چندو چون وام ازدواج 200 میلیونی؛ آیا 10 ضامن می خواهد؟!

به گزارش مجله تور یک روزه، کمیسیون اجتماعی مجلس رای به وام ازدواج 200 میلیون تومانی داده است. اما مردم می گویند دولت بهتر است به جای افزایش وام، تورم را کنترل و شغلی ایجاد کند که مردم توان پرداخت قسط این وام را داشته باشند.

چندو چون وام ازدواج 200 میلیونی؛ آیا 10 ضامن می خواهد؟!

چند و چون وام 200 میلیونی ازدواج

به گزارش تجارت نیوز، هرچند میزان وام ازدواج سال 1400 به 100 میلیون تومان برای هر زوج در کمیسیون اجتماعی مجلس تصویب شده، اما باید این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق و سپس در صحن علنی مجلس نیز تصویب گردد تا وام ازدواج 200 میلیون تومانی (برای زوجین) قطعی گردد.

این در حالی است که مقامات وزارت ورزش و جوانان در خصوص وام فعلی نیز هشدار داده اند که این وام جوانان را بدهکار می نماید. با این حال باید دید وام ازدواج در نهایت به 200 میلیون تومان برای زوجین می رسد یا نه.

در حال حاضر زوج های جوانی که تا به امروز وام ازدواج دریافت نکرده باشند و تاریخ عقد آن ها بعد از یکم فروردین 96 باشد، مشمول دریافت وام ازدواج 100 میلیونی برای زوجین هستند. احتمالاً با افزایش این وام، این شرایط نیز تغییر چندانی نکند.

بر اساس قانون بودجه سال 99 دریافت وام ازدواج تنها با یک ضامن امکان پذیر است. به خاطر افزایش رقم وام، آئین نامه داخلی بعضی بانک ها آن ها را ملزم می نماید حتماً دو ضامن درخواست نمایند. چراکه بانک ها عموماً برای هر 20 میلیون تومان وام یک ضامن می خواهند و با 50 میلیونی شدن مبلغ وام ازدواج، آئین نامه های داخلی شان اجازه نمی دهد صرفاً با یک ضامن وام 50 میلیون تومانی پرداخت نمایند. با این حال بانک مرکزی مثل همواره بخشنامه می دهد و از بانک ها می خواهد همان یک ضامن را در نظر بگیرند.

در همین ولی اسماعیلی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: کمیسیون اجتماعی درباره ضامن وام گیرنده بحث هایی انجام داد که در نتیجه ضامن معتبر لزوماً کارمند نخواهد بود.

اما درباره بازپرداخت وام ازدواج اتفاق مهم در تصمیم جدید افزایش فرصت بازپرداخت اقساط است که از هفت به 10 سال احتمالاً افزایش می یابد.

در حال حاضر هفت سال برای بازپرداخت مبلغ وام ازدواج 100 میلیونی برای زوجین فرصت هست که قرار است در وام 200 میلیونی این مدت به 10 سال افزایش پیدا کند.

در حال حاضر بازپرداخت مبلغ وام ازدواج 100 میلیونی به طور مساوی بین 84 قسط ماهانه تقسیم می گردد. وام ازدواج از جمله وام های قرض الحسنه است و برای همین نرخ کارمزد آن سالانه چهار درصد معین شده است؛ بنابراین مبلغ اقساط ماهانه برای هر وام، 680 هزار تومان و در مجموع یک میلیون و 360 هزار تومان خواهد بود. اگر زوجین همچنان هفت سال فقط زمان داشته باشند برای بازپرداخت اقساط این مبلغ دو برابر یعنی دو میلیون و 720 هزار تومان برای زوجین خواهد بود. اما با توجه به اینکه قرار است سال های بازپرداخت بیشتر گردد احتمالاً این رقم رقمی نزدیک به دو میلیون تومان اعلام گردد.

وام ازدواج 200 میلیونی، 10 ضامن می خواهد!

اگر مصوبه کمیسیون اجتماعی در صحن علنی رای بیاورد، وام هر یک از زوجین به 100 میلیون تومان و مجموع آن به 200 میلیون تومان می رسد. با سود 4 درصد و بازپرداخت 10 ساله و اقساط ماهانه بیش از دو میلیون تومانی.

اگرچه گفته می گردد وام هر کدام از زوجین با یک ضامن هم پرداخت می گردد، اما مردم می گویند هر 20 میلیون تومان یک ضامن می خواهد و احتمالا وام 200 میلیونی 10 ضامن می خواهد! مشکل دیگر این است که بانک ها احتمالا منابع لازم برای پرداخت چنین وامی را ندارند. آن هم وامی 10 ساله با سود 4 درصد را!

اما حتی اگر بانک ها این وام را بدهند و مشکل ضامن را هم حل نمایند، مردم می گویند سرعت افزایش تورم بیشتر از سرعت افزایش وام است و احتمالا قدرت خرید وام 200 میلیون تومانی سال آینده به اندازه وام 100 میلیونی سال جاری است. مشکل دیگر پرداخت اقساط ماهانه دو میلیون تومانی در ماه است.

در ادامه نظرات بعضی از مخاطبان را می خوانید:

با این تورم وام 200 میلیون تومانی کمه. وام ازدواج باید حداقل یک میلیارد تومان باشه که بشه وسیله خرید، یه خونه گرفت و یه کار راه انداخت.

من به عنوان یه جون چطوری باید زندگی رو بسازم با 100 میلیون چیکار کنم اینقدر وسایل گرونه.

با این تورم سال آینده باید منتظر یخچال 100 میلیونی باشیم، چونکه سال جاری با این 50 میلیون فقط میشه یه یخچال خرید.

چه فایده. از این ور وام را بالا می برند از اون طرف همه چی گرون میشه پول هم که بی ارزش.

من بیکار از کجا بیارم قسط دو میلیونی این وام را بدم؟ اول یه شغلی بدید بعدش وام.

بانک ها یک ضامن قبول نمی نمایند.

اول یه فکری به حال مسکن و شغل جوان ها بکنید بعد به فکر ازدواج باشید.

من چند هفته قبل واسه دریافت وام کالا رفتم بانک. برای 20 میلیون وام با سود 18 درصد دو تا ضامن دولتی خواستند با چک. برای 30 میلیون میگفت باید سند ملکی بیاری. اون وقت توقع دارید واسه 100 میلیون اونم با سود 4 درصد بانک ها شرایط راحت بزارن؟

4 سال پیش با وام 20 میلیون می شد تمام وسایل خانه را خرید. الان فقط یک یخچال 90 میلیون تومان است! با 200 میلیون نصف وسایل را هم نمی گردد خرید.

منبع: فرارو
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1361

به "چندو چون وام ازدواج 200 میلیونی؛ آیا 10 ضامن می خواهد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چندو چون وام ازدواج 200 میلیونی؛ آیا 10 ضامن می خواهد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید