واکسن آنفلوآنزا چقدر بدن را در مقابل ویروس ایمن می کند؟

به گزارش مجله تور یک روزه، تهران (پانا) - یک پزشک متخصص بیماری های عفونی می گوید مهم ترین عامل برای مبتلا نشدن به آنفلوآنزا پیشگیری و رعایت توصیه های بهداشتی است و اثربخشی واکسن آنفلوآنزا حدود 40 درصد است.

واکسن آنفلوآنزا چقدر بدن را در مقابل ویروس ایمن می کند؟

در آستانه ورود به روزهای سرد سال نگرانی ها از همه گیری و همزمانی آنفلوآنزا با کرونا افزایش یافته است و دغدغه ها برای تامین واکسن آنفلوآنزا نیز افزایش می یابد. طبق اعلام وزارت بهداشت فاز اول توزیع واکسن از ابتدای مهر ماه در شبکه بهداشت اجرا شده است و فاز بعدی توزیع واکسن آنفلوآنزا، عرضه آن به داروخانه هاست که هنوز انجام نشده است. رضا صالحی، پزشک متخصص بیماری های عفونی در گفت وگو با پانا درباره ضرورت تزریق واکسن آنفلوآنزا و در پاسخ به این سوال که آیا تزریق این واکسن برای همه افراد ضرورت دارد، گفت: نکته قابل توجه در واکسیناسیون آنفلوآنزا این است که تزریق این واکسن برای همه افراد ضروری نیست و افراد در معرض خطر و اصطلاحا گروه های پرخطر همچون بچه ها شش ماه تا دوسال، افراد دارای بیماری های زمینه ای، سالمندان و زنان باردار در اولویت تزریق واکسن قرار دارند.

زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا کی است؟

این پزشک متخصص بیماری های عفونی درباره زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا گفت: اولین نکته ای که درباره واکسن آنفلوآنزا نیاز به توجه دارد، درباره زمان طلایی واکسن است. زمان طلایی برای واکسیناسیون آنفلوآنزا تا نیمه آبان ماه است و اینطور نیست که در برخی رسانه ها و فضای مجازی گفته می شود که زمان طلایی آن تا نیمه مهرماه است. البته برخی فکر می کنند حتما باید تا نیمه مهرماه واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند و بعد از آن تزریق واکسن دیگر فایده ای ندارد، اما این فکر اشتباه است و حتی در دی ماه هم می توان واکسن آنفلوآنزا را تزریق کرد.

واکسن آنفلوآنزا در شرایط سرمایی بین 2 تا 8 درجه نگهداری می شود و اگر در شرایطی غیر از این نگهداری شود ممکن است هیچ اثری نداشته باشد بنابراین تهیه واکسن آنفلوآنزا از بازار آزاد ممکن است عوارض داشته باشد

وی در پاسخ به این سوال که اثربخشی واکسن آنفلوآنزا در میزان پیشگیری از این بیماری چقدر است، گفت: اثربخشی واکسن آنفلوآنزا حدود 40 درصد است ضمن اینکه این تصور که هرکس آن را تزریق کند، دیگر به آنفلوآنزا مبتلا نمی شود نیز تصوری اشتباه است و مردم باید این مساله را بدانند که واکسن آنفلوآنزا ایمنی صد درصدی در برابر این بیماری ایجاد نمی کند.

بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا چیست؟

این پزشک متخصص با بیان اینکه بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزا رعایت توصیه های بهداشتی است، گفت: در این فصل باید از در معرض قرار دریافت تنفس نزدیک با دیگران دوری کرد، البته این روزها به دلیل شیوع بیماری کرونا، مسایل بهداشتی از سوی مردم رعایت می شود که نکته بسیار مهمی است.

صالحی با تاکید بر اینکه مردم بدانند تزریق واکسن آنفلوآنزا به هیچ عنوان از کرونا جلوگیری نمی کند، گفت: تزریق واکسن آنفلوانزا هیچ ارتباطی با ایمنی در برابر ویروس کرونا ندارد و مهم این است که در فصل سرما مراقبت لازم را انجام دهیم و با رعایت نکات بهداشتی، وقوع همزمان این دو بیماری را به حداقل برسانیم.

تفاوت ها و شباهت های کرونا و آنفلوآنزا کدام است؟

وی اضافه کرد: بیماری آنفلوآنزا و کرونا علایمی مشابه دارد که مردم باید از تفاوت ها و شباهت های این بیماری ها آگاه شوند. در واقع علایمی همچون بدن درد، گلو درد، تب، سرفه، تنگی نفس، احساس خستگی و سردرد از جمله نشانه های مشترک میان این دو بیماری محسوب می شود. البته این دو بیماری در برخی علایم با یکدیگر تفاوت های اندکی دارند.

این پزشک متخصص اضافه کرد: اختلال در حس بویایی و چشایی از جمله علایمی است که مربوط به بیماری کرونا است و در این دسته از بیماران بیشتر مشاهده می شود و در آنفلوآنزا اختلال در حس بویایی و چشایی کمتر دیده می شود. در عین حال تب بالا بیشتر در بیماران آنفلوآنزایی دیده می شود در حالی که تب بالا در بیماران مبتلا به کرونا کمتر است.

وی در انتها با هشدار به برخی مردم برای تهیه واکسن آنفلوآنزا از بازار آزاد گفت: واکسن آنفلوآنزا در شرایط سرمایی بین 2 تا 8 درجه نگهداری می شود و اگر در شرایطی غیر از این نگهداری شود ممکن است هیچ اثری نداشته باشد بنابراین تهیه واکسن آنفلوآنزا از بازار آزاد ممکن است عوارض داشته باشد. در عین حال ممکن است اصلا واکسن آنفلوآنزا نباشد و مردم باید به این مساله توجه کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1224

به "واکسن آنفلوآنزا چقدر بدن را در مقابل ویروس ایمن می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آنفلوآنزا چقدر بدن را در مقابل ویروس ایمن می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید