هشدار پزشکان؛ این خط سیاه روی ناخن را جدی بگیرید!

به گزارش مجله تور یک روزه، زنی که روی ناخنش نشانه ای داشت که مانند یک محل فرو رفتن یک تراشه بود، دچار یک سرطان تهاجمی پوست تشخیص داده شد که به آسانی ممکن است نایدیده گرفته گردد.

هشدار پزشکان؛ این خط سیاه روی ناخن را جدی بگیرید!

به گزارش همشهری به نقل از یواس ای تودی، چارمین شرلاک 34 ساله ابتدا در تابستان متوجه وجود یک خط باریک سیاه در کوتیکول (پوستک) ناخن انگشت شست دست چپش شد و فکر کرد دچار یک واکنش خودایمنی شده است.

یک کارورز پرستاری پس از اینکه او برای دانه های پوستی دیگری به نزد یک متخصص پوست رفت، او را تشویق کرد از لحاظ سرطان نیز آن را وارسی کند.

سرطانی در زیر ناخن شبیه خطی تیره

شرلاک در آن هنگام فکر نمی کرد که چنین خط باریکی در واقع بروز ملانوم، یک سرطان نادر پوستی مرگبارتر از سایر انواع سرطان پوست به دلیل احتمال بیشتر انتشار آن در بدن باشد.

شرلاک گفت: همه تصویر هایی که از این سرطان که در جستجوی گوگل می دیدم، هولناک بودند. ناخن های مبتلا در حال افتادن بودند و سیاه شده بودند. در اغلب این کل ناخن سیاه شده بود یا خطوط سیاه واقعا ضخیمی روی آن ها به وجود آمده بود.

انجمن متخصصان پوست آمریکا می گوید نشانه های سرطان پوستی ملانوم در ناخن شامل ظهور یک خط تیره، سیاه شدن پوست اطراف ناخن، جدا شدن ناخن از بستر آن، شکاف خوردن ناخن و ایجاد یک برآمدگی یا گره روی ناخن است. این انجمن بعلاوه توصیه می نماید هر کسی که دچار تغییراتی در ناخن می گردد، به یک متخصص پوست مراجعه کند.

به گفته این انجمن، ملانوم ناخن اغلب در مرحله پیشرفته تری نسبت به ملانوم سایر نقاط پوست تشخیص داده می گردد و به همین دلیل برای سلامت شما خطرناک تر است.

نمونه برداری از ناخن شرلاک با سوراخ کردن آن انجام شد.

خطی که هر روز رشد می کرد

پزشک برای اینکه تشخیص دهد این خط روی ناخن سرطان است یا نه، یک بیوپسی یا نمونه برداری با ایجاد سوراخی در ناخن انجام داد.

شرلاک پس از بیوپسی با گرفتن عکس های روزانه این خطر را دنبال کرد و متوجه شد که هر روز نسبت به روز قبل بزرگتر می گردد.

پس از یک ماه، این خط از نشانه ای در پایه ناخن شست که چندان به چشم نمی آمد به نواری بدل شد که بیش از نیمی از بستر ناخن را اشغال نموده بود.

دکتر پس از دو هفته به او گفت که نتایج بیوپسی نشان داده است که دچار عارضه ای به نام lentigo maligna است که می تواند به ملانوم تبدیل گردد. شرلاک هنوز درباره این خط ناخنی با رشد سریع نگران بود و بنابراین نظر دوم دکتر دیگری را جویا شد.

بیوپسی دوم نشان داد که او به زیرنوع نادری از ملانوم به نام ملانوم زیرناخنی مبتلا است.

ملانوم زیرناخنی یک نوع نادر سرطان پوست است که ممکن است مدت ها تشخیص داده نشده باقی بماند. البته این سرطان هم اگر تشخیص داده نگردد، مانند همه ملانوم ها مهاجم است و به بقیه بدن انتشار پیدا می نماید.

پزشکان ناخن را تا استخوان انگشت برداشتند

پزشکان برای درمان شرلاک همه ناخن و بافت های زیر آن را تا رسیدن به استخوان برداشتند. این جراحی ممکن است به بعضی از تاندون های انگشت او آسیب زده باشد و ممکن است به مشکلاتی مادام العمر حرکتی این انگشت بینجامد، اما به گفته شرلاک او برترین نتیجه را از درمان گرفته و ملانوم او برطرف شده است.

شرلاک داستان بیماری اش را با دیگران در میان گذاشته است تا بقیه افراد هم اگر تغییراتی هر چند جزئی در بدنشان دیدند، به دکتر مراجعه نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آذر 1401 بروزرسانی: 28 آذر 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2139

به "هشدار پزشکان؛ این خط سیاه روی ناخن را جدی بگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار پزشکان؛ این خط سیاه روی ناخن را جدی بگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید