سقوط درآمد نفتی اوپک به پایین ترین رکورد 18 ساله

به گزارش مجله تور یک روزه، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش جدیدی برآورد کرد درآمد صادرات نفت اوپک در سال 2020 احتمالا به 323 میلیارد دلار رسیده که پایین ترین سطح درآمد این گروه در 18 سال گذشته بوده است.

سقوط درآمد نفتی اوپک به پایین ترین رکورد 18 ساله

به گزارش ایسنا، اداره اطلاعات انرژی آمریکا به درآمد نفتی سال 2019 اوپک اشاره نمود که 595 میلیارد دلار بود.

بزرگترین سهم از مجموع درآمد های نفتی اوپک در سال 2020 متعلق به عربستان سعودی بود که بزرگترین صادرکننده عضو این گروه است. درآمد نفتی عربستان سعودی در سال 2019 به 202 میلیارد دلار بالغ شد که بیش از یک سوم از کل درآمد اوپک بود، اما درآمد سال گذشته این کشور همانند سایر صادرکنندگان اوپک از عواملی نظیر شیوع ویروس کرونا آسیب دید.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا مانند سایر موسسات معتبر پیش بینی کرد درآمد نفتی پایینتر تاثیر منفی شدیدی روی اقتصاد های اعضای اوپک خواهد داشت.

این آژانس در گزارش خود اظهار داشت کاهش درآمد به ضرر بودجه های اقتصادی اعضای اوپک خواهد بود که برای واردات کالا، تامین اقتصادی برنامه های رفاه اجتماعی و حمایت از خدمات عمومی، وابستگی زیادی به فروش نفت دارند.

خود اوپک درباره آینده نزدیک خوش بین بوده و با وجود کسری قابل توجه و افزایش وام ها برای تقویت بودجه ها، این گروه انتظار دارد تقاضا برای نفت در امسال بهبود پیدا کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه اش پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت امسال 5.9 میلیون بشکه در روز رشد می نماید و بزرگترین منبع رشد تقاضا، اقتصاد های آسیایی خواهند بود که تقاضای آن ها برای نفت در مقایسه با سطح سال 2020 به میزان 3.3 میلیون بشکه در روز بالاتر می رود. این گروه درباره فرایند تقاضا در آمریکای شاقتصادی با وجود مهارناپذیر ماندن شیوع ویروس کرونا خوش بین است، اما خوش بینی کمتری نسبت به تقاضای اروپایی برای نفت دارد، زیرا این منطقه همچنان برای مهار شیوع بیماری به سختی کوشش می نماید و قرنطینه های سخت گیرانه تقاضا برای انرژی را کاهش داده است.

منبع: فرارو
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1392

به "سقوط درآمد نفتی اوپک به پایین ترین رکورد 18 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط درآمد نفتی اوپک به پایین ترین رکورد 18 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید