25 فیلم برتر زامبی محور تاریخ سینما

به گزارش مجله تور یک روزه، خبرنگاران: برای تقریباً یکصد سال است که زامبی ها روی پرده بزرگ و به اشکال مختلف همراه ما بوده اند. در طی این سال ها شاهد این ترند از دنیای فیلم های درجه دوم تا اوج سینما بوده ایم، جایی که زامبی ها در تمامی اشکال فرهنگ عامه جایگاه خاص خود را پیدا کرده اند.

25 فیلم برتر زامبی محور تاریخ سینما

صادقانه بگوییم، اما از اواسط دهه 2000 تا اواخر دهه 2010 نمی توانستید بدون دیدن چیزی زامبی-محور چشمتان را بر هم بزنید تا جایی که هر هفته انتظار می رفت چیزی در ارتباط با دنیای زامبی ها منتشر گردد.

این موضوع، اما یک نقطه ضعف برای این ژانر به شمار نمی آید، زیرا فیملسازان زیادی از زامبی ها به مثابه اسب تروا برای اظهار نقطه نظرات یا پیام های خاص خود استفاده کرده اند. جالب است که بدانید تاریخچه زامبی ها بسیار فراتر از آن چیزی است که فکر می کنید و به سال 2.100 قبل از میلاد مسیح و کتاب افسانه گیلگمش (Epic of Gilgamesh) باز می گردد.

در این میان فیلم های مربوط به زامبی ها یا همان مردگان متحرک شیوع بیشتری یافته و بیشتر به چشم می خورند. اگر چه کارگردانان بسیاری شانس خود را در این عرصه امتحان کرده اند، اما جرج ای رومرو را پدر ژانر فیلم های زامبی محور می دانند.

25. برف مرده

عنوان اصلی:

Dead Snow

محصول:

2009

بعد از انتشار بازی Call Of Duty World at War در سال 2008، زامبی های نازی به تمی بسیار پرطرفدار تبدیل شد، از این رو همانطور که انتظار می رفت فقط بحث زمان بود تا شاهد بازگشت رایش سوم به پرده بزرگ سینما در قالب مردگان متحرک باشیم، اتفاقی که خیلی زود در سال 2009 رخ داد.

وقتی که گروهی از جوانان سرخوش برای تعطیلات آخر هفته به یک کلبه جنگلی دوردست می فرایند، انتظار می رود که خیلی زود مورد تعقیب گروهی هیولا قرار گرفته و توسط آن ها بلعیده شوند، زیرا این چیزی است که همواره در فیلم ها شاهد آن بوده ایم.

البته در این فیلمی که در مورد آن صحبت می کنیم دسته ای از زامبی های نازی به عنوان یک وظیفه به این موضوع نگاه کرده و اطمینان حاصل می کنند که برف را از خون قربانیان خود رنگین سازند.

برف مرده (Dead Snow) یک فیلم پر از خشونت و جیغ و داد افسار گسیخته و زامبی هاست، اما ایده های تروتمیزی نیز در قتل های خود داشته و به خوبی از بازیگران خود استفاده می نماید. همچنین مقداری حس شوخ طبعی و کمیک نیز در این فیلم زامبی محور ساخت نروژ وجود دارد که تماشای آن را جذاب می سازد.

24. زامبی سفید

عنوان اصلی:

White Zombie

محصول:

1932

از دیدگاه بسیاری به عنوان اولین فیلم زامبی محوری که روی پرده سینما می رفت، زامبی سفید (White Zombie) در واقع الگوی بسیاری از فیلم های این ژانر در سال های ابتدایی رواج آن بود تا اینکه جرج رومرو وارد داستان شد و با شب مردگان زنده (Night of the Living dead) خود همه چیز را تغییر داد.

این فیلم سیاه و سفید که پیش از جنگ دنیای دوم ساخته شد کاری کرد که بسیاری از فیلم های مشابه پس از آن نیز انجام داده و یک تم مرکزی داشت که چیزی فراتر از داستان مردمانی بود که تنها از قبر برخاسته و بدنبال شکار زندگان می گشتند.

زامبی های فیلم زامبی سفید، اما شبیه زامبی هایی که در دهه های اخیر در فیلم ها و سریال های دیده ایم نبودند و به جای مرده بودن به معنای واقعی کلمه در واقعی برده هایی بدون درک و عقل بودند که روحی در کالبدشان وجود نداشت. فیلم زامبی سفید به عنوان یادداشتی انتقادی بر برده داری انسان هایی را نشان می داد که به سلامتی و وقت خود اهمیت خاصی نمی دادند و روایت این ماجرا از ابتدا تا انتهای فیلم باعث وحشت مخاطبان شد.

23. سرزمین مردگان

عنوان اصلی:

Land of the Dead

محصول:

2005

ممکن است بسیاری ادعا کنند که جرج رومرو پس از روز مردگان (Day of the Dead) هیچ فیلم قابل توجهی کارگردانی نکرده است، اما دستکم این موضوع در مورد فیلم سرزمین مردگان (Land of the Dead) صدق نمی نماید.

رومرو پس از نزدیک به 20 سال پس از ساخت شب مردگان زنده با این فیلم بازگشت، فیلمی به عنوان دنباله ای از دنیای پساآخرالزمانی که خود روزگاری ساخته بود. مانند کار های گذشته اش در این ژانر، داستان این فیلم نیز به طور مستقیم ارتباطی با گذشته نداشت، اما به نوعی تداوم دنیای زامبی ها بود، دنیایی که زامبی ها و زندگان در آن پرسه می زدند.

در این فیلم فقرا در زاغه های کثیف زندگی می کنند و شخصیتی به نام کافمن با بازی دنیس هاپر با تنها چند همراه ثروتمند که در یک آسمانخراش بسیار لوکس زندگی می کنند کنترل فقرا را در دست دارند.

هنوز هم تعدادی از انسان ها و ذراتی از ویژگی های انسانی باقی مانده، اما مردگان نیز آغاز به یاد دریافت برخی چیز ها کرده اند، جایی که یکی از زامبی ها به نام پدر بزرگ ارتشی برای حمله به آسمانخراش محل اسکان ثروتمندان گرد هم آورده است.

22. شب ستاره دنباله دار

عنوان اصلی:

Night of the Comet

محصول:

1984

فیلم شب ستاره دنباله دار (Night of the Comet) به خاطر دلایلی متعدد متفاوت از دیگر فیلم های ژانر زامبی محور است، اما اگر می خواستیم یک تفاوت عمده این فیلم با دیگر فیلم ها ژانر را بگوییم، حال و هوای مهیج، پویا و ولنگاری دهه هشتادی موجود در داستان است.

در نتیجه برخورد یک ستاره دنباله دار با زمین، اکثر انسان ها از بین رفته، معدود انسان های باقیمانده نیز به زامبی هایی انسان خوار تبدیل شده و خیابان ها به شهر ارواح می مانند، اما کاری که دو شخصیت اصلی داستان انجام می دهند این است که به یک مرکز خرید رفته و خریدهایشان را انجام می دهند.

این ایده ظاهراً نباید خوب عمل کند، اما به نحوی شرایط خوب پیش رفته و تقریباً شبیه تصویر این رویاست که اگر همه دنیا را صاحب می شدید چکار می کردید.

در کنار این تفاوت های منحصربفرد، می توان از جلوه های بصری فوق العاده و یک رنگ قرمز در آسمان که ناشی از غبار باقی مانده از برخورد ستاره دنباله دار با زمین است سخن گفت که بر جذابیت فضای فیلم می افزاید.

زامبی های این فیلم در مواقعی بسیار بی اهمیت، معدود و پنهان جلوه می کنند به خصوص در سکانس های خرید آرام و بی دغدغه شخصیت دختر داستان، اما وقتی که روی پرده ظاهر می شوند داستان را از آنِ خود می کنند، به ویژه این موضوع که حرف زدن را دوست داشته و از ترساندن قربانیان خود لذت می برند.

21. ویرموود: جاده مردگان

عنوان اصلی:

Wyrmwood: Road of the Dead

محصول:

2014

فیلم ویرموود: جاده مردگان (Wyrmwood: Road of the Dead) را می توان نقطه تلاقی مکس دیوانه و طلوع مردگان دانست. در این فیلم استرالیا توسط هیولا هایی آدمخوار اشغال شده و بهترین راه برای نجات از دست آن ها بودن در حال حرکت در جاده هاست.

در این فیلم شاهد کار هایی هستیم که دیگر در فیلم های ژانر زامبی دیده نمی گردد و به جای اینکه مردگان متحرک دارای نقش فرعی و پس زمینه ماجرا باشد آن ها را در منن داستان قرار داده و بخشی کلیدی از داستان فیلم می سازد.

ممکن است از دیدگاه بسیاری این فیلم یک فیلم درجه چندم بی ارزش باشد، اما جاده مردگان یک فیلم زامبی محور بسیار جذاب با پیچش های داستانی هیجان انگیز است که باید از آن لذت برد و اسپویل کردنشان خوشایند نیست.

20. مرد قبرستانی

عنوان اصلی:

Cemetery Man

محصول:

1994

اواسط دهه 90 روزگار عجیبی برای بسیاری از ژانر های سینما بود، به ویژه وقتی که پای فیلم های زامبی محور به میان می آمد، اما دستکم مرد قبرستانی (Cemetery Man) یک تغییر خوشایند بود، زیرا فیلمی است که می خواهد هویت خاص خود را داشته باشد و به نحوی با دنیای زامبی ها در ارتباط است.

این فیلم همانند یک فیلم کلاسیک در ژانر خود آغاز شده، اما خیلی سریع به فیلمی عجیب در سینمای ایتالیا تبدیل می گردد که انگار از دل مردگان شریر بیرون آمده و برخی از شخصیت های آن بسیار مضحک هستند. مرد قبرستانی از مخاطب خود می خواهد کاملاً حواس جمع بوده و کسانی که نتوانند با داستان همراه شوند را تنبیه می نماید.

19. شب مردگان زنده

عنوان اصلی:

Night of the Living Dead

محصول:

1990

فیلم اورجینال شب مردگان زنده (Night of the Living Dead) الگویی را برای زامبی ها ترتیب داد که شهرت و اعتباری بیش تر از قبل بدست آورند و در نهایت برای مدتی در اوایل دهه 2000، هالیوود را در اختیار بگیرند.

از این رو این احساس بوجود آمد که بازسازی این فیلم برای مخاطبان امروزی ضروری است تا مخاطبان جوان تر جذب شده، دیالوگ ها روزآمد شده، این بار فیلم رنگی بوده و نسخه جدید با بودجه ای قابل توجه تر ساخته گردد.

در بازسازی صورت گرفته تونی تاد در نقش بن فوق العاده ظاهر شده است، اما چیزی در مورد مردگان در این فیلم کم است. انگار سازندگان تلاش کرده اند که به نسخه اورجینال وفادار باشند در حالی که یک تغییر و پیچش جدید می توانست مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد.

18. درمان شده

عنوان اصلی:

Cured

محصول:

2017

اگر این فیلم را دیده باشید مطمئناً با ما موافق خواهید بود که درمان شده (Cured) را یکی از ترسناک ترین فیلم های این فهرست بدانیم. اگر بتوانید زامبی ها را درمان کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تنها اخطاری که می توانیم بدهیم این است که آن ها گذشته زامبی خود را به یاد آورده و خاطراتی از آن زمان خواهند داشت.

در اکثر بخش های خود درمان شده هنوز هم یک درام بسیار تاثیرگذار و تکان دهنده است که سخت تلاش دارد عواقب تبعیض و جداسازی افراد را به تصویر بکشد. چه اتفاقی رخ می دهد زمانی که دولت سعی کند زامبی های درمان شده را به جامعه بازگرداند، جامعه ای که تا مدتی پیش طعمه این مردگان شرور بودند؟

17. احیاگر

عنوان اصلی:

Re-Animator

محصول:

1985

فیلم احیاگر (Re-Animator) یک فیلم کالت دوست داشتنی است که نمونه ای بی نقص از ترکیب ژانر وحشت و کمدی و شکل گیری برآیندی قوی و تکان دهنده است. در این فیلم، دکتر هربرت وست با بازی خارق العاده جفری کمبس نقش دانشمندی را ایفا می نماید که به ورطه دیوانگی می افتد، شخصیتی که نیروی اصلی پیش برنده داستان و کل فیلم است.

او پیروز می گردد با اختراع یک سرم سبز رنگ، انسان ها و حیوانات مرده را به زندگی بازگرداند، اما نسخه بازگشتی آن ها با قبل از مرگشان متفاوت است. فیلم احیاگر با دقت و تعهد بالایی ساخته شده و به همین دلیل دستاورد بزرگی است که یکی از بهترین فیلم ها نه تنها در ژانر زامبی بلکه در کلیت ژانر وحشت است.

16. رزیدنت اویل

عنوان اصلی:

Resident Evil

محصول:

2002

بعد از آنکه جرج رومرو سینما را با دسته مردگان زنده شده خود تسخیر کرد، کمپانی Capcom نیز با یک سری بازی افسانه ای ویدیویی، گیمر ها را در ترس و وحشت فرو برد. به همین دلیل در اوایل قرن جدید این نیاز دیده می شد که دنیای رزیدنت ایول (Resident Evil) وارد عرصه هالیوود و سینما گردد. اگر چه فیلم مذکور بخشی از جذابیت های ذاتی نسخه بازی ویدیویی را نداشت، اما به عنوان یک فیلم در ژانر زامبی یک اثر سینمایی بسیار موثر در ترساندن مخاطبان از فضا های تنگ و تاریک بود. اگر چه در طی 5 دنباله ای که از این فیلم ساخته شده همواره شاهد کاهش کیفیت بودیم، اما نسخه سینمایی اورجینال فیلم یکی از بهترین فیلم های ژانر زامبی به شمار می آید.

15. سرزمین زامبی ها

عنوان اصلی:

Zombieland

محصول:

2009

درست زمانی که فکر می شد فیلم شان می میرد (Shaun of the Dead) بهترین اثر در ژانر فرعی کمدی زامبی محور است، سرزمین زامبی ها (Zombieland) از راه رسیده و نشان داد که هنوز هم جایی برای خندیدن به مردگان زنده شده وجود دارد.

این داستان ابتدا در قالب یک سریال تلویزیونی ساخته شده و در نهایت به شکل یک فیلم سینمایی کامل به تصویر کشیده شد. اما در زیر لایه کمدی داستان، در این فیلم به تم های جدی مانند تنهایی و حس بیگانگی از جامعه مدرن امروزی پرداخته می گردد و همین موضوع باعث می گردد که در یک دنیای پساآخرالزمانی پر از زامبی، چیزی بهتر و جذاب تر از پیوستن به گروهی از افراد با چنین حس مشابهی نباشد.

14. خاطرات مردگان

عنوان اصلی:

Diary of the Dead

محصول:

2007

سال 2007 سالی بود که زامبی ها در فیلم هایی مانند REC و خاطرات مردگان (Diary of the Dead) در قالب ویدیو های پیدا شده (found footage) دیده شدند.

این دو فیلم که هر دو در یک سال منتشر شدند رویکردی کاملاً متفاوت به دنیای زامبی ها از لحاظ سبک فیلمسازی داشتند، اما تنها یکی به همان سبک کلاسیک رومرو ساخته شده بود.

وقتی که پای زامبی ها به میان می آید، ماهیت در دست داشتن دوربین در فیلم های ویدیو های پیدا شده بسیار خوب ظاهر می گردد و حتی یک زامبی بسیار کند نیز بسیار ترسناک بوده و اغلب در کادر دوربین دیده می گردد.

رومرو در ادامه سعی می نماید به تفصیل دلیل بدست دریافت دوربین توسط بازماندگان یک دنیای پر از زامبی را تشریح کند که در رازآلود کردن فیلم خاطرات مردگان تاثیر زیادی داشته است.

13. بازگشت مردگان زنده

عنوان اصلی:

Night of the Living Dead

محصول:

1985

چیز های زیادی در مورد فیلم شب زندگان مرده وجود دارد که چندان سرراست و قابل درک نیست، از درگیری بر سر مالکیت تا این واقعیت که رومرو در طرح ریزی بی نقص یک الگوی خاص برای استفاده توسط دیگر فیلمسازان شکست خورد، اما در فیلم بازگشت مردگان زنده (Night of the Living Dead) نیز همین رویه ادامه داد.

با این وجود برخلاف فیلم قبلی، بازگشت مردگان زنده سعی دارد جذاب و بامزه و البته پویاتر و پرتحرک تر باشد. شخصیت های بازمانده این داستان آن کسانی که انتظار دارید نبوده و گروهی از نوجوانان علاقمند به موسیقی متال، فعالان اقتصادی احمق و پزشکانی دیوانه هستند. این فیلم که ادای دینی به فیلم کلاسیک جرج رومرو است خود به سرعت به یک کالت کلاسیک تبدیل شده و به خاطر سبک متفاوتش در به تصویر کشیدن زامبی ها مورد توجه قرار گرفت.

12. آسیب

عنوان اصلی:

The Battery

محصول:

2012

فیلم آسیب (The Battery) در ابتدا فیلمی دانشجویی به نظر می رسد که با مقدار اندکی بودجه ساخته شده است، اما در ادامه آن برداشت بلند از راه می رسد و همه تصورات شما را بر هم می زند. بعد از آن برداشت بلند متفاوت، بن و میکی با یک غریبه روبرو شده و همه چیز تغییر می نماید.

جرمی گاردنر کار فوق العاده ای در زمینه نویسندگی، کارگردانی و به تصویر کشیدن کسی که تنها می خواهد زنده بماند انجام داده است. این فیلم در واقع یک داستان افسانه ای آخرالزمانی و پر از زامبی نیست بلکه داستان دو دوست است که در شرایطی بسیار بغرنج و باورنکردنی سعی دارند زنده بمانند.

روی هم رفته سناریو فیلم ساده، شخصیت ها پرداخت شده و زامبی ها نیز به خوبی مورد استفاده قرار گرفته اند. این فیلم داستان انسانیت است و نمونه ای بی نقص از توانایی رسیدن به یک برآیند خوب با بودجه ای اندک.

11. برداشتی از مردگان

عنوان اصلی:

One Cut of the Dead

محصول:

2017

بار دیگر در این فهرست شاهد فیلمی هستیم که به یک فیلم دانشجویی ساده و کم هزینه می ماند (که هست)، اما اگر برای تماشای برداشتی از مردگان (One Cut of the Dead) وقت بگذارید بدون شک پشیمان نخواهید شد.

در حدود دقیقه 30 فیلم همه چیز یکباره تغییر می نماید و آنگاه است که متوجه می شوید با یک فیلم در مورد زامبی ها روبروید. بخش سوم و انتهای فیلم نهایت استرس را به مخاطب وارد می نماید، زیرا بسیار خشن و پرتنش است.

فیلم برداشتی از مردگان اگر چه فوق العاده نیست، اما دارای خشونتی هوشمندانه است که سه دیدگاه متفاوت نسبت به یک موقعیت مشابه را به تصویر می کشد. اسپویل کردن داستان فیلم کم از جنایت نیست، اما بدانید که تماشای این فیلم بسیار لذت بخش خواهد بود.

10. شبی که دنیا را می خورد

عنوان اصلی:

Night that Eats the World

محصول:

2018

این فیلم منحصربفرد و کوچک فرانسوی اگر چه در پس زمینه خود شاهد خورده شدن زندگان به دست مردگان است، اما تمرکز اصلی آن روی این موضوع است که درماندگی، خستگی و تنها بودن چه می تواند بر سر انسان بیاورد. موضوع این است که اگر از شیوع اولیه زامبی ها جان سالم بدر ببرید در ادامه چه اتفاقی برایتان رخ خواهد داد؟

شبی که دنیا را می خورد (Night that Eats the World) فیلمی بسیار محدود و بسته است و از لوکیشن های اندک و تیم کوچکی از بازیگران نهایت استفاده را می برد، فیلمی که در آن شخصیت سم تلاش دارد با مسدود کردن راه های منتهی به آپارتمان کوچکش، در تنهایی خود، زنده بماند.

وظایف روزمره با تاکید شدید بر سلامت روانی، چیزی است که تمرکز اصلی سناریو را دارد و پناهگاه امن سم رفته رفته به زندان او تبدیل می گردد.

9. پانتی پول

عنوان اصلی:

Pontypool

محصول:

2008

فیلم پانتی پول (Pontypool) یک فیلم ترسناک روانشناسانه بسیار هوشمندانه است که روی یک دی جی دوران گذشته تمرکز دارد، در حالی که وی همراه با گروهی کوچک در داخل ایستگاهی رادیویی در شهری کوچک پنهان شده و بیرون از آنجا دنیا به جهنم تبدیل شده است.

از این رو تنها کاری که گروه می تواند انجام دهد تولید برنامه رادیویی است! این فیلم یک نمونه نمادین دیگر از دریافت سناریویی تنگ و محدود از کلیشه های خسته کننده ژانر زامبی و تزریق یک روح جدید در آن است. فیلم پانتی پول نشان می دهد که گاهی اوقات رویکرد ظریف و پرجزییات به داستان پردازی بهترین رویکرد ممکن است.

8. روز مردگان

عنوان اصلی:

Day of the Dead

محصول:

1985

فیلم روز مردگان (Day of the Dead) به عنوان سومین و آخرین عنوان در سه گانه کلاسیک زامبی محور جرج رومرو پیش بینی می نماید که چگونه نبود ارتباطات انسانی باعث وقوع آشوب و هرج ومرج و سقوط حتی کوچکترین اجتماعات می گردد. این فیلم تاریک ترین عنوان در سه گانه رومرو بوده و تمرکز اصلی آن روی تنش و کشمکش است تا جذابیت کمیک زامبی ها.

یکی از تفاوت های عمده در روز مردگان نسبت به کار های قبلی رومرو و دیگر فیلم های این ژانر، تصویری که از باب زامبی ارائه شده و انسانی سازی شخصیت اوست به طوری که او به ستاره اصلی سه گانه مذکور تبدیل شده و یکی از بهترین و قوی ترین شخصیت هایی است که رومرو تاکنون نوشته و به تصویر کشیده است.

7. آر ئی سی

عنوان اصلی:

REC

محصول:

2007

در اینجا از وحشت ایجاد شده توسط فضای تنگ و تاریک و ویدیو های پیدا شده صحبت می کنیم، اما با وجود زامبی ها و فیلم آر ئی سی (REC) بهترین نمونه از ترکیب این کلیشه هاست.

بدون شک تا زمان تماشای این فیلم وحشت واقعی از زامبی ها را درک نخواهید کرد. اگر چه آر ئی سی یک داستان کوتاه مربوط به زامبی ها با وسعتی محدود است، اما ماهیت دقیق و پرداخت شده آن چنان به فضای پر از تنش فیلم می افزاید که با پیش رفتن ماجرا تماشای آن نیز ترسناک تر و دشوارتر می گردد.

جدای از آغاز کند داستان، همه چیز بی نقص ساخته شده و خیلی زود پرتنش و فرسایشی می گردد. فیلم آر ئی سی یکی از بهترین فیلم های زامبی محوری است که تاکنون ساخته شده و شکی در آن نیست، یکی از فیلم های این ژانر که زمان چیزی از جذابیت آن نکاسته و نسل های آینده را خواهد ترساند.

6. شان می میرد

عنوان اصلی:

Shaun of the Dead

محصول:

2004

فیلم شان می میرد یا شانِ مردگان (Shaun of the Dead) نه تنها فیلمی تاثیرگذار در ژانر زامبی بلکه در کلیت سینمای بریتانیا بود. همه کسانی که این فیلم را دیده اند هنوز هم آن را به یاد دارند و در انتها می دانستند که شاهد ترکیبی بی نقص از وحشت و کمدی بوده اند.

به رهبری کاریزماتیک سایمون پگ و کارگردانی پرحرارت ادگار رایت، این فیلم ادای احترامی به ژانر کلاسیک زامبی هاست که در برابر آزمایش زمان سربلند بیرون آمده و به عنوان یک شاهکار کمدی می توان بار ها و بار ها آن را تماشا کرد. این فیلم تنها دو سال پس از 28 روز بعد منتشر شد و جایگاه خود را بدست آورد.

5. قطار بوسان

عنوان اصلی:

Train to Busan

محصول:

2016

رفت و آمد طولانی با وسایل نقلیه عمومی برای رفتن به سر کار می تواند دردناک و خسته کننده باشد، اما وقتی که یک بحران بزرگ در کره جنوبی رخ می دهد قطار بوسان (Train to Busan) به یک بلیط یک طرفه به جهنم تبدیل می گردد.

این تریلر پرتنش زامبی محور بهترین جنبه فیلم جنگ دنیای زد را گرفته، از زامبی هایی بسیار سریع که هر بار روی قربانی خود می پرند استفاده کرده و ان را با فضای کوچک و تنگ و تاریک برف شکن ترکیب می نماید.

یئونگ سانگ هو در این فیلم حتی یک لحظه از وقت مخاطبان را هدر نمی دهد و از هر بخش قطار برای تاثیری بزرگ بر داستان و مخاطب استفاده می نماید. واگن به واگن، بازماندگان داستان باید با زامبی ها و به اشکال جدید و خلاقانه ای مقابله کنند.

حتی زمانی که شخصیت اصلی داستان و مابقی بازماندگان احساس امنیت می کنند نیز تنشی کوچک همه چیز را به هم می ریزد. تنها همان سکانس ابتدایی فیلم قطار بوسان کافی است که این فیلم جایگاهی در این فهرست پیدا کند و غیر از 28 هفته بعد، بهترین سکانس ابتدایی تاریخ ژانر زامبی محور را دارد.

4. 28 روز بعد

عنوان اصلی:

28 Days Later

محصول:

2002

به دلایل و با اهداف فراوان، ژانر زامبی محور تا زمان انتشار فیلم 28 روز بعد (28 Days Later) به رده فیلم های درجه دوم سقوط کرده و تقریباً مرده بود.

اما تنها افزایش سرعت مردگان زنده شده کافی بود که نه تنها زامبی ها از نو برای مخاطبان ترسناک شوند بلکه به انقلابی در این ژانر منتهی گردد. همه این ها در ترکیب با کارگردانی فوق العاده دنی بویل بدین معناست که فیلمی کوچک با تعدادی اندک از بازیگران جایگاه خود را برای همواره در ژانر وحشت و زامبی محور تثبیت نماید.

ترس موجود در این فیلم واقعی است و لوکیشن های شهر لندن نیز بسیار نمادین و به یادماندنی هستند، فضایی که هرگز تا پیش از 28 روز بعد دیده نشده بود و آهنگ متنی طوفانی از جان مورفی که تنش و وحشت موجود در فیلم را چند برابر می نماید.

3. طلوع مردگان

عنوان اصلی:

Dawn of the Dead

محصول:

1978

این شاهکار نمونه ای واقعی از این است که چطور می توان دنباله ای بر یک اورجینال با همان تم ها و کلیشه ها ساخت، اما همزمان عناصر جذاب جدیدی را نیز به آن اضافه کرد. بسیاری دنباله طلوع مردگان (Dawn of the Dead) را بهترین فیلم زامبی محوری که تاکنون ساخته شده می دانند و این ادعا ها نیز بی دلیل نیست.

این فیلم بسیار جذاب و بامزه بوده، دارای تنوع بالایی است و روش های جالبی برای پرداختن به زامبی ها دارد- به لطف رخ دادن داستان در داخل یک مرکز خرید بزرگ- است.

علاوه بر لذت بخش بودن بصری و داستانی، طلوع مردگان فیلمی پر از یادداشت ها و نظرات انتقادی نسبت به جامعه و هجوم توده ها برای خرید اقلام جدید (مصرف گرایی) است که این روز ها و در آستانه جمعه سیاه (Black Friday) نمونه هایی از آن را شاهد هستیم.

2. شب مردگان زنده

عنوان اصلی:

Night of the Living Dead

محصول:

1968

اینجا همانجایی است که همه چیز برای زامبی ها، آنطور که امروز می شناسیمشان، آغاز شد. جرج رومرو اولین کسی نبود که زامبی ها را به سینما آورد، اما بدون شک کسی بود که این ژانر را با سه گانه اورجینال خود به کمال رساند.

فیلم شب مردگان زنده (Night of the Living Dead) نیز در فضایی روایت می گردد که همه چیز در حال تبدیل شدن به جهنم است، این فیلم داستان ساده تلاش برای زنده ماندن در شرایطی است که مردگان برخاسته و آخرالزمان زمین را می بلعد.

این فیلم در رویه ای که برای زمان خود بسیار غیرمعمول بود از یک بازیگر سیاهپوست در نقش اول خود استفاده می کرد و اگر چه رومرو گفت که انتخاب این بازیگر هیچ هدف انتقادی خاصی نسبت به نژادپرستی نبوده و تنها سعی داشته بهترین بازیگر در دسترسش را برای این نقش انتخاب کند، فیلم شب مردگان زنده در این زمینه نیز جلوتر از زمان خود بود.

1. طلوع مردگان

عنوان اصلی:

Dawn of the Dead

محصول:

2004

فیلم اورجینال طلوع مردگان ساخته رومرو اگر چه به عنوان یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد زامبی ها شناخته شده و یک یادداشت انتقادی نسبت به مصرف گرایی و سرمایه داری انگاشته می گردد، اما این فیلم پا را از این نیز فراتر گذاشته و ماهیت و هیبتی جدید به زامبی ها در آستانه هزاره جدید داد.

با انتها سه گانه رومرو به نظر می رسید که ژانر زامبی نیز مرده است تا اینکه 28 روز بعد در اوایل دهه 2000 بار دیگر این ژانر را زنده کرد. زمانی که بازسازی زک اسنایدر در سال 2004 از فیلم طلوع مردگان وارد سینما ها شد، جریان اصلی سینما بار دیگر تحت تاثیر زامبی ها قرار گرفته و بار دیگر زامبی ها ترسناک شدند.

طلوع مردگان اسنایدر یک ماجراجویی ترسناک نفس گیر با بازیگران و شخصیت های برجسته تر و بزرگ تر در مقایسه با نسخه اورجینال است. طلوع مردگان سال 2004 نمونه بی نقص خوب پیش رفتن بازسازی یک فیلم کلاسیک است به همین دلیل این فیلم استاندارد طلایی ژانر زامبی به شمار می آید.

منبع: whatculture

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 592

به "25 فیلم برتر زامبی محور تاریخ سینما" امتیاز دهید

5 کاربر به "25 فیلم برتر زامبی محور تاریخ سینما" امتیاز داده اند | 3.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "25 فیلم برتر زامبی محور تاریخ سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید