آلودگی صوتی و هوا موجب آسیب پذیری در برابر نارسایی قلبی می گردد

به گزارش مجله تور یک روزه، مهر/یک مطالعه نو هشدار می دهد که سال ها قرارگرفتن در معرض آلودگی هوا و سر و صدای ترافیک می تواند شما را در برابر نارسایی قلبی آسیب پذیرتر کند.

آلودگی صوتی و هوا موجب آسیب پذیری در برابر نارسایی قلبی می گردد

به نقل از مدیسن نت، یون هی لیم، سرپرست این مطالعه از دانشگاه کپنهاگ دانمارک، می گوید: ما دریافتیم که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلاینده های خاص هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای خطر ابتلاء به نارسایی قلبی را، به ویژه در افراد قبلاً سیگاری یا افراد مبتلا به فشار خون بالا، افزایش می دهد، بنابراین اقدامات پیشگیرانه و آموزشی ضروری است.

وی در ادامه می افزاید: برای به حداقل رساندن تأثیر این مواجهه ها، باید شیوه های گسترده ای مانند اقدامات کنترل انتشار گازهای گلخانه ای اجرا گردد. راهکارهایی مانند ترک سیگار و کنترل فشار خون باید برای کاهش خطر فردی تشویق گردد.

در این مطالعه، داده های مربوط به بیش از 22 هزار پرستار زن در دانمارک که 15 تا 20 سال تحت نظر بودند آنالیز شد.

محققان دریافتند که به ازای افزایش هر 5.1 میکروگرم بر متر مکعب هوا (µg/m3) قرارگیری در معرض آلودگی هوا با ذرات ریز (PM2.5) طی سه سال، خطر نارسایی قلبی 17 درصد افزایش می یابد.

به ازای افزایش هر 8.6 میکروگرم بر متر مکعب در معرض دی اکسید نیتروژن (NO2) طی سه سال، خطر نارسایی قلبی 10 درصد افزایش می یابد.

به ازای هر 9.3 دسی بل افزایش سر و صدای ترافیک جاده ای طی سه سال، خطر نارسایی قلبی 12 درصد افزایش می یابد.

بر اساس این مطالعه، افزایش مواجهه با ذرات ریز و سیگاری بودن در گذشته با 72 درصد افزایش خطر نارسایی قلبی همراه بود.

لیم در ادامه اضافه نمود: ما از نحوه تعامل دو عامل محیطی آلودگی هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای شگفت زده شدیم. آلودگی هوا در مقایسه با سر و صدای ترافیک جاده ای در بروز نارسایی قلبی نقش بیشتری داشت؛ اما زنانی که در معرض مقدار بالای آلودگی هوا و سر و صدای ترافیک جاده ای قرار گرفتند بیشترین افزایش خطر نارسایی قلبی را نشان دادند.

منبع: همگردی
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1804

به "آلودگی صوتی و هوا موجب آسیب پذیری در برابر نارسایی قلبی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی صوتی و هوا موجب آسیب پذیری در برابر نارسایی قلبی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید