ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد

به گزارش مجله تور یک روزه، هنگامی که نوزاد شما از شیر خشک تغذیه می کند، ضد عفونی کردن شیشه شیر اهمیت بسیاری پیدا می کند. از آنجایی که شیر محیط مناسبی برای رشد انواع میکروب ها و باکتری هاست، در صورت عدم رعایت بهداشت، می تواند موجب مسمومیت و بیماری های گوارشی نوزاد شود.

ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - سرشیشه ها، شیشه ها، و دیگر وسایل تغذیه کودک را بایستی به طور مرتب تمیز و استریل نگه داشت. خصوصا برای بچه ها زیر یک سال باید شیشه شیر ضد عفونی گردد. شستشو و ضد عفونی کردن شیشه شیر به روش های گوناگونی انجام می گیرد. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره می گردد.

شست و شو با ماشین ظرفشویی

استفاده از ماشین ظرفشویی راه مناسبی برای شستشو و ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد است. برای شست و شو با ماشین ظرفشویی باید خشک کردن با دمای بالا نیز انجام گردد. این حرارت برای کشتن میکروب ها کافی است. بهتر است، سر شیشه ها را جداگانه در آب جوشاند، چون ماشین ظرفشویی ممکن است، آن ها را به توده ای چسبناک و بی استفاده تبدیل کند.

سر شیشه های قابل شستشو با ماشین باید در قسمت قاشق و چنگال به صورت سربالا قرار داده شوند.

شستشو با دست

برای شستشوی شیشه شیر بایستی مراحل زیر را انجام دهید.

 1. همه بطری ها، سرشیشه ها، درپوش ها، حلقه ها، قیف، قاشق و چاقو را پس از آبکشی در آب داغ و صابون بریزید و به دقت بشویید.
 2. درون بطری را با برس ویژه بسایید تا باقی مانده های شیر پاک گردد. دقت کنید که دور گردن بطری و محل پیچیده شدن درپوش را نیز بسایید.
 3. شیر خشک دلمه بسته را می توان با ساییدن اندکی نمک در سر شیشه پاک کرد. سپس باید آن را خوب با آب بشویید تا همه نمک ها شسته گردد.
 4. بطری ها، سرشیشه ها و دیگر وسایل را در زیر آب جاری آب بکشید. برای پاکیزه کردن سوراخ سرشیشه از سنجاق کمک بگیرید.

ضد عفونی کردن شیشه شیر

شیر خشک هرگاه گرم باشد و یا برای زمانی طولانی در دمای اتاق نگهداری گردد، محیط بسیار مطلوبی برای رشد باکتری هایی است که موجب اسهال و استفراغ نوزاد می شوند. اسهال و استفراغ هر چند در بچه ها سنین بالاتر چندان خطرناک نیست، اما برای نوزادان کشنده است. پیش از پر کردن شیشه کودک باید دست هایتان به خوبی شسته گردد. حداقل تا شش ماهگی کودک، بطری و هر چیز دیگری که در دسترس دارد باید جوشانده گردد تا استریل گردد. هم چنین می توانید با استفاده از قرص های شیمیایی ظروف را استریل کنید، یا از استریل کننده بخاری یا ماکروویو که به صورت خاص برای ضد عفونی کردن شیشه شیر طراحی شده اند استفاده کنید. بطری شیر خشک آماده را می توانید تا 24 ساعت درون یخچال نگهداری کنید.

وسایل و دستگاه های ضد عفونی کردن شیشه شیر

 • دستگاه استریل. دستگاه باید دارای شناوری باشد تا وسایل داخل آن کاملا زیر آب قرار بگیرند.
 • دستگاه استریل بخاری. با این دستگاه می توانید تعداد زیادی بطری را همزمان استریل کنید.
 • استریل کننده با ماکروویو. این دستگاه داخل فضای ماکروویو قرار می گیرد و وسایل را با بخار استریل می کند.
 • قرص های استریل کننده. از این قرص های شیمیایی می توانید برای استریل کردن شیشه شیر و دیگر وسایل نوزاد استفاده کنید.
 • جوشاندن شیشه های شیر. باید در حین جوشاندن تمام وسایل به طور کامل زیر آب قرار بگیرند. در روش جوشاندن استریل کردن پنج دقیقه زمان می برد و پیش از اینکه در بطری ها شیر بریزید بگذارید تا کامل سرد شوند.

نگهداری از سر شیشه ها

کودک شما تنها هنگامی می تواند راحت و آسوده شیر بخورد که سر شیشه امکان مک زدن شیر با سرعت مناسب را برای او فراهم کند. اگر شیشه را سر و ته بگیرید، باید دو یا سه قطره شیر در هر ثانیه بیرون بریزد. اگر سوراخ سر شیشه کوچکتر باشد، کودک از تلاش برای مک زدن شیر خسته و سر خورده می گردد. اگر سوراخ سر شیشه هم بزرگتر باشد بیرون آمدن شیر به گونه ناگهانی انجام می گردد. سرشیشه ها با گذشت زمان خراب می شوند و سوراخ آن ها بسته می گردد. همواره چند سر شیشه استریل در یک شیشه نگداری کنید تا در زمان احتیاج از آن ها استفاده کنید. اگر سوراخ سر شیشه بزرگ شد آن را دور بیندازید. اگر سوراخ سر شیشه کوچک بود می توان آن را با سنجاق بزرگ کرد. پس از بزرگ کردن، دوباره سرعت جریان شیر را نگاه کنید.

بیشتر بخوانید: شیشه شیر ضد نفخ چیست و چه کاربردی دارد؟

هنگامی که در خانه نیستید

اگر قرار است بیش از یک یا دو ساعت بیرون از خانه باشید. مقداری شیر آماده کنید و در یخچال بگذارید تا سرد گردد. بطری های سرد شده را همراه با چند کیسه یخ در سبد پیکنیک عایق حرارت بگذارید. شیر را با این کار تا هشت ساعت می توانید نگهداری کنید. یک فلاسک پر از آب داغ نیز بردارید تا شیشه شیر کودک را در زمان لازم در آن بگذارید تا گرم گردد. هرگز شیر گرم را با فلاسک نبرید، چون میکروب ها در آن رشد می کنند؛ و ممکن است بیماری دستگاه گوارش کودک را در پی داشته باشند. هنگامی که در خانه نیستید استفاده از پاکت های شیر آماده راحت تر است. چون این شیرها را به روش UHT گرمای بسیار می دهند، و در صورتی که در محلی خنک نگهداری شوند، استفاده از آن ها هیچ اشکالی نخواهد داشت.

همواره چند شیشه و سر شیشه استریل در یک کیسه پلاستیکی بگذارید، هر زمان کودک شیر خواست در آن ها شیر بریزید و به کودک بدهید.

بیشتر بخوانید: غذا دادن به نوزاد؛ باید ها و نباید ها

سخن آخر

با اقدامات پیشگیرانه زیر می توانید کودکتان را در برابر میکروب های عامل ناراحتی گوارشی یا گاستروآنتریت محافظت کنید.

 1. همه وسایل تغذیه کودک را پیش از بکارگیری استریل کنید حتی اگر کاملا نو باشند.
 2. اگر یخچال ندارید برای هر وعده جداگانه شیر آماده کنید.
 3. مانده شیر بطری را دور بریزید و آن را برای وعده دیگر نگه ندارید. چون بزاق کودک آن را آلوده کرده است.
 4. اگر شیر را برای کودک گرم کردید و او نخورد، حتی اگر اصلا کودک آن را لمس نکرده بود نیز آن را نگه ندارید، چون گرم کردن شیر به رشد میکروب ها کمک می کند.
 5. بطری شیر آماده را درون یخچال بگذارید و نه در درب آن، چون سرد کنندگی در بخش درب کمتر است. شیر آماده شده را بیش از 24 ساعت در یخچال نگه ندارید.
 6. بطری ها را تا زمانی که به آن ها احتیاج پیدا کنید در محلول استریل کننده نگه دارید (تا 24 ساعت موثر است). در این صورت میکروب های موجود در هوا نمی توانند آن ها را آلوده کنند. پس از حداقل زمان استریل سازی، سر شیشه ها را از محلول خارج کنید. روی کاغذ خشک کن بگذارید تا آبشان کشیده گردد و سپس در یک ظرف استریل نگهداری کنید.
 7. وسایل استریل شده را روی آبچکان آشپزخانه یا با پارچه خشک نکنید. آن ها را روی کاغذ خشک کن بگذارید تا آبشان برود.
 8. پیش از دست زدن به وسایل استریل شده کودک دستهایتان را بشویید.

برگرفته از: همه مادران سالم اند اگر / الیزابت فنویک

منبع: setare.com
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1420

به "ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید