تغییر آرایش جنگی آمریکا در برابر ایران

به گزارش مجله تور یک روزه، دولت آمریکا با هدف کاهش تنش با ایران و افزایش تمرکز بر چین و روسیه در حال کاهش تعداد نظامیان و سخت افزار های نظامی خود در خاورمیانه است و عملیات خروج تعدادی از سیستم های ضدموشکی خود را از حدود دو هفته پیش شروع نموده است. جو بایدن از ابتدای ریاست جمهوری خود وعده داده بود که مقابله با چین و روسیه را در دستور کار دولت خود قرار می دهد و مقام های کاخ سفید هم می گویند حضور پرتعداد و سنگین نظامیان آمریکایی در خاورمیانه می تواند زمینه درگیری و تنش در منطقه از جمله با ایران را بیشتر کند و به همین علت ضروری است که بخشی از این تجهیزات از خاورمیانه خارج گردد.

تغییر آرایش جنگی آمریکا در برابر ایران

خروج سامانه پاتریوت

چند هفته پیش وزارت دفاع آمریکا با همکاری شورای امنیت ملی دولت بایدن گزارشی از استراتژی آینده واشنگتن تدوین و در آن اعلام نموده که چین و روسیه فراتر از خاورمیانه به اسم مهم ترین تهدید ها علیه امنیت ملی آمریکا در نظر گرفته شده اند. از همین رو، روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقام های دولت بایدن می نویسد ایالات متحده سیستم دفاع موشکی و راداری، صد ها نیروی نظامی و بعلاوه جنگنده های خود را از منطقه خاورمیانه خارج می نماید تا بر چالش های روسیه و چین متمرکز گردد. به همین دلیل پنتاگون، هشت سامانه پاتریوت را از عراق، کویت، اردن و عربستان سعودی خارج خواهد نمود.

ایالات متحده پس از حملات موشکی به پایگاه عین الاسد در ژانویه سال گذشته، تعدادی از سیستم های پاتریوت را به عراق منتقل نموده بود. لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده در مکالمه تلفنی خود در ابتدای ماه جاری میلادی با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، این تصمیم را به اطلاع او رسانده بود. جسیکا مک نولتی سخنگوی پنتاگون می گوید: لوید آستین وزیر دفاع دستور خارج کردن بعضی نیرو ها و تجهیزات از منطقه در تابستان سال جاری را داده است. این مسئله به طور ویژه درباره تجهیزات دفاع هوایی است. این تجهیزات برای نگهداری و تعمیرات که بسیار لازم است به آمریکا بازگردانده می گردد و تعداد دیگری به منطقه ها دیگر منتقل می گردد.

با این حال سخنگوی پنتاگون شرح نداد که آیا این تجهیزات مجددا در منطقه اقیانوس هند و آرام مستقر خواهند شد یا خیر. پنتاگون میخواهد کوشش خود را روی مقابله با نفوذ چین متمرکز کند. این سخنگو گفت که نمی تواند وارد جزئیات گردد.

مقام های آمریکایی بعلاوه گفته اند که سامانه دفاع موشکی دیگر خود به نام سیستم دفاعی ناحیه ای با ارتفاع زیاد را که به نام تاد شناخته می گردد هم از عربستان خارج می نمایند و تعداد جنگنده های آمریکا در منطقه هم کاهش می یابد. با خروج این تجهیزات قرار است صد ها نفر از پرسنل پشتیبانی این سیستم ها هم از منطقه خاورمیانه خارج شوند. این روزنامه به نقل از مقامات آمریکایی تأیید نموده که دولت جو بایدن در اقدامی برای سازماندهی مجدد حضور نظامی خود در منطقه به منظور تمرکز نظامی آمریکا روی چالش های مرتبط با چین و روسیه تصمیم گرفته این سامانه های دفاع موشکی را از خاورمیانه خارج کند. این اقدام در شرایطی صورت می گیرد که ارتش آمریکا میخواهد تا سرانجام تابستان سال جاری کاملا از افغانستان خارج گردد.

بعلاوه ایالات متحده پاییز سال گذشته نیرو های خود را در عراق به نصف یعنی حدود دوهزارو 500 نفر کاهش داد و اعلام نمود نیرو های عراقی می توانند امنیت کشورشان را تأمین نمایند. روزنامه وال استریت می نویسد که این خروج های شتابان را علاوه بر موارد ذکرشده، نمی توان بی ارتباط با مذاکرات وین و توافق قریب الوقوع میان ایالات متحده و ایران دانست.

پس از فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ علیه تهران، مقام های دولت بایدن می خواهند استراتژی خود در قبال ایران را این گونه تغییر دهند تا زمینه تنش و درگیری میان دو کشور کاهش یابد. کارشناسان بر این باورند که تغییر و تحولات اخیر در استراتژی دولت بایدن در قبال خاورمیانه نشان از تغییر رویکرد واشنگتن به این منطقه پرتنش دارد. با سرانجام یافتن جنگ در افغانستان جنگ دودهه ای ایالات متحده در این کشور سرانجام می یابد و مهم ترین علت استقرار نظامیان و تسلیحات آمریکایی در منطقه رفع خواهد شد تا دست بایدن برای مقابله با چین بازتر گردد؛ کشوری که همراه با روسیه مهم ترین تهدید علیه امنیت ملی آمریکا محسوب می گردد.

علاوه بر این، متحدان آمریکا هم وابستگی نظامی خود به واشنگتن را کاهش داده اند و هم عربستان سعودی مهم ترین کشور عرب متحد ایالات متحده توان دفاعی خود در برابر حملات حوثی ها را تقویت نموده است و مانند سابق نیازمند حمایت های آمریکا نیست.

تمرکز بر چین و روسیه

دولت بایدن پس از ملاقات اخیر خود با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در کوشش است تا روابط خود را با مسکو در شرایطی قابل کنترل قرار دهد و این کنترل به او اجازه می دهد تا آن موقع کمتری را صرف مقابله با حملات سایبری روسیه کند. سیستم هایی مانند پاتریوت که ایالات متحده در ماه های گذشته آن ها را به عراق انتقال داده توان دفاعی در برابر حملات هواپیما های بدون سرنشین ندارند، اما به اسم محافظ نیرو های آمریکایی در برابر تهدید موشک بالستیک کاربرد دارند.

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا می گوید که انتقال و کاهش تجهیزات در منطقه، شرایط نظامی ایالات متحده در خاورمیانه را به شرایط دفاعی سنتی تری تبدیل می نماید. ایالات متحده در دوران دونالد ترامپ، فعالانه سیستم های دفاعی و بعلاوه نیروها، جنگنده های جت و کشتی های جنگی نیروی دریایی را برای پشتیبانی از کمپین فشار حداکثری خود علیه ایران در منطقه مستقر نموده بود.

مقام های پنتاگون می گویند استقرار این حجم از تجهیزات و نظامیان هم گروه های شبه نظامی را از اقدامات بی ثبات نماینده خود منصرف ننموده و خارج کردن بخشی از این تجهیزات شرایط فعلی منطقه را تغییر نمی دهد. در ادامه گزارش این روزنامه آمده است که علاوه بر این، سیستم های ضدموشکی ایالات متحده در چند سال گذشته بار ها مورد استفاده قرار گرفته است و برای نگهداری و نوسازی باید به ایالات متحده برگردانده گردد.

یک مقام ارشد دفاعی پنتاگون می گوید: آنچه در حال اجرا است، تجدید آرایش نظامی با استفاده از منابع با اولویت های استراتژیک است. ما تنها بخش کوچکی از تجهیزات و امکانات نظامی خود را از خاورمیانه خارج نموده ایم و همچنان ده ها هزار نیروی خود را در منطقه حفظ می کنیم و نیرو هایی که در عراق و سوریه داریم را تغییر نخواهیم داد.

علاوه بر این، ما هنوز پایگاه های خود را در کشور های شریک خلیج فارس داریم، آن ها تعطیل نمی شوند و همچنان نقشی چشمگیر در منطقه خواهند داشت. بعضی از پرسنل و تجهیزات در افغانستان هم قرار نیست به ایالات متحده بازگردند. آن ها به خاورمیانه منتقل می شوند تا به بعضی تهدیدات منطقه پاسخ دهند. این در حالی است که فرماندهی مرکزی آمریکا که ناظر بر فعالیت نیرو های آمریکایی در خاورمیانه و افغانستان است، از اظهارنظر درباره این تغییرات خودداری نموده و کشور هایی که بخشی از تجهیزات آمریکا از آنجا خارج شده هم هنوز واکنشی رسمی به این تصمیم واشنگتن نشان نداده اند. مقامات پیشین نظامی آمریکا که در تصمیم افزایش توان دفاعی ایالات متحده در منطقه مشارکت داشتند، اعتقاد دارند که از آن موقع تا به امروز شرایط هم در خاورمیانه و هم فراتر از آن، تغییر نموده است.

کاترین ویلبرگر دستیار وزیر دفاع سابق آمریکا در دولت ترامپ و عضو فعلی مؤسسه واشنگتن می گوید: از آنجا که عربستان سعودی توانایی دفاعی خود را بهبود بخشیده و ایالات متحده در پی حل تنش با ایران با استفاده از ابزار دیپلماتیک است، این تصمیمی منطقی است. آیا بعضی از خطر ها هم افزایش یافته است؟ بله. اما این به مدیریت این خطر ها مربوط می گردد نه ازبین بردن خطر.

منبع: فرارو
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1670

به "تغییر آرایش جنگی آمریکا در برابر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر آرایش جنگی آمریکا در برابر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید