معاون مطبوعاتی: مجوز 13 هزار رسانه صادر شده اما رسانه قوی فرامنطقه ای کم داریم

به گزارش مجله تور یک روزه، تهران (پانا) - معاونت مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر بازآرایی و اصلاح ساختارها در تمام محورها تاکید و مطرح نمود که باید در آن مفاهمه خبرگانی و نخبگانی شکل بگیرد.

معاون مطبوعاتی: مجوز 13 هزار رسانه صادر شده اما رسانه قوی فرامنطقه ای کم داریم

به گزارش ایسنا، فرشاد مهدی پور، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی که عصر دوشنبه ـ 24 آبان ماه ـ در دانشکده علوم اجتماعی، ارتباطات و رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی برگزار شد، گفت: در موضوع بازآرایی رسانه ها، چارچوب هایی به عنوان لوازم این بازآرایی مطرح می گردد. ما باید در حوزه رسانه بازسازی انجام دهیم. مفهوم بازسازی مفهومی است که پس از یک ویرانی و پس از یک به هم ریختگی و یک آشفتگی اظهار می گردد. دهه هفتاد پس از پایان جنگ، دولتی بر سر کار آمد که شعارش سازندگی بود. در ادبیات سیاستگذاری ما وقتی از بازسازی صحبت می کنیم در واقع درباره اصلاح یا یک نوع نوسازی صحبت نمی کنیم بلکه راجع به یک شرایط آشفته، یک درهم ریختگی که وجود دارد و آن را باید از نو بسازیم، صحبت می کنیم. بازآرایی هم به این جهت در این چارچوب معنادار می گردد.

مهدی پور با بیان اینکه بازآرایی مقدماتی دارد، گفت: نخستین مقدمه آمایش سرزمینی رسانه است و آمایش فرهنگی، آمایش رسانه ای، پراکندگی جغرافیایی، ترکیب سنی، تولیدات محتوایی، توزیع محتوایی، تولیدکننده و مصرف کننده، نیروی انسانی کار و تربیت نیروی آکادمیک حوزه رسانه از جمله موضوعات دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در یک نشست دانشگاهی صحبت می کرد، یادآور شد: سهم اصلی آموزش دوره های روزنامه نگاری عمدتاً مربوط به دوره کارشناسی ارشد است و در دوره کارشناسی که دوره مهارت و بخش قابل توجهی از تربیت نیروی به عنوان اصلی ترین بازیگر حوزه رسانه در کشور محسوب می گردد، بخش قابل توجهی از این جایگاه ها خالی است و ما دچار اشکال و چالش هستیم.

وی ادامه داد: الزام دوم این است که این بازآرایی در تمام حوزه ها صورت بگیرد و اینگونه نباشد که بازآرایی در حوزه نیروی انسانی اجرا شده و در حوزه قوانین و آیین نامه ها انجام نگردد. امروز در فضای رسانه ای کشور تعدادی از قوانین و مقررات برای رسانه ها به صورت مستقیم وجود دارند که نمونه آن قانون مطبوعات است و بعضی از قوانین نیز از جمله قانون تبلیغات تجاری وجود دارد که مربوط به قبل از سال 1359 بوده است.

مهدی پور سپس بیان کرد: آیین نامه اجرایی قانون مطبوعات به عنوان بازوی عملی ما نقش آفرینی می کند و از عمر آن سال ها می گذرد و ادبیاتی در آن به کار رفته است که مربوط به ماقبل دوره تولید فضای سایبر و حتی فراگیر شدن فضای مجازی است که اصلاحاتی باید در آن صورت گیرد و ما باید پیگیری کنیم که این اتفاق بیفتد.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در کشور قاعده مشخصی برای برخورد با اخبار جعلی و فیک نیوزها وجود ندارد که البته این فقط مشکل ما نیست و اتحادیه اروپا نیز همین امروز با این مشکل دست و پنجه نرم می کند. در واقع قانون گذاری در حوزه فضای مجازی و رسانه با دشواری های زیادی روبه رو است. وقتی صحبت از فیک نیوزها مطرح است باید گفت که ادبیات نوین آن سه چهار سال بیشتر سابقه ندارد. شاید به جای قانون گذاری در مجلس باید به سمت مقرره نویسی های شوراهای عالی و دولت حرکت کنیم.

وی ادامه داد: ما مجوز بیش از 13 هزار رسانه را صادر کردیم ولی چه تعداد رسانه قوی در کشور وجود دارد که در سپهر منطقه ای و جهانی ایفای نقش آفرینی کنند و در جریان های اصلی ورود پیدا کنند. امروز باید ساختارها را اصلاح کنیم و اینکه بازآرایی باید در تمام محورها شکل بگیرد و شرایطی دارد که باید در آن مفاهمه خبرگانی و نخبگانی شکل بگیرد.

مهدی پور گفت: رویکرد ما باید مشارکتی باشد و در حوزه رسانه ها که ذی النفعان زیادی داشته و همه خود را صاحب نظر می دانند، بدون ایجاد مشارکت کار پیش نخواهد رفت؛ چراکه رسانه به مشارکت و مخاطبان زنده است. رویکرد ما به جای عمودی باید افقی باشد و رسانه های افقی ذیل رسانه ای عمودی نقش آفرینی کنند؛ بنابراین باید از یک رویکرد عقلایی پشتیبانی کنیم.

معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی شرح داد: بازآرایی در سطح اول به مدیران و مسئولان حوزه بازمی گردد و سطح بعدی مربوط به خبرنگاران و فعالان و تولیدکنندگان محتواست. نخستین هدف از بازآرایی رسانه ای موضوع مرجعیت یابی یا مرجعیت سازی رسانه ای است. عده ای معتقدند ما مرجعیت رسانه ای را از دست داده ایم و عده ای نیز می گویند این مرجعیت تضعیف شده است اما باید برای تقویت مرجعیت رسانه ای تلاش کنیم. بازآرایی رسانه ای یکی از وظایف و مأموریت اصلی ماست که به یک چهارچوبی در این خصوص دست پیدا کنیم و این راستا را طی کنیم.

وی با اشاره به تاب آوری رسانه ای در بازآرایی رسانه ها گفت: سامانه ای که غرب در دهه های گذشته در جنگ سرد به کار برد و در مورد شوروی پیروز شد، همان قدرت و طرح علیه جمهوری اسلامی به کار گرفته شد و محاصره تبلیغاتی شدیدی را به وجود آورد. بنابراین هدف از این بازآرایی می تواند شکستن یا محاصره تبلیغاتی باشد.

وی در همین زمینه افزود: ما به شدت زیر بمباران جنگ روانی و رسانه ای هستیم و مردم به شدت مصرف کننده محتوا هستند و ضروری است که این تاب آوری را افزایش دهیم. هدف بعدی چابک سازی و قوی کردن و توانمندکردن رسانه ها است. هدف بعدی خروج از محاصره تبلیغاتی است و یک هدف نیز می تواند حرکت به سمت روزنامه نگاری طراز انقلاب اسلامی باشد. همچنین پیروزیت در جریان سازی و حرکت دادن رسانه ها می تواند اهداف ما در بازآرایی رسانه ها باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1891

به "معاون مطبوعاتی: مجوز 13 هزار رسانه صادر شده اما رسانه قوی فرامنطقه ای کم داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون مطبوعاتی: مجوز 13 هزار رسانه صادر شده اما رسانه قوی فرامنطقه ای کم داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید