کشف یک گونه تازه مارمولک در بیابان های طبس، عکس

به گزارش مجله تور یک روزه، فرادید نوشت: با غروب خورشید روی تپه های ماسه ای، موجودی طرح دار زیر سایه بوته ای استراحت می کرد. دانشمندانی که این موجود دم دراز را دیدند، دریافتند که با یک گونه نو روبرو هستند.

کشف یک گونه تازه مارمولک در بیابان های طبس، عکس

بر اساس مطالعه ای که 10 نوامبر در مجله زوتاکسا منتشر شد، محققان سال 2010 برای انجام تحقیقات حیات وحش راهی بیابان های استان خراسان جنوبی شدند. آن ها در امتداد یک جاده دورافتاده توقف کردند تا در پی خزندگان و دوزیستان ساکن ماسه زارها بگردند.

محققان روی یک تپه ماسه ای، 10 مارمولک با الگوی رنگی منحصربفرد یافتند. آن ها با نگاه دقیق تر دریافتند با یک گونه نو روبرو هستند. اِرِمیاس گرافیکا یا مارمولک هیروگلیف تا 7 اینچ طول دارد و دم آن تقریباً دو برابر طول بدنش است، فلس های صاف دارد و بدنش به رنگ شن است.

این مارمولک ها عمدتاً به رنگ بژ هستند و پشت آن ها پیچ و تاب های قهوه ای تیره دارد. دم نسبتا دراز این مارمولک هم ویژگی دیگر آن است. محققان الگوی روی بدن این مارمولک را هیروگلیفی (خط تصویری)، موج دار و کرم مانند توصیف کردند. این ویژگی با سایر مارمولک ها (بزمجه آمریکایی) که معمولاً طرح های راه راه دارند فرق دارد.

به گفته محققان، نام این گونه برگرفته از یک واژه یونانی گرافیکوس به معنای کشیده شده یا نوشته شده است، چون طرح روی بدن این حیوان شبیه خطوط تصویری یا هیروگلیف است.

مارمولک هیروگلیف اطراف بوته های بیابانی روی تپه های ماسه ای زندگی می نماید و از این بوته ها به عنوان سایه بان، پناهگاه و منبع شکار حشرات و نقب زدن استفاده می نماید. این حیوانات بیشتر وقت خود را زیر بوته ها می گذرانند و هنگام صبح و غروب چند ساعتی فعال هستند. این مارمولک هیروگلیفی فقط در امتداد یک جاده نزدیک شهر طبس یافت شده است.

این گونه نو به واسطه رنگ بندی، الگو، فلس، میزان و ویژگی های فیزیکی جزئی دیگرش توصیف شده است. تحلیل دی ان ای نشان داد گونه نو بین حدود 6 و 21 درصد با سایر مارمولک های (Racerunner/دونده مسابقه) واگرایی ژنتیکی دارد.

نام Racerunner یا دونده مسابقه به این علت روی این دسته از مارمولک ها گذاشته شده که آن ها توانایی دویدن با سرعت بسیار بالا دارند. سرعت دویدن بعضی گونه ها به 28 کیلومتر در ساعت در مسافت های کوتاه می رسد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 آبان 1402 بروزرسانی: 27 آبان 1402 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2260

به "کشف یک گونه تازه مارمولک در بیابان های طبس، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک گونه تازه مارمولک در بیابان های طبس، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید