مشاهده مجدد 17 گیاه منقرض شده!

به گزارش مجله تور یک روزه، 17 نوع گیاه که تصور می شد منقرض شده اند، دوباره مشاهده شده و مورد توجه قرار گرفته اند و اکنون تحت حفاظت قرار گرفته اند.

مشاهده مجدد 17 گیاه منقرض شده!

به گزارش خبرنگاران از ایسنا و به نقل از آی ای، در این اوقات سخت دنیا، هنوز هم شنیدن یک خبر خوب شاید ذوق آور باشد.

اکنون تحقیقات جدید منتشر شده در مجله Nature Plants نشان می دهد که 17 گیاه که تا به امروز تصور می شد منقرض شده اند، هنوز زنده هستند.

نویسندگان این مطالعه جدید نوشتند: 17 گونه گیاهی بومی اروپا منقرض شده در نظر گرفته می شدند، اما پیشرفت دانش طبقه بندی و توزیع و همچنین فعالیت های خارجی، آنها را از شرایط منقرض شده خارج نموده است. این گونه ها اکنون در یک چارچوب حفاظتی قرار گرفته اند.

اما فقط به این دلیل که اکنون معین شده این گونه ها منقرض نشده اند، به این معنی نیست که ایمن هستند.

رافائل گووارتس گیاه شناس باغ گیاه شناسی سلطنتی در انگلستان که البته در این مطالعه مشارکت نداشته است، می گوید: بدیهی است که این خبر خارق العاده ای است که این گیاهان منقرض نشده اند، ولی آنها هنوز هم به شدت در معرض خطر هستند.

اما این گونه ها چگونه کشف شدند؟ جولیا آلبانی روچتی زیست شناس گیاهی و دانشجوی دکترای تخصصی در دانشگاه روما تره در رم ایتالیا و همکارانش تصمیم گرفتند تا تحقیق نمایند که آیا همه گیاهانی که در دسته بندی منقرض شده قرار دارند، آیا واقعاً منقرض شده اند؟ آنها با فهرستی از 36 گونه که به طور رسمی به عنوان منقرض شده ثبت شده بودند، آغاز کردند.

سپس آنها را با بانک های بذر گیاهی، باغ های گیاه شناسی و بانک داده های عمومی مانند تسهیلات دنیای اطلاعات تنوع زیستی (GBIF) دوباره آنالیز کردند.

اینجا بود که محققان متوجه تناقض هایی در داده ها شدند که منجر به این شد که 17 گیاه که تصور می شد منقرض شده اند، هنوز وجود دارند.

حالا آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد این است که این گیاهان یک بار دیگر به جمعیت خودپایدار برسند تا از خطر انقراض رهایی یابند.

این گیاهان اگرچه ممکن است هنوز منقرض نشده باشند، اما جمعیت آنها به شدت کم است و باید کوشش گردد تا از حفظ آنها اطمینان حاصل گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1504

به "مشاهده مجدد 17 گیاه منقرض شده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده مجدد 17 گیاه منقرض شده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید