چرخشی در کار نیست

به گزارش مجله تور یک روزه، مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در پاسخ به یادداشت روز گذشته خبرگزاری دانشجویان ایران (خبرنگاران) پاسخی ارائه کرد.

چرخشی در کار نیست

به گزارش خبرنگاران، متن این پاسخ با عنوان چرخشی در کار نیست که در پاسخ به یادداشت یک تصمیم خسارت بار در وزارت فرهنگ ارائه شده، به شرح زیر است:

1- تصمیم حضور و عدم حضور در هر یک از نمایشگاه های کتاب خارج از کشور به هیچ وجه تصمیمی آنی نبوده و در جلسات متعدد هم اندیشی با حضور صاحبان تجربه و تخصص و فعالان حوزه بین الملل به بحث و گفتگو گذاشته شده است. چنانچه در مصاحبه مورخ 98/4/30 مدیر عامل محترم این مؤسسه با خبرگزاری ایبنا با عنوان ایران در کدام نمایشگاههای کتاب خارجی حضور پیدا می نماید به آن اشاره شده است.

2- در مورد نمایشگاه های وین، پاریس و بلگراد به تفکیک که از منظر تهیه کننده مطلب، به اشتباه و بر پایه اطلاعات نادرست منتشرشده توسط یکی از خبرگزاری ها، انصرافی عنوان شده، نکات ذیل قابل توجه است:

الف) نمایشگاه کتاب پاریس: این نمایشگاه در سال 98 برگزار شده و مؤسسه نمایشگاه ها نیز در آن نمایشگاه حضور داشته است. برای سال آینده نیز که فروردین سال 99 خواهد بود، تصمیم مقتضی در زمان مقرر اتخاذ خواهد شد.

ب) نمایشگاه کتاب بلگراد: نمایشگاه کتاب تهران با بعضی از نمایشگاه های خارجی تفاهم نامه تبادل غرفه رایگان دارد. به دلیل اتمام تاریخ این تفاهم نامه مابین نمایشگاه کتاب تهران و بلگراد، حضور در این نمایشگاه تعیین تکلیف نشده بود اما با مکاتبات اجرا شده و اعلام تمایل نمایشگاه بلگراد برای انعقاد تفاهم نامه مجدد، حضور در این نمایشگاه در دستور کار مؤسسه واقع شده است.

ج)نمایشگاه کتاب وین: نمایشگاه وین از سال 2018 تصمیم به محدودسازی حضور خود در سایر نمایشگاه های کتاب خارجی گرفته و برنامه ای برای تبادل غرفه رایگان ندارد. از آنجا که حضور کشورمان در آن نمایشگاه منوط به تبادل غرفه رایگان است، این مؤسسه همچنان کوشش و رایزنی برای حضور در این نمایشگاه را نیز در دستور کار خود قرار داده و پیگیری می نماید.

3- اتهام عافیت طلبی علاوه بر نادیده دریافت زحمات دست اندرکاران این مجموعه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مخالف اخلاق رسانه ای است. اگر بنا بر عافیت طلبی بود، مؤسسه می بایست به جای نمایشگاه کابل و عراق و دمشق که وضعیت امنیتی چندان مناسبی ندارند، برای نمایشگاه های اروپایی که سابقه و تجربه حضور در آنها را در کارنامه خود دارد، برنامه ریزی می کرد. قابل ذکر است، نمایشگاه کابل تاکنون چندین بار به سبب نبود امنیت لازم تغییر تاریخ داده است.

4-نویسنده محترم به صورت ضمنی در بند سوم یادداشت خود نمایشگاه های کتاب وین، بلگراد و پاریس را از نمایشگاههای تراز اول شمرده است، اما تعیین نیست تراز اول بودن برای سه نمایشگاه یاد شده بر اساس کدام معیار و اصول اجرا شده است.

5-یکی از اهداف حضور در نمایشگاه های خارجی، توسعه ارتباط فرهنگی با همه کشورها بخصوص کشورهای همسایه و دارای حوزه تمدنی مشترک است که دیپلماسی فرهنگی نام گرفته است. بر این اساس حضور در نمایشگاه های منطقه ای، سیاست دولت و مورد توجه ویژه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و تاکید معاون محترم امور فرهنگی در جهت گسترش ادبیات و زبان فارسی بوده و این موسسه فعالیت های خود را در بخش بین الملل بر این مبنا توسعه داده است.

6-توجیه برنامه های فرهنگی بر اساس دیدگاه های خاص سیاسی، منجر به نتیجه مطلوب نخواهد شد. شرکت در یک رویداد فرهنگی، بر اساس اهداف و تاثیر فرهنگی ارزیابی می گردد و ارتباط آن با برجام و... قابل فهم نیست.

7- با توجه به شرایط مالی کشور، شاید افزایش تعداد نمایشگاه های خارجی از 14 نمایشگاه در سال گذشته به 17 نمایشگاه در امسال چندان امکان پذیر به نظر نرسد؛ اما در دوره جدید فعالیت های موسسه، علیرغم بودجه کمتر تاکید بر گسترش فعالیت در همه حوزه ها به وسیله راهنمایی و مدیریت منابع است. بنابراین صرفه جویی نه تنها ضرری در پی نداشته و فعالیتی را کاهش نداده، بلکه موجب افزایش فعالیت نیز شده است.

8- روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران همیشه در تعامل و تبادل اطلاعات با همه همکاران حوزه رسانه بوده و از نکات و نقدها بجا و سازنده استقبال می نماید؛ اما علیرغم احترامی که به نویسنده این یادداشت دارد، اعلام می نماید مطالب مندرج در یادداشت حاضر بر اساس اطلاعات ناکافی و شتاب زده تنظیم شده است.

شرح: با سپاس از مدیریت محترم مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران برای پاسخ و شرح ارائه شده، و استقبال از بعضی جنبه های اصلاحی و وعده های پیگیری مستتر در آن، برای پرهیز از تکرار بعضی مفاد یادداشت پیشین، تنها درباره بند چهارم این پاسخ، نویسنده آن را به محصولات، بروشورها و بعضا کتاب های منتشرشده توسط مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در چند سال گذشته ارجاع می دهد که قاعدتا توسط کارشناسان محترم همچنان شاغل در مؤسسه باید تنظیم شده باشند. در بعضی از این محصولات، بعضا تا چند صفحه، بر اهمیت و صندلی رفیع نمایشگاه های یادشده در عرصه جهانی صنعت نشر تاکید شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 291

به "چرخشی در کار نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخشی در کار نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید