طراحی ویلای دوبلکس: استانداردسازی تولیدات باغی با شناسنامه دار کردن باغات

به گزارش مجله تور یک روزه، تهران (پانا) - معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، طرح شناسنامه دار کردن باغات را راهبرد مهم وزارت جهاد کشاورزی در ساماندهی و استانداردسازی تولیدات باغبانی کشور مطرح کرد.

طراحی ویلای دوبلکس: استانداردسازی تولیدات باغی با شناسنامه دار کردن باغات

جهت دریافت خدمات طراحی ویلای دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش ایرنا ، محمدمهدی برومندی درباره دستورالعمل اخیر ابلاغی وزیر جهاد کشاورزی در مورد صدور شناسنامه باغات و هویت بخشی به مبادی فراوری محصولات باغبانی اضافه کرد: حوزه باغبانی به لحاظ تنوع محصول، ویژگی ها و استعدادهای اقلیمی کشور، در واقع جهانی ترین و ارزآورترین فعالیت های کشاورزی است که سالانه بیش از نیمی از ارزش کل صادرات بخش کشاورزی ایران را شامل می گردد. بنابراین کشور ما در بخش فراوریات باغبانی از ظرفیت های ارزشمندی نظیر محصولات گلخانه ای، پسته، خرما، زعفران، مرکبات و کیوی، انگور و کشمش و گیاهان دارویی در صادرات غیرنفتی برخوردار است.

وی اظهارداشت: بر اساس ظرفیت های موجود، دستیابی به دست کم 30 میلیارد دلار عایدی سالیانه ارزی (یعنی حدود 10 برابر سال گذشته) در صورت برنامه ریزی صحیح و راهبردی دور از انتظار نخواهد بود.

برومندی، کوچک بودن شدید ابعاد واحدها را از جمله چالش های عمده شاخه باغبانی کشور برشمرد و ادامه داد: مطابق آمار موجود از مجموع نزدیک به سه میلیون هکتار اراضی باغی، در حدود 65.7 درصد آنها کمتر از یک هکتار مساحت دارند و از طرفی در دسترس نبودن آمار و اطلاعات دقیق در مورد مبادی فراوری نیز مسائل جدی در صادرات محصولات محسوب می گردد.

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: با توجه به مقررات تازه بین المللی که از ابتدای امسال میلادی برای تمامی صادرکنندگان محصولات کشاورزی لازم لاجرا شده، وجود سیستم پایش مبادی فراوری محصولات، شرط الزامی برای برندسازی و صادرات این گونه فراوریات به شمار میرود.

برومندی هویت بخشی یکپارچه و ایجاد ارتباط مؤثر و پایدار با فراوریکنندگان زیربخش باغبانی با اهداف مهمی همانند تدوین بانک جامع اطلاعاتی محصولات باغبانی، ثبت و پایش مبدا فراوری محصولات، کنترل به جامانده آثار سموم شیمیایی و ارتقای کمی و کیفی صادرات محصولات باغبانی و به طور کلی اعمال مدیریت جامع در حوزه محصولات باغبانی را از جمله راهبردهای اصلی وزارت جهاد کشاورزی در این طرح برشمرد.

معاون وزیر در امور باغبانی در مورد نحوه اجرای طرح شناسنامه دار کردن باغات کشور اعلام نمود: در این ارتباط لازم بود تا با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و بخصوص جایگاه تشکل های صنفی بخش کشاورزی اقدامات و برنامه ریزی مناسب شروع گردد، به همین علت از ظرفیت تنها تشکل فراگیر و رسمی صنفی کشاورزان کشور یعنی نظام صنفی کشاورزی یا همان اتاق اصناف کشاورزی در این راستا بهره برده ایم.

برومندی اضافه کرد: اتاق اصناف کشاورزی بر اساس آیین نامه اجرایی مصوب هیات وزیران، وظیفه قانونی هویت بخشی و ساماندهی شاغلین و مشاغل بخش کشاورزی را برعهده دارد. به همین دلیل ضمن تنظیم فرآیند اجرایی و ابلاغ دستورالعمل مربوطه به وسیله وزیر جهاد کشاورزی مقرر شده تا در مرحله اول طرح برای کلیه واحدهای زیربخش باغبانی مدارک هویتی تحت عنوان شناسنامه باغ صادر و آمار جامع از مبادی فراوری محصولات باغبانی کشور تهیه و تدوین گردد.

این مقام مسئول ادامه داد: اتاق اصناف کشاورزی ایران در تمامی شهرستان های کشور دارای شبکه مویرگی تشکیلاتی بوده و در حقیقت این اقدام با استفاده از ظرفیت سخت افزاری و نرم افزاری خود کشاورزان و تشکل اصلی آنها و با مشارکت ساختار صنفی کشاورزان مدیریت و راهبری می گردد.

وی گفت: در فرآیند طراحی شده برای اجرای این طرح ملی، تمامی مراحل ثبت و صدور شناسنامه واحدها در سامانه تحت وب بهره برداران نظام صنفی کشاورزی موسوم به سَبَک صورت می گیرد که با کد دسترسی سریع طراحی شده در این سامانه برای مراکز فراوری محصولات باغبانی، امکان پایش مبادی فراوری و استانداردسازی محصولات برای صادرات و حتی تنظیم بازار داخلی ایجاد خواهد شد.

برومندی در سرانجام با تأکید بر اینکه شناسنامه های باغات با حداقل هزینه برای تمامی عرصه های باغبانی کشور صادر خواهد شد و علاوه بر در اختیار قرار دادن اطلاعات کامل فراوریات باغبانی کشور شامل جزئی ترین مشخصات فنی واحدها همراه با موقعیت دقیق جغرافیایی برای مدیران بخش، به عنوان مدرک معتبر جهت دریافت هرگونه خدمات و امکانات نظیر برق، آب، گاز، بیمه کشاورزی، گواهی سلامت محصول و نظایر آن برای باغداران عمل خواهد نمود، اعلام نمود: در برنامه ریزی این طرح، چهار موضوع کلیدی شامل ؛ فراگیر بودن شناسنامه، دقیق بودن اطلاعات، کاربرد شناسنامه برای بهره برداران و امکان بروزرسانی مستمر اطلاعات برای رسیدن به نتایج عملی مدنظر قرار گرفته است.

به گفته وی، انتظار می رود با استفاده از ظرفیت های اصناف کشاورزی و حمایت های وزارت جهاد کشاورزی در آینده نزدیک تمامی محصولات فراوریی زیربخش باغبانی تحت مدیریت هوشمند به لحاظ کنترل سلامت و نظم بخشی به بازارهای داخلی و صادراتی قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2020

به "طراحی ویلای دوبلکس: استانداردسازی تولیدات باغی با شناسنامه دار کردن باغات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ویلای دوبلکس: استانداردسازی تولیدات باغی با شناسنامه دار کردن باغات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید