اصرار حریری بر طرح پاریس برای تشکیل کابینه لبنان

به گزارش مجله تور یک روزه، به گزارش خبرنگاران، روزنامه لبنانی الجمهوریه مطلبی را در خصوص آخرین تحولات مربوط به تشکیل کابینه جدید لبنان منتشر کرد. این روزنامه در مطلب خود آورده است: سعد الحریری همچنان بر لزوم اجرای طرح پاریس در زمینه تشکیل دولت جدید تأکید دارد.

اصرار حریری بر طرح پاریس برای تشکیل کابینه لبنان

بر اساس این گزارش، در مطلب روزنامه لبنانی آمده است: منابع نزدیک به جریان المستقبل نیز تأیید می کنند که سعد الحریری هنوز حاضر به عقب نشینی از طرح پاریس نشده است. ازهمین روی، او همچنان به موفقیت طرح فرانسه امیدوار است.

الجمهوریه در ادامه نیز تصریح کرده است: الحریری اعلام کرده است که حاضر است هر پیشنهادی از سوی میشل عون رئیس جمهور لبنان در خصوص تشکیل کابینه را بپذیرد؛ مشروط به اینکه این پیشنهاد با طرح ارائه شده از سوی فرانسوی ها مطابقت داشته باشد.

در ادامه مطلب روزنامه مذکور آمده است: در این میان، میشل عون معتقد است که رویکرد الحریری موجب عدم تشکیل کابینه لبنان طی چند ماه گذشته شده است. رئیس جمهور لبنان در قبال کارشکنی های نخست وزیر مکلف دست بسته نخواهد نشست.

الجمهوریه همچنین عنوان کرده است: میشل عون قصد دارد در برابر کارشکنی های الحریری در قبال تشکیل کابینه اقدام قانونی انجام دهد. در واقع، او قصد دارد از اختیارات خود در قانون اساسی استفاده کند. به نظر می رسد که او در گام اول، به مجلس رجوع می کند.

پیشتر میشل عون در خصوص تشکیل کابینه جدید لبنان نامه ای را برای کنندگان مجلس این کشور ارسال کرده بود. عون در این نامه گفت: عدم تشکیل دولت جدید طی چند ماه گذشته ثابت کرد که سعد الحریری از تحقق این مهم عاجز است.

میشل عون در این نامه همچنین بیان کرد: عدم تشکیل دولت موجب ظهور و بروز مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در لبنان شده است. ناتوانی نخست وزیر مکلف به تشکیل کابینه عملاً دستیابی به راهکارهای حل و فصل معضلات کنونی را غیرممکن ساخته است.

چندی پیش نیز، جریان آزاد ملی لبنان به ریاست جبران باسیل بیانیه ای را در خصوص آخرین تحولات این کشور منتشر کرده بود. این جریان در بیانیه خود از اقدامات سعد الحریری نخست وزیر مکلف به شدت انتقاد کرد.

در بیانیه جریان آزاد ملی لبنان آمده است: آنچه که کاملاً واضح به نظر می رسد و جای هیچ شکی در آن وجود ندارد، این است که سعد الحریری عامل تأخیر در تشکیل دولت جدید لبنان است.

جریان آزاد ملی لبنان در ادامه بیانیه خود آورده است: آنچه که حسن نیت الحریری در زمینه تشکیل کابینه را نشان می دهد این است که هرچه سریع تر فهرستی از اعضای کابینه جدید را به رئیس جمهور میشل عون ارائه دهد.

این جریان همچنین عنوان کرده است: بدون شک تداوم راستا کنونی و عدم تشکیل دولت لبنان تبعات و پیامدهایی را به دنبال دارد. بنابراین، درحال حاضر لزوم تشکیل هرچه سریع تر دولت جدید بیش از هر زمان دیگری احساس می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1616

به "اصرار حریری بر طرح پاریس برای تشکیل کابینه لبنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصرار حریری بر طرح پاریس برای تشکیل کابینه لبنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید