روحانی: مجبور شویم همه محدودیت ها را برمی گردانیم

به گزارش مجله تور یک روزه، حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی کرونا اظهارداشت: مردم عزیز ما می دانند موضوع روبرو شدن با این ویروس عالم گیر (کرونا) یک موضوع بی سابقه لااقل در 150 سال اخیر در کشور ما بوده است، از سال 1247 که دوران طاعون و مرگ و میر شدید در ایران و عراق بوده، چنین حادثه ای به این شکل بی سابقه بوده است.

روحانی: مجبور شویم همه محدودیت ها را برمی گردانیم

رییس جمهوری اضافه نمود: در دنیا هم از 1920 میلادی که موضوع آنفلوانزا اسپانیایی مطرح بود و تا 50 میلیون نفر در آن آنفولانزا از بین رفتند، چنین حادثه ای نداشتیم که ویروس خطرناکی از آسیا آغاز گردد و به اروپا، سپس به آمریکا و آفریقا برسد و تقریبا همه کشور های دنیا را درگیر کند.

روحانی یادآور شد: فرایند به این صورت بوده که در هر کشوری این ویروس وارد شده به پیک رسیده از پیک عبور نموده و از دروازه ای وارد کشور دوم سپس سوم و سپس ادامه یافته است. برای مثال وقتی این ویروس وارد کشور ما شد استان هایی، چون قم و گیلان به سرعت به پیک رفتند و بعد هم به تدریج استان های دیگر وارد پیک شدند، بسیاری از استان هایی که به پیک رسیدند از پیک عبور کردند شرایطشان فوق العاده نیست. البته باز هم بیماری وجود دارد، ولی به آن شدت نیست.

وی ادامه داد: امروز چند استان همین حالت را دارند که این ها مربوط به پیک اول است. ما داخل پیک اول هستیم. پیک اول در برخی استان ها آمده و عبور نموده است. در برخی استان های دیگر وارد پیک شده که از آن عبور خواهیم کرد مانند خوزستان که در این جلسه بحث شد و کم کم در حال عبور از پیک است. پیش بینی این است که استان های دیگر در نوبت هستند یعنی بتدریج آن ها وارد پیک می شوند و باید عبور نمایند. این همه مربوط به پیک اول این بیماری است بنابراین این استان با استان دیگر متفاوت است.

رییس جمهوری گفت: این که قبلا گفته شد استان هایی سفید، زرد یا قرمز است، این قرمزی و سفیدی ثابت نیست. استانی ممکن است امروز سفید باشد هفته بعد زرد گردد و هفته بعد از آن به سمت قرمز شدن برود که شرایط ویژه خود را خواهد داشت بنابراین کلیت مساله به این صورت است.

وی یادآور شد: بار ها تکرار کردیم، چون این بیماری واکسن و داروی قطعی ندارد، بنابراین باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم البته در برخی کشور های دنیا گفتند که دارو هایی موثر است که دارند امتحان می نمایند.

روحانی اظهارداشت: معمولا در کشور هم جدا از چند شهرستان به نقطه ای نرسیدیم که حدود 60 تا 65 درصد جمعیت با این ویروس روبرو و از آن عبور نموده باشند یعنی نه الان واکسن پیش روی ما و نه آن ایمنی جمعی و رمه ای به وجود آمده است بنابراین نگرانی ما همچنان وجود دارد و باید مراقبت کنیم.

رییس جمهوری با طرح این پرسش که دلیل این پیک ها که آغاز شده چیست، گفت: در استان هرمزگان که به شکل ویدئوکنفرانس در تماس بودیم گفته بودند که شرایط ما شرایط عادی و سفید است، ولی در ایام عید سعید فطر و تعطیلات که رفتار و آمد ها زیاد شد و متاسفانه استان هرمزگان دچار مشکل شد و هنوز هم در مرحله پیک وجود دارد بنابراین سفر ها و رفت و آمد ها و مراعات نکردن دستورالعمل ها ما را دچار مشکل می نماید.

وی تاکید نمود: مردم باز هم توجه نمایند که نه کشور ما بلکه در همه دنیا حتی کشور پیشرفته باشد تخت، آی سی یو و امکانات از لحاظ پزشک و پرستار محدود است، همه جا محدودیتی وجود دارد بنابراین آن محدودیت را باید مدنظر قرار دهیم برای اینکه هر استانی که وارد پیک می گردد از آن به شکل آرام و پشته ای از آن عبور کند نه یک پیک بلند که همه را دچار اضطراب و مشکل کند. همه ما در این زمینه باید نسبت به دستورالعمل ها مراقبت و یاری کنیم.

میزان رعایت جامعه در اردیبهشت 80 درصد بود، ولی امروز به 20 درصد رسید

روحانی گفت: گزارش دوم نگران نماینده در این جلسه این بود که رعایت مردم در اردیبهشت ماه نسبت به این اپیدمی تا 80 درصد مطلوب بوده است و، اما در اواسط خرداد این مراعات ها به 20 درصد رسیده است که می تواند برای ما نگرانی به وجود آورد و مردم باید این مراقبت را انجام دهند تا بتوانیم از این مرحله به خوبی عبور کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر افزایش تخت ها، تجهیزات پزشکی، امکانات و تجهیزات حفاظتی برای پزشکان و بیمارستان ها گفت: دولت همه توان خود را به کار می برد و امروز با وجود این گونه نیازمندی ها، شرایط خوب است و حتی خود را برای شرایط سخت تر آماده کردیم. اما در عین حال در کنار کوشش های صورت گرفته مردم باید همچنان همکاری خود را ادامه دهند.

وزارت صمت ماسک پارچه ای قابل شستشو در اختیار مردم قرار دهد

روحانی با بیان اینکه از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستم تا به اندازه کافی ماسک رایگان در اختیار مردم بگذارد و مردم بتوانند از ماسک پارچه ای قابل شست و شو استفاده نمایند، اظهارکرد: باید ماسک پارچه ای قابل شست و شو در اختیار مردم باشد تا بتوانیم از کنار همه این موارد به خوبی عبور کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید با توصیه به مردم و دولت اظهارداشت: یکی از توصیه ها این است؛ هم دولت و هم مردم با اقداماتی که انجام می دهند موارد را مراعات نمایند. مردم حتی الامکان بدون سفر باشند و دولت هم خدمات الکترونیک ارائه دهد.

روحانی گفت: دولت همه توان را برای ارائه دولت الکترونیک به کار گرفت و هر هفته یک خدمت مهم به صورت الکترونیک اعلام و ارائه می گردد از دریافت مجوز گرفته تا مساله بیمه شخص ثالث. هر هفته یک خدمت بزرگ به خدمت الکترونیکی تبدیل می گردد.

روحانی از ادارات خواست تا میز خدمت شان محل اجتماعات نباشد و گفت: هم میز خدمت باید به گونه ای خدمت ارائه دهد که اجتماعات نباشد اگر اجتماع است و تا ظهر نمی تواند رسیدگی کند، به آنان نوبت دهد. امور اداری استخدامی باید در این زمینه کاملا کوشش کند مردم در صف های طولانی و بدون فاصله گذاری لازم، گرفتار این مساله نشوند.

افزاش رشد 12 درصدی فراوریات در 2ماهه نخست سال جاری

روحانی گفت: در ماه های فروردین و اردیبهشت سال جاری که البته خرداد هم همین شرایط را دارد، فراوریات ما افزایش یافت. در برخی امور مانند گردشگردی و بحث صنعت هوانوردی شرایط کمی فرق می نماید، اما به غیر از این چند موضوع که هنوز به شرایط نرمال نرسیدند، امروز در شرایط مناسبی قرار داریم و فراوریات ما در این ماه ها نسبت به 2 ماه اول پارسال، در بخش صنعت، کشاورزی و خدمات 10 تا 12 درصد رشد داشته است.

وی اضافه نمود: بسیار خشنود نماینده است که هم فراوری ما در جهت حرکت است و هم امروز صادرات ما در نقطه خوب دارد قرار می گیرد. در بحث صادرات غیرنفتی با مشکل بزرگ روبرو بودیم و دروازه های ما بسته بود. اما در 2 هفته اخیر بسیاری از دروازه های ما با همسایگان غربی، شرقی، جنوبی و شمالی گشایش یافت و صادرات غیرنفتی افزایش پیدا نموده است.

رییس جمهوری گفت: از این دو موضوع خشنود نماینده تر حکمرانی در کشور ما در شرایط امروز است. امروز بحمدالله یک وحدت، انسجام و دست همدیگر را دریافت به جای مچ دریافت ایجاد شده است. امروز شاهدیم همه قوا و نیروها، نیرو های مسلح، نیرو های مردم خدوم و خدمتگزار در کنار هم هستند.

در ماجرای کرونا توانستیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم

روحانی اضافه نمود: همانطور که در سخنرانی مجلس شورای اسلامی هم بیان کردم اگر بتوانیم سال جاری را سال پیوند و پیروزی قرار دهیم، یعنی همه با هم بیش از گذشته پیوند برقرار کنیم، و متحد شویم، این ویروس با همه مشکلاتش برای ما و دنیا ایجاد نموده، دستاورد و نکاتی هم داشته و آن اینکه که توانستیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

شاهد تشکیل ائتلاف ملی برای زندگی در کشور هستیم

روحانی بیان داشت: یکی از نکات مهم، نزدیک شدن قوا، جناح ها و احزاب و ائتلاف ملی برای سلامت و معیشت در کنار یکدیگر هستیم و به عبارت دیگر ما امروز یک ائتلاف ملی برای زندگی را شاهدیم که این ائتلاف یک دستاورد بزرگ است و نباید آنرا را از دست بدهیم و باید همه در کنار هم باشیم. تجربه چند ماهه به ما می آموزد که اگر همه دست به دست هم دهیم هم برابر کرونا و هم مقابل تحریم پیروز و پیروز می شویم.

رییس جمهوری توضیح داد: البته همه این ها با مشکلاتی روبرو است. ولی پیروزی نهایی با ما و در کنار مقاومت، استقامت و اتحاد است. پس من حکمرانی این ماه های اخیر را به یک ائتلاف ملی برای زندگی هم برای سلامت هم برای معیشت و هم برای پیشرفت تعبیر می کنم و این را باید حفظ کنیم و ادامه دهیم.

روحانی یادآور شد: نمی توانیم بگوییم ویروس کرونا فقط برای افراد مسن و آن هایی است که بیماری زمینه ای دارند و برای دیگران اصلا نیست. حدود 12 و 12.6 درصد افرادی که در تخت آی سی یو هستند و یا حتی فوت کردند، کسانی هستند که نه مسن بودند و نه بیماری زمینه ای داشتند بنابراین صفر نیست. اما از آن طرف جمعیت بزرگ ما که مبتلا می شوند و متاسفانه جان خود را از دست می دهند، یا مسن هستند یا بیماری زمینه ای دارند.

رییس جمهوری تاکید نمود: این موضوع خیلی مهم است که ما نسبت به این دو گروه افراد حساس باشیم و پیش بینی کنیم و در همه جا مخصوصاً در استان هایی که داخل پیک می رویم نخستین هشدار برای افراد مسن و افرادی است که بیماری زمینه ای دارند. بقیه افراد هم باید مراقبت نمایند منتها خطر برای آن ها کمتر است و این مساله مهمی است که ما باید مدنظر قرار دهیم.

مجبورشویم محدودیت ها را برمی گردانیم

روحانی اضافه نمود: این مساله جای خشنودی دارد و از همه آن ها تشکر می کنیم، زیرا دستورالعمل های لازم را برای حفظ سلامت مردم رعایت کردند، اما در برخی جاها، شرایط مناسبی نبود.

رییس جمهوری با بیان اینکه در حرم مطهر رضوی (ع) که نسبت به جا های دیگر متفاوت است، گزارش ها درباره فاصله ها و تشکیل نماز جماعات امیدوارنماینده نبود، گفت: از مسئولان حرم مطهر، استانداری و دانشگاه علوم پزشکی می خواهم کوشش نمایند استان خراسان رضوی وارد پیک نشویم.

روحانی با تاکید بر اینکه همه گشایش ها و موارد جدید بازگشایی که امروز هم داریم، مشروط به آن است که باهم همکاری کنیم، توضیح داد: اگر همکاری نباشد، مجبوریم همه محدودیت ها را بازگردانیم. اگر سلامت مردم در شهر یا استانی به خطر بیفتد، مجبوریم محدودیت ها را مجددا اعمال کنیم پس برای اینکه بازگشایی ها ادامه یابد و کسب و کار باز گردد، باید این همکاری ها ادامه یابد.

وی در خصوص مصوبات جلسه امروز گفت: در جلسه امروز بحث شد تا بیمه بیکاری کسانی که در دوران سه ماهه کرونا بیکار شدند، عملیاتی می گردد. برخی کسب و کار ها که بیمه نبودند و پفراینده بیمه هم ندارند، امروز مشمول یاری شدند. همچنین مقرر شد نمایشگاه های تخصصی امروز مجاز باشند به شرطی که ورود افراد ویژه و خاص در چارچوب مصوبات امروز در آن شرکت نمایند.

بازگشایی تالار های پذیرایی با 50 درصد ظرفیت

روحانی ادامه داد: تالار پذیرایی در جا هایی که قرمز نیست، می تواند باز گردد، آن هم در چارچوبی که امروز تصویب گردد یعنی 50 درصد از ظرفیت آن به کار گرفته گردد. قهوه خانه ها می توانند بازگشایی نمایند، اما اقداماتی نظیر اردو های تابستانی و برخی امور فعلا ممنوع است.

رییس دولت دوازدهم با بیان اینکه امروز این بحث شد استان هایی که در این روز ها در شرایط قرمز هستند، اختیاراتی به استانداری آن ها داده گردد تا برخی از محدودیت ها در کل استان یا شهرستانی اعمال گردد، ابراز داشت: برخی استانداران چنین درخواستی را داشتند. قرار شد این اختیارات به آن استانداران داده گردد، ولی مدت زمان این اختیارات و چارچوب آن ها محدود به قرمز بودن شرایط باشد. چارچوب ها هم در جلسه پنج شنبه بحث می گردد و در جلسه شنبه آینده درباره آن تصمیم گیری می گردد.

درباره مرخصی زندانیان هفته بعد تصمیم گیری می گردد

روحانی اضافه نمود: در خصوص زندان مصوب نموده بودیم زندانی هایی که امنیت جامعه را به خطر نمی اندازند تا آخر خرداد آزاد باشند. درباره تداوم مرخصی آن در تیرماه جلسه هفته بعد تصمیم گیری می گردد. من امیدوارم همه ارکان کشور ما جهت پیوند و پیروزی را انتخاب نمایند و همچنان تا سرانجام بحران، آن ائتلاف ملی برای زندگی بهتر را حفظ کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 2 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1037

به "روحانی: مجبور شویم همه محدودیت ها را برمی گردانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: مجبور شویم همه محدودیت ها را برمی گردانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید