طرح سوال از وزیر دولت رییسی کلید خورد

به گزارش مجله تور یک روزه، مسعود پزشکیان از طرح سوال از عین اللهی وزیر بهداشت به علت بعضی انتصابات اطلاع داد.

طرح سوال از وزیر دولت رییسی کلید خورد

به گزارش فارس، زهرا شیخی نماینده مردم اصفهان و سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در توئیتی ضمن انتقاد از رویه وزیر بهداشت و درمان، نوشت:

جناب دکتر عین اللهی!

در جریان اخذرای اعتماد مکرراً قول داده بودید که درانتصابات کلیدی وزارت بهداشت از اعمال نظر شخصی یا محفلی پرهیز خواهید کرد و بر اساس نظر متخصصین و دلسوزان، عناصر کلیدی را منصوب میکنید. متاسفم که اینگونه نبود و افسوس که هزینه بعضی انتخاب ها برای مردم خواهد بود.

در همین رابطه مسعود پزشکیان عضو کیمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، از طرح سوال از وزیر بهداشت و درمان در مجلس اطلاع داد و گفت: دلیل اصلی طرح سوال ما، انتخاب و انتصاب هایی است که در حال حاضر به وسیله وزیر بهداشت و درمان صورت می گیرد.

وی اضافه نمود: به هرحال کسانی که مدیر می شوند باید افرادی باشند که تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشند و در بیرون منافعی نداشته باشد، اما متاسفانه کسانی که وزیر انتخاب می نماید، افرادی هستند که بیرون کار و مرکز دارند و طبیعی است که این افراد نمی توانند در دانشگاه به هیئت علمی ها و افراد بگویند بمانید، وقتی خودشان بیرون می فرایند چطور می توانند بگویند بمانید و کار کنید؟ حتی اگر این افراد خوب و کارشناس هم باشند، اما در بیرون کار می نمایند و منافع دارند؛ لذا در دانشگاه باید کسانی در مسند قرار بگیرند که دلشان می سوزد و برای دانشگاه کار می نمایند نه کسانی بیرون کار می نمایند و نتوانند در دانشگاه حضور پیدا نمایند.

پزشکیان در ادامه خاطر نشان کرد: قبل از این که به وزیر بهداشت و درمان رای اعتماد بدهیم با ایشان صحبت شد، همه اعضای کمیسیون بهداشت و درمان با وی صحبت کردند و حتی خود ایشان در آن موقع کار عمل پزشکی انجام می داد، که با ایشان صحبت شد و وی قول داد که به هیچ وجه نمی روم و قول داد که چارچوب قانون برنامه را رعایت کند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در ادامه اعلام کرد: قرار بود کسانی که مدیر می شوند و حتی همه اعضای که در دانشگاه کار می نمایند، فقط در دانشگاه کار نمایند، وزیر هم قول داد که این اتفاق بیفتد، اما در عمل متاسفانه این اتفاق نیفتاده است حال ما از ایشان دعوت کردیم که در مجلس حضور پیدا کند که پاسخ دهد دلیل آن چیست.

وی ادامه داد: البته من در کمیسیون بهداشت و درمان هم به وزیر بهداشت گفتم، اما ایشان جواب سر بالا به ما داد؛ لذا ما آنچه که از نظر قانونی باید آن ها به آن پایبند باشند را از آن ها توقع داریم و اگر قرار باشد که در ابتدای کار قوانین را خودمان تعریف کنیم و پایبندی به قانون نداشته باشیم، پس برای چه قانون می نویسیم؟ اگر اینطور باشد هر کسی هر کاری که دلش می خواهد انجام دهد و لزومی ندارد که از این قانون نوشته گردد!

پزشکیان به همین دلیل افزود: اصلاً بحث ما این نیست که این ها افراد خوبی و بدی هستند اصلا همه این ها خوب و درست، اما کسانی که می خواهند در دانشگاه کار نمایند باید افرادی باشند که دلشان برای دانشگاه و سیستم بسوزد و منافعی در بیرون نداشته باشند که تضاد منافعی به وجود بیاید؛ در این رابطه و در زمان آقای هاشمی هم همین رخ داد و با ایشان هم همین مشکل را داشتیم و ایشان هم قول داد که همین اتفاق می افتد، اما ایشان هم به حرف خود عمل نکرد.

وی در پاسخ به این سوال که بعضی افراد با اینکه در بدنه وزارت بهداشت نیستند و یا دارای سمت و حکمی در وزارت بهداشت نیستند، اما در انتصابات دخالت می نمایند، گفت: ما دخالت هم نمی کنیم که این افراد چه کسانی را انتخاب نمایند ما می گوییم که در قانون کسانی که تضاد منافع دارند و منافع شان با بیرون گره خورده، نمی توانند تصمیماتی بگیرند که برای توسعه کشور باشند و فقط کاری می نمایند که منافعشان در خطر قرار نگیرد بنابراین چنین آدمی را نباید در مسئولیت های اساسی کشور قرار دهند و در سطح کلان کشور به این ها مسئولیت بسپارند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: دلیل اینکه مشکل مملکت حل نمی گردد این است که خودمان منافعمان را به منافع مملکت گره میزنیم، بنابراین برخلاف قانون است.

وی در پاسخ به اینکه سوال شما از وزیر بهداشت در مجلس چه زمانی مطرح می گردد، گفت: ما سوال را طراحی کردیم و هر زمان که نوبت آن گردد مطرح خواهد شد؛ البته در حال حاضر سوال از وزیری وجود ندارد و فقط من سوال کردم و قاعدتا باید در اسرع وقت در دستور قرار بگیرد.

پزشکیان در انتها تاکید نمود که وزیر باید به نمایندگان پاسخ دهد؛ هرچند از همان ابتدا هم پاسخ وی را قبول نداشته و ندارم، چون این ها کاری که کردند خلاف قانون است و باید روال سوال بر اساس قانون در مجلس پیش برود.

منبع: فرارو
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1803

به "طرح سوال از وزیر دولت رییسی کلید خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح سوال از وزیر دولت رییسی کلید خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید