5 طرح و محصول پژوهشی آماده جذب سرمایه گذار، تجاری سازی و فراوری انبوه، 20 طرح برون دانشگاهی در 3 سال اجرا شد

به گزارش مجله تور یک روزه، معاون دانشگاه آزاد اسلامی رشت گفت: طرح های پایلوت استخراج کافئین از ضایعات چای و تصفیه داروهای ضد سرطان به منظور جذب سرمایه گذار، دستگاه ونتیلاتور برای فراوری انبوه و بذر بادام زمینی و لوبیای محلی در راستای تجاری سازی آماده هستند.

5 طرح و محصول پژوهشی آماده جذب سرمایه گذار، تجاری سازی و فراوری انبوه، 20 طرح برون دانشگاهی در 3 سال اجرا شد

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

علیرضا صیداوی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در مصاحبه با خبرنگار گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران در تشریح تازه ترین دستاوردها، برنامه ها و اقدامات پژوهشی این دانشگاه اظهار کرد: این واحد دانشگاهی یکی از واحدهای جامع دانشگاه آزاد اسلامی بوده که تا به امروز فعالیت های ارزنده و مؤثری در حوزه پژوهش و فناوری انجام داده است.

حل بخشی از مسائل جامعه با برنامه ریزی

وی اضافه نمود: در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت سعی می گردد با برنامه ریزی و معین خط مشی فعالیت های پژوهشی کاربردی، بخشی از مسائل جامعه مورد توجه قرار گیرد و در قالب پروژه های تحقیقاتی کاربردی، راه های حل این مسائل هم تعیین گردد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت: تشویق، تسهیل و توسعه روابط پژوهشی دانشگاه با مراکز صنعتی، اجرایی و تحقیقاتی در قالب تفاهم نامه ها و قراردادهای طرح های برون دانشگاهی از اهداف عمده این واحد عظیم دانشگاهی است.

این استاد دانشگاه اعلام کرد: برنامه ریزی و هماهنگی برای انجام فعالیت های تحقیقاتی مربوط به برنامه ریزی تخصصی مراکز فراوریی، خدماتی و تخصصی دولتی و خصوصی و گسترش فعالیت های اجرایی مربوط با استفاده از امکانات و نیروهای تخصصی موجود در دانشگاه نیز جزء اهداف این معاونت است.

این مقام مسئول در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت اعلام کرد: ایجاد هماهنگی در زمینه فعالیت دانشکده ها، اعضای هیئت علمی و دانشجویان به منظور ایجاد رابطه با پژوهش های کاربردی مورد نظر و نظارت بر اجرای قراردادهای منعقده ازجمله مواردی است که سبب توسعه کیفی فعالیت های دانشگاه می گردد.

حضور استادان در صنعت با برگزاری جلسات هم اندیشی

صیداوی گفت: معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در نظر دارد با ایجاد و حفظ ارتباط دانشگاه و صنایع کشور به وسیله جلسات معرفی و آشنایی و انتقال نیازهای بخش صنعت کشور به استادان و دانشگاهیان، زمینه ساز نقش آفرینی در توسعه میهن اسلامی باشد.

وی درباره اقدامات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت اظهار کرد: ارسال لیست نیازهای تحقیقاتی صنایع به دانشکده ها، ارائه مشاوره در زمینه چگونگی مشارکت با صنعت و کسب حمایت اقتصادی به استادان و دانشجویان با برگزاری کارگاه های کارآفرینی و دانش افزایی هدفمند، کوشش در راستای گسترش فرهنگ تحقیقات کاربردی و مشتری مداری و نظارت بر انجام دقیق و به موقع قراردادها طبق توضیح خدمات و کنترل پیشرفت طرح ها بخشی از این اقدامات است.

این مسئول کوشش در راستای جلب حمایت صنایع از انتها نامه های دانشجویی و راهنمایی تفکرات دانشجویان به سوی تحقیقات مشتری محوری بر مبنای سامانه پایش (پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای)، عقد قرارداد با صنایع متقاضی دریافت خدمات علمی و پژوهشی از دانشگاه و برگزاری سمینارها و کنفرانس های علمی حسب درخواست گروه های آموزشی برای آنالیز و ارائه راهکارهای چالش های فراروی صنعت و خدمات را بخش دیگری از اقدامات معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت دانست.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی رشت ادامه داد: همکاری در اجرای دوره های کوتاه مدت پژوهشی برای مؤسسات غیر دانشگاهی، تأمین بانک اطلاعاتی غنی و به روز برای محققان، تأمین امکانات و خدمات آزمایشگاهی متنوع، حمایت از استفاده اعضای هیئت علمی از فرصت های مطالعاتی داخل و خارج برای برطرف نیازها و مسائل پژوهشی داخل و خارج کشور، حمایت از انتشار نتایج تحقیقات محققان، در اختیار قرار دادن حمایت های اقتصادی ویژه در قالب گرنت پژوهشی به سرآمدان پژوهشی دانشگاه و نظایر آن همگی از کوشش های واحد رشت برای ایفای صحیح وظایف پژوهشی است.

جذب سرمایه گذار برای طرح های دانش بنیان

وی درباره دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت به خبرنگاران گفت: طرح پایلوت استخراج کافئین از ضایعات چای و طرح پایلوت تصفیه داروهای ضد سرطان ازجمله طرح های اجرا شده در مرکز رشد واحدهای فناور واحد رشت بوده که آماده جذب سرمایه گذار بیرون از دانشگاه است.

صیداوی اضافه نمود: شرکت دانش بنیان الکترومکانیک کاسپین مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت یک دستگاه ونتیلاتور پرتابل با هزینه کم برای استفاده در اورژانس، منازل و... طراحی و نمونه سازی نموده که آماده سرمایه گذاری برای فراوری انبوه است.

این مسئول اعلام کرد که بذر اصلاح شده بادام زمینی و لوبیای محلی ازجمله محصولات دیگر هسته های فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت بوده که آماده تجاری سازی است.

نشر 6 مجله علمی پژوهشی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت درباره مجلات پژوهشی و تحقیقات علمی و طرح های درون و برون دانشگاهی گفت: واحد رشت با هدف نشر دستاوردهای پژوهشی جدید، 6 عنوان نشریه در حوزه های مختلف موضوعی منتشر می نماید که چهار عنوان آن به زبان انگلیسی به همراه چکیده های فارسی و دو عنوان به زبان فارسی همراه با چکیده انگلیسی است که دسترسی به مقالات همه این نشریات به صورت رایگان است.

صیداوی اظهار کرد: این نشریات در پایگاه های مختلف مانند ISC, CABI, DOAJ, Google Scholar… نمایه شده اند که در بین آنها یک نشریه (Iranian Journal of Applied Animal Science (IJAS)) علاوه بر این پایگاه ها در ISIو Scopus نیز نمایه شده است.

وی اعلام کرد: این نشریات عبارتند از Iranian Journal of Applied Animal Science (IJAS) که از سال 1390 در زمینه علوم دامی به زبان انگلیسی به صورت فصلنامه شروع به فعالیت نموده است، این نشریه در سال 1392پیروز به کسب رتبه علمی پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده و در پایگاه های ISC, ISI, Scopus, CABI, DOAJ, Google Scholar… نیز نمایه شده و در آخرین ارزیابی نشریات دانشگاه آزاد اسلامی در شهریور 98 رتبه A+ را کسب کرد.

این استاد دانشگاه درباره نشریه های دیگر اضافه نمود: International Journal of Agricultural Management and Development (IJAMAD) این نشریه نیز به صورت فصلنامه به زبان انگلیسی در زمینه مدیریت و توسعه کشاورزی از سال 1390 شروع به فعالیت نموده و سال 1392 نیز پیروز به کسب رتبه علمی پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده است. این نشریه در پایگاه هایISC, CABI, DOAJ, Google Scholar… نمایه شده و در آخرین ارزیابی نشریات دانشگاه آزاد اسلامی در شهریور 98 رتبه A+ را کسب کرد.

این مسئول اعلام کرد: نشریه Journal of Ornamental Plants -JOP هم به صورت فصلنامه در زمینه موضوعی گیاهان زینتی به زبان انگلیسی از سال 1390 تا به امروز منتشر می گردد که سال 1392 پیروز به کسب رتبه علمی پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شده و در پایگاه هایISC, CABI, DOAJ, Google Scholar… نمایه شده دارای رتبه A+ را در آخرین ارزیابی نشریات علمی دانشگاه آزاد اسلامی را کسب نموده است.

صیداوی Iranian Journal of Optimization IJO را از دیگر نشریات چاپ شده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت مطرح نمود و اضافه نمود: این نشریه در زمینه ریاضی به زبان انگلیسی است که به صورت دو فصلنامه فعالیت خود را از سال 1388 شروع نموده و رتبه آن در آخرین ارزیابی نشریات علمی دانشگاه آزاد اسلامی A بوده است.

وی با بیان اینکه نشریه مطالعات برنامه ریزی سکونتگاه های انسانی نیز به صورت فصلنامه به زبان فارسی در زمینه جغرافیا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت منتشر می گردد، اظهار کرد: این نشریه از سال 1386 با عنوان چشم ا نداز جغرافیایی شروع به فعالیت کرد و انتها در سال 1395 توانست با تغییر عنوان به مطالعات برنامه ریزی سکونتگاه های انسانی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رتبه علمی پژوهشی را کسب کند، این نشریه نیز رتبه A+ را در بین نشریات دانشگاه آزاد اسلامی کسب نموده است.

این استاد دانشگاه گفت: توانمندسازی سرمایه انسانی نشریه ای است که به زبان فارسی در زمینه مدیریت از سال 1396 فعالیت خود را شروع نموده و به صورت فصلنامه تا به امروز هفت شماره از آن منتشر شده است.

چاپ 618 مقاله توسط اعضای هیئت علمی

این مسئول در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت اظهار کرد: در نتیجه حمایت ها در سه سال اخیر اعضای هیئت علمی این واحد دانشگاهی مجموعاً پیروز به چاپ 618 مقاله شده اند که از این میان 270 مقاله مربوط به نشریات معتبر داخلی و 348 مقاله در نشریات خارجی انتشار یافته است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت با بیان اینکه تعداد 13 نفر از اعضای هیئت علمی واحد به عنوان پژوهشگر برتر و استاد نمونه استانی و کشوری انتخاب شده اند، اعلام کرد: تعداد تألیفات، تصنیف یا ترجمه کتاب و کتاب برگزیده و چاپ شده در سه سال اخیر به 31 عدد رسیده و اعضای هیئت علمی این واحد دانشگاهی توانستند در سه سال اخیر تعداد هشت جایزه، نشان علمی- پژوهشی در جشنواره ها و سایر مراجع معتبر را به خود اختصاص دهند.

فعالیت 35 آزمایشگاه و 22 کارگاه

صیداوی درباره زیرساخت های دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت اظهار کرد: این واحد دانشگاهی مجهز به 35 آزمایشگاه و 22 کارگاه و یک آزمایشگاه پیشرفته همکار استاندارد است.

وی درباره طرح های برون و درون دانشگاهی اعلام کرد: در بازه زمانی سه سال اخیر 20 طرح پژوهشی برون دانشگاهی تصویب، اجرا و پایان یافته است که دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت توانست به وسیله طرح های برون دانشگاهی، اعتباری قابل توجهی را جذب کند. فقط در دو سال 98-97، تعداد 21 کارگاه با هدف برطرف نیازهای کاربران طراحی و اجرا شده و در سه سال اخیر 13 تفاهم نامه در راستای افزایش مشارکت های پژوهشی و فناوری با سایر سازمان ها منعقد شده است.

4117/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1179

به "5 طرح و محصول پژوهشی آماده جذب سرمایه گذار، تجاری سازی و فراوری انبوه، 20 طرح برون دانشگاهی در 3 سال اجرا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 طرح و محصول پژوهشی آماده جذب سرمایه گذار، تجاری سازی و فراوری انبوه، 20 طرح برون دانشگاهی در 3 سال اجرا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید