مسائل دورکاری دستگاه ها در ایران

به گزارش مجله تور یک روزه، در ایران حدود 23 میلیون شاغل داریم که اگر زیرساخت های دورکاری فراهم آید و در این حوزه به مدیران و نیروی کار آموزش داده گردد، می توان امید داشت که در کنار رشد بهره وری و کاهش هزینه ها برای انجام کار، شیوع کرونا نیز در کشور کاهش یابد.

مسائل دورکاری دستگاه ها در ایران

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، 23 میلیون شاغل در کشور وجود دارد که در حوزه های دولتی، خصوصی، تعاونی و شبه دولتی فعالیت دارند، از آنجایی که اقتصاد ایران به شکل تقریباً سنتی اداره می گردد و مدیران دولتی و شبه دولتی ضریب نفوذ قابل ملاحظه ای در حوزه مدیریت بیش از 20 میلیون نیروی کار دارند، به نظر می رسد مدیران باید در حوزه رشد بهره وری به وسیله استفاده از فناوری های الکترونیکی ارتباطی و اطلاعاتی تحت آموزش قرار بگیرند. هم اکنون به دلیل اداره سنتی حوزه اشتغال در کشور هزینه های قابل ملاحظه غیرضروری در حوزه انجام کار وجود دارد که با حذف این دست هزینه ها هم می توان حقوق کارکنان را افزایش داد و هم اینکه بهره وری را بالا برد، اما لازمه این مهم آن است که خود جامعه مدیریتی که عموماً اشخاص سنتی هستند یا تحت آموزش قرار گیرند یا اینکه مدیران حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستگاه های عریض و طویل، به ویژه دولتی و شبه دولتی انجام کار به واسطه استفاده از فناوری های الکترونیکی را تسهیل نمایند.

در حال حاضر که کرونا شیوع یافته و این ریسک در جهان وجود دارد که حتی به رغم مهار کرونا در آینده نیز ویروس های مهندسی شده ای از این دست جامعه بشری را گرفتار کند، جا دارد مقوله شیوع پاندمی های فراگیر در تمامی برنامه های توسعه ای لحاظ گردد. مثلاً اگر تا دیروز تصور می شد نیروی کار باید در یک محل حاضر گردد برای انجام کار یا برای صرفه جویی زمین و مصالح ساختمانی، ساخت مسکن کوچک در دستور کار باشد یا از ساخت راه آهن های کوچک درون و برون شهری حمایت می شد، زین پس باید در تمامی برنامه های توسعه ای تجدیدنظر گردد و شیوع ویروس هایی، چون کرونا را در توسعه لحاظ کرد تا در صورت ظهور مجدد چنین ویروس هایی زندگی و فعالیت مالی به واسطه استفاده از فناوری های نوین، سازه های عظیم مسکن، مترو و ... در جامعه تداوم یابد. البته طبیعی است جامعه مدیریتی همچون همواره در برابر تغییرات مقاومت کند، از این رو باید عظیمان کشور در این حوزه ورود نمایند تا مقاومت جامعه مدیریتی که ذی نفع مدیریت سنتی هستند، شکسته گردد و در آینده نیز اگر خدایی ناکرده ویروس هایی، چون کرونا ظهور کرد کشور آسیب نبیند. جمشید انصاری در مورد مرجع تصمیم گیری درباره تعطیلی ادارات تهران تأکید کرد: اعلام تعطیلی هیچ ارتباطی به سازمان اداری استخدامی ندارد، بلکه مرتبط با ستاد ملی کروناست و اگر ستاد مقابله با کرونای تهران پیشنهادات خود را به ستاد ملی بدهد، این موضوع در آن ستاد آنالیز می گردد.

وی با اشاره به فراهم بودن امکان دورکاری کارکنان ادارات اعلام نمود: در دولت مصوبه ای در زمینه شرایط دورکاری کارکنان دولت وجود داشت که پس از شیوع کرونا اصلاحاتی در آن انجام و به دستگاه ها ابلاغ شد. تنها شرطی که در این مصوبه وجود دارد، فراهم بودن زیرساخت انجام دورکاری در دستگاه مربوطه است. رئیس سازمان اداری و استخدامی درباره مرجع تشخیص وجود زیرساخت دورکاری در دستگاه ها نیز گفت: در هر وزارتخانه و نه در ادارات کل، کمیته ای در این زمینه تشکیل شده است و دستگاه های تابعه هر وزارتخانه بر اساس سیاست های ابلاغی کمیته مربوطه عمل می نمایند. انصاری اظهار کرد: بعضی تصمیمی را که در فروردین اتخاذ شد و بر اساس آن، حضور یک سوم کارکنان کاهش یافت با دورکاری اشتباه می گیرند. در فروردین ماه صحبتی از دورکاری نبود، بلکه ستاد ملی کرونا گفت که تعطیل شوند و خود این ستاد نیز درباره سرانجام آن تصمیم گیری کرد.

منبع: روزنامه جوان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1229

به "مسائل دورکاری دستگاه ها در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل دورکاری دستگاه ها در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید