کولاکوویچ: باید به من جایزه نوبل بدهند!

به گزارش مجله تور یک روزه، سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: احساس می کنم گاهی حسادت هایی نسبت به تیم ملی والیبال ایران وجود داشته باشد. کسی که می خواهد انتقاد کند باید حداقل در سطح من باشد تا من بتوانم به وی شرح دهم.

کولاکوویچ: باید به من جایزه نوبل بدهند!

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، تیم ملی والیبال ایران توانست مدال طلای رقابت های قهرمانی آسیا را کسب کند. شاگردان کولاکوویچ پس از 3 روز استراحت دوباره دور هم جمع شدند تا برای مسابقات جام دنیای آماده شوند. بعضی اتفاقات در جریان رقابت های قهرمانی آسیا و پیش بینی عملکرد تیم ملی در مسابقات جام دنیای موجب شد تا مصاحبه ای را با ایگور کولاکوویچ ترتیب دهیم.

متن صحبت های ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران را در ادامه می خوانید:

تیم ایران در مسابقات قهرمانی آسیا آغاز ترسناکی داشت، اما خوشبختانه در نهایت توانست عنوان قهرمانی را کسب کند. کولاکوویچ درخصوص این موضوع گفت: زمانی که مسابقات والیبال قهرمانی آسیا برگزار گردید برای ما زمان خوبی نبود. ما فصل بسیار طولانی و خسته نماینده ای داشتیم. در ابتدای این مسابقات تصمیم داشتیم با ترکیب جوان تری کار را آغاز کنیم، اما با توجه به اینکه مسابقات مقدماتی المپیک را هم درپیش داریم این موضوع برای ما ریسک بود. در لیگ ملت ها بازی های فرسایشی و طولانی داشتیم و انرژی زیادی از ما گرفته بود. ضمن اینکه انگیزه بازیکنان ما در رقابت های قهرمانی آسیا در بالاترین سطح خود قرار نداشت. از نظر ذهنی و فیزیکی به خوبی آماده این بازی های نشده بودیم، اما بازی به بازی بهتر شدیم. شادمانم که بازیکنان ایران در نهایت توانستند شرایط را درک نموده و قهرمان شوند. در بازی فینال مقابل استرالیا توانستیم کیفیت واقعی والیبال ایران را به نمایش بگذاریم. در طول مسابقات بازیکنانی مانند موسوی، شفیعی، مجرد و فیاضی مصدوم بودند، اما در فینال تمام این بازیکنان غیر از فیاضی توانستند به ما یاری نمایند تا ایران به هدف خود برسد.

* در فینال اجازه خودنمایی به استرالیا ندادیم

وی درخصوص اظهارات بعضی از کارشناسان مبنی بر اینکه استرالیا در مرحله مقدماتی به هدفی که داشت رسید و شاید پیروزی در فینال اهمیت زیادی برای آنها نداشت، خاطرنشان کرد: شما می توانید تصور کنید که تیمی در فینال باشد و انگیزه کافی برای پیروزی را نداشته باشد؟ در بازی اول با توجه به سالن خالی از تماشاگر شرایط متفاوت بود، اما فکر می کنم بهتر است این سوال را از استرالیایی ها بپرسیم که چطور به این موضوع نگاه می کردند. در بازی اول که مقابل ما قرار دریافتد خیلی خوب بودند و اگر به یاد بیاورید انرژی ما واقعاً کم بود، اما در بازی فینال با کیفیت بالای خود توانستیم حریف را محدود کنیم و اجازه خودنمایی به حیف ندادیم. ضمن اینکه نباید از حمایت تماشاگران در فینال هم به سادگی عبور کنیم.

* باید به من جایزه نوبل بدهند!

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این سوال که چقدر به بررسی اعتقاد دارد و اینکه گفته می گردد وی با تفکرات شخصی اش تیم را راهنمایی می نماید، توضیح داد: من از سال 1997 که مربیگری را آغاز کردم از همان ابتدا تمام حریفان را بررسی کردم. حتی در تمرینات هم این موضوع وجود دارد. شخصی یا افرادی که می گویند من اعتقادی به بررسی ندارم باید از نزدیک کار من را ببینند و سپس اظهار نظر نمایند. فکر می کنم باید به من جایزه نوبل بدهند یا حداقل نامزد دریافت جایزه نوبل شوم اگر واقعاً تنها با تفکرات خودم و بدون بررسی توانستم چندین موفقیت کسب کنم. این مطالب را بیشتر مجلات و رسانه های زرد منتشر می نمایند. بارها پیش آمده که دراگان ساعت 3 شب خوابیده و ساعت 8 صبح بیدار شده تا بتواند اطلاعات و آمار را تنظیم کند. دو نفر مسئول آمار و اطلاعات در تیم داریم و سایر نفرات کادر فنی باید کار آنها را مدیریت نمایند. افرادی که این مسائل را مطرح می نمایند اگر فقط 2 شب در کنار تیم باشند قطعاً پس از روبرو با حجم بالای کار ما اذیت خواهند شد. من سمینارهایی درمورد بحث فنی و بررسی در والیبال دارم که در کشورهای مختلف برگزار گردیده و تعجب می کنم از اینکه بعضی ها می گویند من با تفکرات و برنامه های شخصی تیم را راهنمایی می کنم.

* کسی که می خواهد انتقاد کند باید حداقل در سطح من باشد

کولاکوویچ ادامه داد: من همواره درمورد مسائل شفاف صحبت می کنم. درمورد شخصیت افراد هیچگاه اظهارنظر نمی کنم. احساس می کنم گاهی حسادت هایی نسبت به تیم ملی والیبال ایران وجود داشته باشد. کسی که می خواهد انتقاد کند باید حداقل در سطح من باشد تا من بتوانم به وی شرح دهم. من می توانم درمورد بازیکنانم، مربیان تیم ملی و مسئولان فدراسیون و افرادی که با آنها کار می کنم صبحت کنم. من تا کنون یک روز هم در زندگی ام خبرنگار نبودم، اما ممکن است بخواهم روزی شغل و عملکرد یک خبرنگار را زیر سوال ببرم و فردا هم کسی از من نخواهد پرسید که چرا این کار را نموده ام. باید بدانم که هر کسی مسئول کار خودش بوده و صندلی ها تعیین است. من بدون تخصص نمی توانم در کار سایرین دخالت کنم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران بیان کرد: درمورد مسئولیت باید نکته ای را بگویم. شاید بعضی از مربیان بگویند که بازیکنان دیگری هم می توانستند در ترکیب تیم ملی باشند، اما این موضوع فقط در حد حرف آسان است. وقتی افراد خارج از گود باشند راحت می توانند این صحبت ها را مطرح نمایند، اما مسئولیت فنی، مسئولیت نتایج و مسئولیت راهنمایی تیم ملی با من است و در نهایت من هستم که باید جوابگو باشم. چطور وقتی مستقیم با موضوع درگیر نیستند می توانند اظهار نظر نمایند که جای فلانی خالی است و فلان بازیکن باید خارج از ترکیب باشد؟

* بازیکنان به من قول دادند که در بازی های ملی وارد درگیری نگردد

در دیدار با کره جنوبی درگیری فیزیکی بین بازیکنان دو تیم ایجاد شد. ایگور کولاکوویچ با وجود اینکه تیمش به فینال صعود نموده بود در نشست خبری این مسابقه بسیار ناراحت و عصبانی بود. سرمربی تیم ملی والیبال ایران درمورد اتفاقات آن مسابقه، گفت: از اتفاقاتی که رخ داد شرمنده بوده و ناراحت شدم. من بازی بانک سرمایه و پیکان در فینال لیگ سه سال پیش را به یاد دارم که اتفاقات عجیبی در آن مسابقه رخ داد. من از دیدن اتفاقات آن بازی ترسیدم و با خودم گفتم که در یک بازی والیبال چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ چون هر چند دقیقه یک بار بازیکنان با هم و با داور بحث می کردند. در آن لحظه با خودم فکر کردم که آیا من می توانم این بازیکنان را کنترل کنم یا خیر؟ وقتی بیشتر با بازیکنان کار کردم و بیشتر آنها را شناختم متوجه شدم که شرایط آنها کاملاً متفاوت بوده و بازیکنان کاملی هستند. حالا افرادی که در فدراسیون و تیم هستند بسیار خوب هستند و احساس خوبی به من می دهند. در ایران احساس بسیار خوبی نسبت به همه کشورهایی که قبلاً کار نموده ام دارم. فصل اولی که آمدم فیلمی را تهیه کردم و رفتار غلط بازیکنان را به آنها نشان دادم و به ملی پوشان گفتم که اگر در بازی های بین المللی این اتفاق رخ دهد آبروی والیبال ایران خواهد رفت که آنها قول دادند این اتفاقات فقط در لیگ رخ می دهد و در بازی های بین المللی مسئله ای رخ نخواهد داد.

* حواشی و درگیری ها به بازیکنی مثل کوبیاک اجازه می دهد علیه ایران صحبت کند

وی گفت: در بازی با کره جنوبی فشار و استرس زیادی روی بازیکنان ما بود. ضربان قلب بازیکنان در آن لحظات بالا است، اما من باور داشتم که والیبال با بوکس یا هر رشته رزمی فرق می نماید. بعد از بازی هم جلسه ای گذاشتم و بازیکنانی که در آن درگیری دخیل بودند عذرخواهی نموده و قول دادند که دیگر این اتفاقات تکرار نگردد. بعد از بازی خیلی ناراحت بودم، چون من وقت زیادی گذاشته بودم و کوشش زیادی نموده بودم که مانع هرگونه درگیری فیزیکی شوم. بارها به بازیکنان گفته بودم که حق ندارند به صورت فیزیکی با بازیکنی درگیر شوند. قطعاً هنوز اظهارات کوبیاک علیه ایران را به خاطر دارید؛ با وجود اینکه حق کاملاً با ایران است، اما همین بازیکنان چنین سوژه ای را به او دادند تا بتواند چنین صحبت هایی را مطرح کند. در بازی با کره جنوبی لیبروی حریف قصد ورود به زمین ایران را داشت که غفور و موسوی سریع تر از او بودند و واکنش سریع تری داشتند. ناراحتی من از این بود که خیلی کوشش نموده بودم که این اتفاق رخ ندهد و پس از دیدن آن صحنه ها حس شکست داشتم.

* اسفندیار به درد تیم ملی می خورد

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در خصوص طلسم شکنی امیرحسین اسفندیار و قرار دریافت در ترکیب تیم ملی بزرگسالان، گفت: اسفندیار بازیکنان بسیار مستعدی است. در دو سال اخیر به دلایل مختلف از جمله مصدومیت فرصت حضور در تیم اصلی را نداشت. او 19 سال سن دارد و از روز اول کوشش کردم از نظر ذهنی او را در جهت مثبتی قرار دهم. در طول تمرینات وی بسیار خوب است و باکیفیت کار می نماید. تمام این موارد موجب شد تا نام وی را در لیست 14 نفره ایران برای مسابقات قهرمانی آسیا قرار دهم؛ البته ما تجربه ناموفقی هم از بازیکنان جوان داشتیم که نتوانستند شرایط خوب خودشان را ادامه دهند. اسفندیار قطعاً به درد تیم ملی می خورد، اما به شرطی که بتواند راه فعلی خودش را ادامه دهد و از جهت خارج نگردد.

* پله یک استثنا بود؛ بقیه باید سلسله مراتب را طی نمایند

کولاکوویچ درخصوص اینکه گفته می گردد تیم ملی جوانگرایی نموده، اما روی نیمکت؛ توضیح داد: بازیکنان باید سلسله مراتب را طی نمایند تا به صندلی اصلی خود برسند. پله زمانی که 17 سال داشت در تیم ملی فوتبال برزیل بازی می کرد، اما این موضوع یک اتفاق عادی و معمولی نیست. پله یک استثنا بود. مرتضی شریفی و حضرت پور و... باید قدم به قدم بالا بروند تا صندلی خود را در تیم ملی پیدا نمایند. سعید معروف که بهترین پاسور دنیا است در بعضی مسابقات می دید که جز نفرات اصلی نیست. این اظهارات از جمله صحبت هایی است که بعضی از افراد بدون مسئولیت مطرح می نمایند. چطور می توانم بازیکنی که آماده نیست را در ترکیب اصلی قرار دهم؟ در مسابقات والیبال قهرمانی اروپا اسلوونی توانست روسیه را شکست دهد و والیبال این است؛ اگر یک قدم به عقب برویم ممکن است سقوط کنیم.

* احترام زیادی برای سید قائل هستم

وی درمورد اظهارات سیدمحمد موسوی مبنی بر اینکه در بعضی از مسابقات ما خودمان دوست داشتیم که روی نیمکت باشیم، اما کادر فنی صلاح می دید که از ما استفاده کند. ما سرباز تیم ملی هستیم و هر زمانی که کادر فنی بخواهد باید برای تیم ملی بازی کنیم گفت: موسوی از بازیکنان اصلی تیم ما است. علاقه ای ندارم درمورد این موضوع صحبت کنم، چون احترام زیادی برای سید قائل هستم. بهتر است درمورد این موضوع با خودش صحبت کنم.

* می خواستم سعید رضایی را بکشم!

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درمورد حضور سعید رضایی با عصا در تمرینات و مسابقات تیم ملی هم صحبت کرد. وی در پاسخ به این سوال که چه اصراری بود که رضایی با آن وضعیت روی نیمکتتیم ملی باشد و آیا بهتر نبود یک یا دو تورنمنت استراحت می کرد و سپس به جمع کادر فنی اضافه می شد، خاطرنشان کرد: من می خواستم او را بکشم! با وجود اینکه مصدوم بود اصرار داشتم که در تمرینات حضور پیدا کند! افرادی که این مسائل را مطرح می نمایند آرزو دارند در صندلی سعید رضایی باشند و به وی حسادت می نمایند. سعید رضایی بخش مهمی از تیم ما است و با وجود مسائلی که داشت هیچگاه اعتراض و درخواست مرخصی نکرد. سه سال در کنار هم کار کردیم و مربی بسیار خوبی است و نقش بسیار مهمی دارد. زمانی که می خواهید یک گروه را تشکیل دهید مهم است که از بهترین نفرات بهره ببرید. او همواره به ما یاری نموده و خدا را شکر که حالا حالش خوب است و بازهم می تواند به تیم ملی یاری کند.

* عالی نیستم، اما در حد و اندازه های خودم خوبم

کولاکوویچ درخصوص تعویض های دیرهنگامش و زیاد فرصت دادن به بازیکنان ضعیف در ترکیب، گفت: مسئولیت افرادی که چنین اظهاراتی را مطرح می نمایند چیست؟ و چرا نمی گویند که دقیقا در کدام بازی، چگونه، چرا و در چه شرایطی ما یک تغییر ایجاد نموده یا ننموده ایم؟ فقط حرفی را مطرح می نمایند و می روند. فلسفه والیبال من کاملاً واضح و شفاف است. هیچ گاه درمورد همتایان خود در هیچ تیمی نظر نداده ام. نظر من مهم است و به همین دلیل است که در اینجا حضور دارم. من سرمربی تیم ملی هستم و من تصمیم می گیرم که چه بازیکنی در ترکیب باشد و چه بازیکنی روی نیمکت؛ افرادی که این صحبت ها را مطرح می نمایند باید اول به سطح من برسند. این حرف هایم شاید تعریف از خود باشد، اما آقایان باید حداقل در سطح من باشند که بتوانند درمورد خیلی از مسائل نظر بدهند. بعضی از این افراد، نفراتی هستند که از باشگاه های خود هم در لیگ ایران اخراج شده اند. درمورد تصمیمات من مسئول هستم و باید جوابگو باشم. گاهی یک مربی خوب ممکن است به یک بازیکن فرصتی بدهد که آن بازیکن لیاقت آن فرصت را نداشته باشد. من نمی گویم یک مربی عالی هستم، اما در حد و اندازه های خودم خوب هستم و کسانی که این حرف ها را مطرح می نمایند ملاک شان کیفیت نیست و از روی حسودی بعضی حرف ها را مطرح می نمایند. من برای فدراسیون کار می کنم و باید به مسئولان فدراسیون جوابگو باشم.

* نمی دانم چرا بعضی ها دوست ندارند شادمانی مردم را ببینند!

سرمربی تیم ملی والیبال ایران ادامه داد: برای فینال لیگ ملت ها ما به شیکاگو رفته بودیم. یک سری از بازیکنان و خوش خبر از موضوعی ناراحت بودند. من نه فارسی متوجه می شوم و نه می توانم مطالب فارسی را بخوانم و متوجه نشدم که چه چیزهایی در رسانه ها عنوان شده بود، اما می دیدیم که خوش خبر و بعضی از بازیکنان ناراحت هستند. ما در فینال لیگ ملت ها حضور داشتیم، اما نمی دانم چرا بعضی ها دوست ندارند شادمانی مردم را ببینند! من از دیدن شادمانی مردم در شهرهای مختلف لذت می برم، اما نمی دانم چرا بعضی ها اینگونه نیستند. نمی دانم چرا بعضی ها مستقیم به بازیکنان ما حمله می نمایند. بازیکنان زحمات زیادی کشیده اند و بدون کوچکترین چشم داشت اقتصادی در حال نمایندگی کردن از 85 میلیون ایرانی هستند. نمی دانم چرا بعضی ها دوست دارند با کلام خود ما را تنبیه نمایند.

* FIVB و AVC ما را کشتند!

امیر غفور در جریان رقابت های قهرمانی آسیا خاطرنشان کرد که تیم ایران شاید نتوانسته بازی های جذابی از خود به نمایش بگذارد، اما خوشبختانه نتیجه مدنظرمان را کسب کردیم. کولاکوویچ درمورد مسابقات جام دنیای و اینکه آیا ایران می تواند در این رقابت ها نمایش متفاوتی نسبت به رقابت های قهرمانی آسیا داشته باشد یا خیر، توضیح داد: درمورد نحوه آماده سازی تیم صحبت کردم. فدراسیون دنیای والیبال تقویم بسیار طولانی دارد و ما از اواسط اکتبر کارمان کمی سبک تر خواهد شد. از 13 سپتامبر آغاز کردیم و تا 15 اکتبر 19 بازی متوالی بدون استراحت داشتیم و داریم. تیم هایی که به ژاپن می آیند شرایط خاصی خواهند داشت. روسیه با تیم تازه نفس به ژاپن می آید. لهستان، ایتالیا، برزیل که در مسابقات آمریکای جنوبی بازی ننموده است و حتی آمریکا که در مسابقات آمریکای شاقتصادی بازی ننموده و زمان خوبی برای استراحت داشت؛ تونس و مصر و استرالیا هم با تغییرات زیادی به جام دنیای خواهند آمد. ژاپن هم میزبان المپیک است و در مسابقات انتخابی نخواهد بود و فقط ایران است که این فصل طولانی را باید با کمترین استراحت به خاتمه ببرد. ما از نظر ذهنی و جسمی بسیار خسته هستیم، اما مجبور هستیم که مبارزه کنیم. برای ما مهم است که در سطح بالا بازی های باکیفیت انجام دهیم. بازی هایی که در تهران داشتیم به ما یاری کرد تا برای مسابقات پیش رو آماده شویم. در جام دنیای این فرصت به بازیکنان نیمکت نشین خواهد رسید تا بیشتر بازی نمایند و این را هم بگویم که فدراسیون دنیای و کنفدراسیون والیبال آسیا با برنامه ریزی های خود ما را کشتند! قطعاً نظر بقیه تیم ها هم همین خواهد بود.

* جام دنیای اهمیت بالایی ندارد

وی با اشاره به شرایط یلی، کریمی و اسفندیار گفت: آنها اگر مستحق باشند در جام دنیای بازی خواهند کرد. نمی توانم بگویم چقدر بازی خواهند کرد، اما با توجه به شرایطی که خواهیم داشت به آنها میدان می دهیم. با توجه به اینکه این مسابقات نه رقابت های انتخابی است و نه از اهمیت بالایی برخوردار است فرصت خوبی خواهد بود که ما به بازیکنان جوان فرصت دهیم تا بیشتر بازی نمایند. برای این مسابقات ما باید 25 اسم را اعلام می کردیم تا پروسه تاییدها و دریافت ویزا و بلیت راحت تر انجام گردد. به ما گفته بودند که فقط 14 اسم باید اعلام کنیم؛ بعضی از بازیکنان را نمی توانیم بازی دهیم چون در مسابقات نوجوانان و جوانان بازی نموده اند و حالا خیلی دیر است که بخواهیم تغییراتی ایجاد کنیم. برای کریمی، یلی و اسفندیار خیلی فرصت خوبی است تا خودشان را نشان دهند. در لیگ ملت ها و قهرمانی آسیا هم این جوانان بازی کردند و بازهم این روند ادامه خواهد داشت.

* سومی ایران در مسابقات قهرمان قاره ها اصلاً عادی نبود

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پاسخ به این سوال که اگر در جام دنیای چه نتیجه ای کسب گردد احساس رضایت خواهد نمود، بیان کرد: درمورد نتایج نمی خواهم صحبت کنم. تیم های کانادا، برزیل و آمریکا و ... به این مسابقات می آیند. لهستان بدون ستاره هایش مدال برنز لیگ ملت ها را گرفت. نمی توانم نتایج را پیش بینی کنم، اما حس می کنم مسابقات خوبی برای ما خواهد بود. همواره نتایج نمی تواند بیانگر موفقیت واقعی یک تیم باشد. در سال 2017 از بین شش تیم ما سوم شده و مدال برنز را کسب کردیم که اولین مدال دنیای ایران بود، اما خیلی ها این موضوع را کاملاً عادی جلوه دادند در حالی که این اتفاق اصلاً عادی نبود و ایران اولین مدالش را کسب نموده بود.

* برای اعزام تیم ملی با 13 بازیکن به ژاپن من مقصر هستم

وی درمورد غیبت سید محمد موسوی در رقابت های جام دنیای و اینکه چرا بازیکنی جایگزین وی نشده است، گفت: یک ماه پیش ما باید برای بلیت و ویزا و سایر مسائل نام بازیکنان مدنظرمان را اعلام می کردیم. سید بازیکن قابل احترامی است. او یک دلیل محکم و شخصی و منطقی داشت که به من گفت. او کمی دیر این کار را کرد، اما با توجه به اینکه سید همه کار برای تیم ملی نموده و خیلی مواقع باوجود مصدومیت برای تیم ملی بازی نموده است من به نظر وی احترام گذاشتم و درخواستش را پذیرفتم. 13 بازیکن در ژاپن خواهیم داشت، اما اگر دنبال این اتفاق دنبال مقصر هستید من خودم را مقصر این موضوع می دانم و بهتر است فشار زیادی به خوش خبر وارد نکنید. من تصمیم گرفتم که موسوی استراحت کند و مسئولش هم من هستم. طبق قوانین فدراسیون دنیای یک بازیکن در یک سال نمی توانند در سه تورنمنت دنیای حضور پیدا کند، اما با این شرایط نمی دانم فدراسیون دنیای چگونه پذیرفت که ما نام فیض امام دوست و توخته را هم در لیست خود قرار دهیم!

* گاهی ناپلئون صدایم می نمایند

سرمربی تیم ملی والیبال ایران درپاسخ به این سوال که دوست دارد در ایران با چه لقبی او را تشویق نمایند، گفت: به این موضوع اهمیتی نمی دهم، چون برای لقب و عنوان به ایران نیامده ام. من یک شومن یا مجری نیستم که بخواهم ژنرال یا امپراطور باشم. فکر می کنم این القاب هم برای من کمی بزرگ باشد. بعضی مواقع همکارانم من را با عنوان ناپلئون خطاب می نماید، چون همواره دوست دارم پیروز باشم؛ البته این یک شوخی بین خودمان است و نمی توانم این اسم را به صورت واقعی برای خودم استفاده کنم.

* متاسفانه زمان زیادی برای خانواده ندارم

کولاکوویچ درخصوص شرایط خانواده اش خاطرنشان کرد: خانواده من در ایران نیستند. دو پسر دارم که پسر بزرگم در یک شرکت مشغول به کار است. پسر کوچکم هم بازیکن تیم ملی هندبال صربستان است که در لیگ فرانسه بازی می نماید. همسرم هم مربی لیگ هندبال در صربستان است. من معمولاً صبح ها از خانه خارج می شوم و شب بازمی گردم و اغلب در سفر هستم و به همین دلیل متاسفانه زمان زیادی برای خانواده ندارم. همسرم بارها به ایران آمده است و فرزندانم هم یک یا دو بار به ایران آمده اند.

* چیریچ باهوش و دقیق است

وی درمورد ارتباط و دوستی اش با چیریچ، سرمربی تیم ملی واترپلوی ایران، ادامه داد: واترپلو در صربستان ورزش بسیار محبوبی است. الکساندر یکی از بهترین بازیکنان تاریخ واترپلوی دنیا است. او خیلی باهوش بوده و در کارش بسیار دقیق است. در المپیک 2008 یکدیگر را دیدیم که آن موقع من سرمربی تیم ملی والیبال صربستان بودم و او بازیکن تیم ملی واترپلوی صربستان بود. با توجه به اینکه هموطنان زیادی در ایران ندارم زمان زیادی را با چیریچ سپری می کنم. دوستانی هم در سفارت دارم و البته چند دوست ایرانی هم دارم که در صربستان حضور دارند.

* خوش خبر از اطلاعات پسرم درمورد ایران تعجب کرد

کولاکوویچ درمورد نظر فرزندانش پیش از سفر و بعد از سفر به ایران، گفت: فرزند بزرگ ما عاشق سیاست و تاریخ است و درمورد تاریخ و فرهنگ ایران اطلاعات زیادی دارد. یک بار به یاد دارم که خوش خبر از اطلاعات تاریخی پسرم درمورد ایران متعجب شده بود. در شرایط سیاسی بین ایران و غرب هم همواره هوادار ایران بود.

* در زمان تحریم مردم کشورم غذا برای خوردن نداشتند

وی درمورد مدرک تحصیلی و دانشگاهی اش گفت: من در فرانسه در بالاترین مقطع مدیریت ورزشی و مربیگری را گذراندم و حالا در دو رشته اقتصاد و مربیگری مدرک دارم. چون مدرک اقتصاد دارم، بعضی ها درمورد اقتصاد ایران از من سوال می نمایند. همانطور که درمورد والیبال گفتم بعضی ها هستند که بدون مسئولیت اظهارنظر می نمایند، من هم می توانم درمورد اقتصاد ایران حرف بزنم، اما فکر می کنم دولتمردان ایران هستند که مسائل اصلی را می دانند. به دلیل تحریم هایی که امروز غرب علیه ایران اعمال نموده در گذشته کشور من شرایط بسیار بدتری را نسبت به شرایط امروز ایران تجربه نموده است. در آن موقع مردم کشورم غذا هم برای خوردن نداشتند. احترام زیادی برای مردم و مسئولان ایرانی قائل هستم و فکر می کنم مسئولان باید در این خصوص اظهارنظر نمایند.

* رانندگی در صربستان برایم سخت شده است!

کولاکوویچ درخصوص شرایط رانندگی در تهران، گفت: در ابتدا خیلی سخت بود. برای مثال اصلاً نمی توانستم بپذیرم که یک خودرو از خط سرعت ناگهان به باند کندرو برود. مصاحبه ای با یکی از معروف ترین روزنامه های صربستان که در آن مصاحبه از من پرسیده شد عجیب ترین چیزی که در ایران دیده ام چه بود و من هم پاسخ دادم رانندگی؛ البته این پاسخ برای اوایل حضورم در ایران بود که حالا دیگر برایم عادی شده است. حالا دیگر رانندگی در کشور خودم برایم سخت شده است. در کشور خودم ممکن است یک نفر را هنگام رانندگی بکشم، چون در کشور من وقتی مردم می خواهند از روی خط عابر پیاده عبور نمایند نگاه نمی نمایند که ماشین می آید یا خیر و حالا ممکن است این موضوع کار را برای من سخت کند!

* هیچ نکته منفی در ایران ندیده ام غیر از منتقدین

وی درمورد اخلاقیات خوب مردم ایران، گفت: نظر من و همکارانم درمورد مردم ایران کاملاً مثبت است. آنها بسیار مهربان و مهمان نواز هستند. نکته جالب دیگر اینکه آنها همواره آماده شوخی کردن و خندیدن هستند. درمورد بازیکنان هم باید بگویم که ما لحظات خوبی را با هم سپری می کنیم. روزهای ابتدایی که به ایران آمده بودم خیلی به بازیکنان سخت می گرفتم، چون حواشی بازی پیکان و بانک سرمایه را دیده بودم و نگران بودم که نتوانم بازیکنان را کنترل کنم، اما مدتی بعد متوجه شدم که آنها شرایط متفاوتی دارند. در زمان تمرینات و مسابقات بسیار جدی و محکم بوده و بیرون از تمرینات بسیار مهربان و خوش اخلاق هستند. در جنوب فرانسه شهری به نام کن وجود دارد که به نظر من بهترین مکان در دنیا برای زندگی است و من مدتی آنجا کار می کردم، اما باید اعتراف کنم آنقدری که من در ایران شادمان هستم در کن شادمان نبودم. من هیچ نکته منفی از مردم ایران ندیده و نشنیده ام غیر از منتقدین که البته در تمام کشورها هستند. خاطره دیگری از مهربانی مردم ایران دارم که خیلی برایم جالب بود. چندی پیش ماشین را در پارکینگ محل اسکان مان پارک کردیم و همزمان یک خانواده هم وارد پارکنیگ شدند و نان سنگک در دست شان بود که از ما خواستند بخشی از نان را برداریم. واقعاً از دیدن این صحنه شوکه شدم، چون در هیچ جای دنیا چنین صحنه هایی را نخواهید دید.

* زمان زیادی را صرف به اصطلاح کارشناسان می کنیم

ایگور کولاکوویچ در خاتمه گفت: ببخشید که باید صادق باشم. ما زمان زیادی را در ایران درمورد نظرات افراد مختلف یا به اصطلاح کارشناسان صرف کردیم. فکر می کنم این موضوع برای هیچکس خوب نباشد، چون اگر فردی که برای من قابل احترام باشد قطعاً با او صحبت خواهم کرد، اما برای نفراتی که نمی دانم چه کسی هستند قطعاً دلیلی ندارد زمان بگذارم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 416

به "کولاکوویچ: باید به من جایزه نوبل بدهند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کولاکوویچ: باید به من جایزه نوبل بدهند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید