشناسان مسلط به مسائل نوین شهری، وین را طوری ساخته اند که براساس آراء موسسه مرسر از منظر بیش از 30 شاخص شهری، برای دهمین سال، برترین شهر جهان برای زندگی شناخته شده است.

سالانه شش میلیون گردشگر از شهر یک میلیون و هشتصد هزار نفری وین بازدید می نمایند. اداره چنین شهری که حداقل سه برابر جمعیت خود، میزبان دارد، آسان نیست. کسانی که وین را اداره می نمایند، از شیوه های انسان محور مدیریت شهری استفاده می نمایند. بی جهت نیست که در قلب اروپای صنعتی، وین همانند یک بهشت سبز سربرافراشته است.

شهرداران جهان نگران محدود شدن قلمرو عمومی شهروندان هستند. در وین، بیش از هر جای دیگری، شهروندان از حق قلمرو عمومی برخوردارند. وجود بیش از 120 متر فضای سبز برای هر نفر اتفاق مهمی در وین است.

ما وین را می شناسیم و به ویژگی های ارزشمند شهری آن اهمیت می دهیم. یکی از بزرگ ترین شهرهای ایران، یعنی تبریز، خواهرخوانده وین است.

تهران نیز به عنوان پایتخت بزرگ ایران، ویژگی های مشترک بسیاری با وین دارد و دقیقا بر همین اساس، میان این دو شهر تفاهم نامه ای چهارساله به امضای شهرداران دو شهر رسیده است. سوابق همکاری درخشانی میان این دو شهر وجود دارد. حضور پیمانکاران و شرکت های اتریشی در تهران، مایه امید ما است. امیدواریم این همکاری های علمی و فنی میان دو شهر بزرگ تهران و وین، عمیق تر و استراتژیک تر بشود. ما کوشش داریم تهران را در دل خاورمیانه، به کلان شهری زیست پذیر و متناسب با شاخص های مدیریت شهری پیروز تبدیل کنیم.

تهران و وین به لحاظ ریخت شهری، تشابهات بسیاری از جمله پهنه کوهستانی وسیع، بافت تاریخی و میراث فرهنگی فربه و... دارند. این ویژگی های مشترک، زمینه های همکاری بسیاری برای هر دو شهر ایجاد می نماید. ما علاقمند هستیم از استارتاپ های فعال حوزه شهری وین، در مدیریت بهتر تهران بهرمند شویم.

تهران نیز همانند وین، به دلیل جذابیت های تاریخی و فرهنگی، قابلیت بسیاری بالایی برای جذب گردشگر دارد. دوست داریم از تجربه های وین در جذب میلیون ها گردشگر و مدیریت پیروز آن ها استفاده کنیم.

شهروندان تهرانی بسیار امیدوار هستند که ما بتوانیم از آلودگی شدید تهران بکاهیم. وین چهارمین شهر سبز اروپا شباهت ژئوگرافیک قابل توجهی با تهران دارد. برای این منظور علاقمندیم تکنولوژی و شیوه های حکمرانی شهری در وین را مطالعه کنیم. برنامه اساسی ما این است که با انتقال کارخانجات، مراکز نظامی و... به خارج از تهران، قلمرو عمومی شهروندان تهرانی را گسترش دهیم.

ما تصمیم جدی برای توسعه فرهنگ دوچرخه سواری در تهران داریم اما در بخش قابل توجهی از تهران به دلیل سطوح شیب دار، به دوچرخه های برقی احتیاج داریم. علاقمندیم از صاحبان صنایع وین، برای فراوری انتقال تکنولوژی دوچرخه های برقی استفاده کنیم.

نگاه ما به مدیریت شهری، انسان محور است.

ما کوشش می کنیم از خیابان ها و ماشین ها بکاهیم و به پیاده روها و دوچرخه ها بیافزاییم. ما نمی خواهیم بدون حضور مردم برای شهر تصمیم بگیریم. می خواهیم با مردم و نه برای مردم برنامه ریزی کنیم. این نگرش برخاسته از حق شهروندان بر شهر است. نظام مدریت ما بر محله محوری و مشارکت اجتماعی راسخ است. ارزش های شهری همچون سلامت، آموزش، آرامش، زیست پذیری و... محوز فعالیت های ما در شهرداری تهران است.

ما کوشش می کنیم همانند وین، تهران را شهری در دسترس برای ناتوان ها و کم توان ها تبدیل کنیم. تهران با افق توسعه انسانی و فنی، ظرفیت های سرمایه گذاری زیادی دارد و آماده همکاری با شهرداری تهران، بخش های غیردولتی و شرکت های دانش بنیان است.

اما این تنها وین نیست که می تواند به توسعه تهران یاری کند. اداره شهر ده میلیون نفری، تجارب انباشته بسیاری دارد که به مثابه دانش فنی می تواند در اختیار مدیران شهری شهرهای جهان قرار گیرد. تهران شهری تاریخی است. کاوش های باستان شناسی سابقه سکونت در تهران در مناطقی مانند دزاشیب و قیطریه، را به دوران پیش از اسلام یعنی بیش از 15 قرن پیش می رساند.

تهران دومین کلانشهر بزرگ خاورمیانه و یکی از 24 کلانشهر جهان است. تهران در سال 2011 در اجلاس بین المللی حمل ونقل پایدار به عنوان یکی از پنج شهربرتر جهان در حوزه حمل و نقل عمومی مورد تقدیر قرار گرفته است. در همین سال جایزه متروپلیس به عنوان یکی از ده شهر برتر جهان به خاطر برخورداری کیفیت بالای زندگی به تهران تعلق گرفت. همچنین تهران در سال 2012 برنده جایزه بنیاد جهانی انرژی شده است.

افزون بر این ها، پروژه های عمرانی بزرگی در تهران اجرا شده اند که شهرت جهانی دارند ... پل طبیعت تهران، منتخب پنجمِ سیصد معمار برجسته جهان در سال 2015 است و دریاچه چیتگر به عنوان یکی از ده پروژه برتر شهری جهان توسط انجمن بین المللی تعالی مدیریت معرفی گردید. این پروژه های عمرانی بزرگ در کنار صدها رویداد کلان فرهنگی، اجتماعی و شهری، شهرداری تهران را در صدر سازمان های بزرگ جهانی قرار داده است.

تکنولوژی بومی، دانش فربه و تجارب انباشته در این سازمان بزرگ می تواند مورد استفاده شهرهای دیگر بخصوص شهرهای مشابه قرار بگیرد. ما به خصوص در حوزه اجرای تونل های بزرگ شهری، صاجب تخصص و برند بین المللی هستیم و می توانیم پروژه های بزرگی را در سراسر جهان اجرا کنیم. تهران شهری شکوهمند، آباد و آرام در دل خاورمیانه پرتنش است. هویت های متکثر همیشه در دل تهران بدون خشونت کنار هم زندگی نموده اند و صلح و مدارا را در کالبد تهران نهادینه ساخته اند. گزارش های گردشگران خارجی، نشان می دهد این شهر می تواند برای گردشگران اروپایی، هیجان انگیز و رویایی باشد.

به عنوان شهردار تهران همه شهروندان وین را به بازدید از بازار سنتی، امام زاده ها، مساجد بزرگ، کلیساهای مسیحیان و آتشکده های زرتشتیان، موزه های سنتی و مدرن، رستوران های قدیمی و کافه های مدرن، کاخ های سلطنتی، معابر تاریخی و... در تهران دعوت می کنم. بازدید از این شهر به نوعی می تواند دربردارنده پیغام تاریخی پر از فداکاری، آزادیخواهی و صلح طلبی برای مردم جهان باشد. فقط پیوندهای اجتماعی، فرهنگی و انسانی است که می تواند بر شعله های خشونت و هویت گرایی ای که امروز از گوشه و کنار جهان زبانه می کشد، غلبه کند.

ما امیدواریم با توسعه مراودات فرهنگی و انسانی و یاری به فراهم آمدن امکانات شناخت بیشتر شهروندان شهرهای مختلف از یکدیگر، بتوانیم به جای خشونت، روابط صلح آمیز اجتماعی را در جهان گسترش دهیم. آرمانی که احتیاجمند مشارکت همه شهروندان شهرهای مختلف در جهان است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 302

به "پیغام انسانی تهران به وین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام انسانی تهران به وین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید