زمان کاشت مناسب محصولات کشاورزی را چگونه معین کنیم؟

به گزارش مجله تور یک روزه، خبرنگاران/لرستان یک استاد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: زمان کاشت مناسب یکی از فاکتورهای مهم در فراوری محصولات کشاورزی است که می تواند نقش بسیار مهمی در افزایش و یا کاهش محصول داشته باشد.

زمان کاشت مناسب محصولات کشاورزی را چگونه معین کنیم؟

محمدحسن کوشکی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: یکی از عوامل مهم در فراوری هر محصول تاریخ کاشت مناسب آن است، به طوری که برخی مواقع دیر یا زود کاشتن محصول می تواند منجر به کاهش میزان محصول تا حد صفر گردد.

وی ادامه داد: ازمهم ترین عوامل مشخص کننده زمان کاشت لوبیا دمای هوا و خاک، میزان رطوبت خاک و رقم است.

کوشکی با اشاره به این که ترکیب مناسبی از حبوبات و غلات می تواند سوء تغذیه و کمبود اسیدهای آمینه را در چرخه غذایی انسان رفع کند، اعلام کرد: بهترین پروتئین گیاهی متعلق به لوبیاست که تمامی اسیدآمینه های ضروری برای بدن انسان را دارد و علاوه بر پروتئین سرشار از املاح معدنی و فیبر است که برای بدن انسان از ضروریات است.

این استاد پژوهش، بخش تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، توضیح داد: تثبیت زیستی نیتروژن یکی از ابعاد مهم کشاورزی پایدار و احیای اراضی است که از ویژگی های شاخص حبوبات است و به واسطه توانایی این مکانیسم در حبوبات، قرار دادن آن ها در تناوب به پایداری سیستم های زراعی یاری می نماید.

وی اعلام کرد: زمان کاشت مناسب یکی از فاکتورهای مهم در فراوری محصولات کشاورزی است که می تواند نقش بسیار مهمی در افزایش و یا کاهش محصول داشته باشد.

کوشکی ادامه داد: تأخیر در کاشت لوبیا به دلیل دیر رسیدن محصول و بارش های زودهنگام پاییزی گاهاً باعث خسارت فراوان به کشاورزان استان می گردد که آگاهی بخشی و در اختیار گذاشتن اطلاعات کافی در این زمینه می تواند از ضرر و زیان کشاورزان جلوگیری کند.

این استاد پژوهش، بخش تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، اعلام کرد: تاریخ کاشت نامناسب منجر به برخورد دوران رشد رویشی و زایشی گیاه با شرایط نامناسب از نظر طول روز و یا برخورد دوران های گُل دهی و غلاف دهی و پُرشدن غلاف با شرایط نامساعد حرارتی می گردد.

وی اضافه نمود: شرایط نامساعد حرارتی باعث کاهش رشد رویشی و اجزاء عملکرد و یا حتی مرگ گیاه می گردد.

کوشکی اعلام کرد: زمان رسیدن گیاهان را می توان براساس احتیاج گرمایی آن ها پیش بینی کرد، که این امر با برآورد درجه ـ روز رشد برای گیاهان مختلف امکان پذیر است که این مقدار با استفاده از میانگین دمای شب و روز و حداقل دمای مورد احتیاج برای جوانه زدن لوبیا به دست می آید.

این استاد پژوهش، بخش تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، گفت: برای مشخص تاریخ کاشت لوبیا عواملی مانند دمای هوا و خاک، میزان رطوبت خاک، کِشت دوم، میزان آب در دسترس کشاورز با توجه به سطح زیر کشت محصولات پاییزه و رقم گیاه را باید مد نظر قرار داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1447

به "زمان کاشت مناسب محصولات کشاورزی را چگونه معین کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان کاشت مناسب محصولات کشاورزی را چگونه معین کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید