قلعه کوهزاد رومشکان یکی از جاهای دیدنی استان لرستان به شمار می رود

به گزارش مجله تور یک روزه، سیری در ایران/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، قلعه کوهزاد رومشکان یکی از جاهای دیدنی استان لرستان به شمار می رود.

قلعه کوهزاد رومشکان یکی از جاهای دیدنی استان لرستان به شمار می رود

قلعه کوهزاد رومشکان در سال 1364 به وسیله هیئتی از مرکز باستان شناسی ایران کشف و مطالعاتی در خصوص آن انجام گرفت. سپس در پاییز 1367 به وسیله هیئتی به سرپرستی دکتر نصرت الله معتمدی به مدت 45 روز مورد کاوش نهاده شد. طی گزارش منتشر شده این قلعه در اوایل حکومت اشکانی شکل گرفته که جهت نیایش مهر و آناهیتا بوده و سپس در زمان ساسانیان و با رسمیت یافتن دین زرتشت بعنوان دین رسمی کشور با اندکی تغییر به آتشکده مبدل شده است.

کوه ویژن هر در جنوب غربی بخش سوری به ارتفاع 1900 متر واقع شده و بخاطر دارا بودن دو حلقه چاه نفت از دامنه کوه تا بلندترین نقطه کوه جاده شنی دارد. پوشش گیاهی این کوه درختانی چون بلوط، ون، بنگ (قلنگ)، انجیر و بادام کوهی، زالزالک و گیاهان دیگر بوده که بر زیبایی منطقه افزوده است. کوه دو غار باستانی نیز دارد که یکی در دره ای در ضلع شمالی کوه واقع شده و در آن چشمه ای به صورت دائمی در جریان است و غار دیگر در ارتباط با معبد کوهزاد در ضلع جنوبی کوه واقع که بر روی تخته سنگی کنده کاری شده است به نوعی که یک نفر می تواند فقط به صورت سینه خیز وارد آن گردد. به احتمال قوی تونلی است که به داخل قلعه راه دارد.

آثار یک قلعه بزرگ باستانی در این نقطه به جای مانده که اکنون آن را قلعه کوهزاد می نامند و درباره آن افسانه های مختلفی نیز ذکر می گردد. تمام دیواره های قلعه از سنگ و ملاط است. نکته بسیار جالب اینکه در وسط چهار طاقی شواهدی یافت شده که در بنای مرکزی جهت افروختن آتش مقدس از گاز طبیعی استفاده میشد که این موضوع به وسیله مهندسین وزارت نفت که در 2 کیلومتری قلعه کار میکرده اند در همان سال 1367 دقیقاً مورد تایید نهاده شد.

قلعه کوهزاد با مصالح سنگ و گچ در ابعاد 17 در 35 متر بر سطح کوه ساخته شده و مساحت آن بدون محاسبه ساخت و سازهای پراکنده گرداگرد، حدود 600 متر مربع است. قسمت شمالی آن سالمتر از سایر قسمت ها بوده و سبک طاق این قلعه شباهتهایی با قلعه زاخه در همین منطقه دارد. ورودی قلعه به سمت شرق بوده و در قسمت شمال پنجره ای به ابعاد 90*80*100 تعبیه شده است. این بنا شامل دو چهار طاقی و تاسیسات وابسته به آن هست. طول آن 38 متر است که با اندکی انحراف از شرق به غرب کشیده شد. در جوانب شمال و جنوب آن دو دهلیز به پهنای 2 متر تعبیه شده است.

در شمال و جنوب این دژ که محل نهایی نیایش پیروان آئین مهر بوده، دو اتاق ساخته شده که بازوی بنا محسوب می شوند و آن را به شکل صلیب آراسته اند. عرض بنا در محل بازوهای صلیبی حدود 17 متر هست. کف چهار طاقی خارجی حدود 95 سانتیمتر پایین تر از کف چهار طاقی مرکزی واقع شده است. موقعیت قلعه به صورتی است که منظره بسیار زیبایی از دره سیمره و منطقه طرهان و رومشکان را نمایش می دهد.

منبع: همگردی
انتشار: 3 خرداد 1402 بروزرسانی: 3 خرداد 1402 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2209

به "قلعه کوهزاد رومشکان یکی از جاهای دیدنی استان لرستان به شمار می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه کوهزاد رومشکان یکی از جاهای دیدنی استان لرستان به شمار می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید