شنوایی سنجی نوزاد چه زمانی انجام می گردد؟

به گزارش مجله تور یک روزه، گفتار آدمی در سال های نخست زندگی شکل می گیرد و بستگی به درستی شنیدن اصوات و تکرار آن در اطرافش دارد. به عبارتی اگر شنیدن در نوزاد با مشکل روبرو گردد، نمی تواند صداهای پیرامون خود را بفهمد و آن را تکرار کند. بعلاوه قادر به یادگیری زبان گفتاری هم نخواهد بود. به طوری که در این شرایط علاوه بر آن که دچار کم شنوایی می گردد، در زبان گفتاری هم دچار اختلال خواهد شد. بنابراین انجام تست های شنوایی سنجی در بچه ها آن هم در سال های نخست زندگی اهمیت و ضرورت بالایی دارد. در این مقاله قصد داریم تا به این سوال پاسخ دهیم که شنوایی سنجی نوزاد باید در چه زمانی انجام گردد؟

شنوایی سنجی نوزاد چه زمانی انجام می گردد؟

کم شنوایی بچه ها به چند نوع تقسیم می گردد؟

به طور کلی عارضه کم شنوایی در نوزادان و بچه ها به چند نوع تقسیم می گردد که در ادامه به آنالیز آن ها پرداخته ایم.

  • کم شنوایی حسی - عصبی

این نوع کم شنوایی به این علت ایجاد می گردد که به سلول های مویی درون حلزون گوش یا پایانه های حسی آسیب وارد می گردد. بعلاوه این عارضه به علت اختلالاتی است که از عصب ناشی می گردد.

  • کم شنوایی انتقالی

این نوع کم شنوایی به این علت ایجاد می گردد که انتقال صدا از کانال گوش بیرونی به گوش درونی با مانع روبرو می گردد. در چنین شرایطی علی رغم طبیعی بودن عملکرد گوش درونی، تحریک حلزون گوش با ارتعاش صدا امکان پذیر نیست. می توان گفت شایع ترین علت بروز چنین کم شنوایی در نوزادان و بچه ها، اوتیت مدیا است که بیشترین مقدار کم شنوایی در بچه ها هم از نوع انتقالی است.

  • کم شنوایی مرکزی

بعضی از بچه ها که مبتلا به اختلالات مرکزی هستند، با وجود طبیعی بودن شنوایی، به اختلالات ارتباطی هم مبتلا هستند. می توان گفت تقریبا تمامی دانش آموزانی که دچار مسائل یادگیری هستند، پیشینه ای از عفونت مزمن در گوش میانی دارند که به افت انتقال صدا منجر می گردد.

  • کم شنوایی ترکیبی یا آمیخته

این نوع کم شنوایی در واقع زمانی ایجاد می گردد که هر دو نوع کم شنوایی حسی عصبی و انتقالی همزمان در نوزاد یا کودک وجود داشته باشد.

کم شنوایی نوزاد

اهمیت تشخیص زود هنگام کم شنوایی در نوزادان

مطابق با استانداردهای جهانی که از سال 2007 در سطح کشورها به اجرا گذاشته شده است، ضروری است نوزادان از بدو تولد تا یک ماهگی از نظر سلامت شنوایی تست شوند و تعیین گردد که شنوایی سالمی دارند یا دچار مشکل هستند. در نوزادانی که شنوایی سالمی ندارند، تا سه ماه پس از تولد، محل و مقدار مشکل در دستگاه شنوایی آن ها تعیین می گردد. بعلاوه تا زمانی که نوزاد به شش ماهگی برسد، ضروری است با توجه به نوع و مقدار کم شنوایی درمان های لازم روی او انجام گردد. البته از سال 2019، این بازه های زمانی تغییر یافته و پس از یک، دو و سه ماهگی ضروری است مراحل تست و درمان کم شنوایی نوزاد انجام گردد.

علت اصرار بر تشخیص و درمان سریع کم شنوایی نوزاد، آثار منفی و جبران ناپذیر این عارضه روی مغز و عملکردهای تحصیلی، زبانی، گفتاری و اجتماعی بچه ها در سال های آینده رشد است. گفتنی است، بچه های که کم شنوایی آن ها زودتر تعیین شده و درمان های لازم برای آن ها صورت گرفته است، عملکرد آن در زمینه های مختلف نسبت به همسالان خود دقیقا مشابه و یکسان بوده است. از این رو ضروری است مساله تست و غربالگری کم شنوایی نوزادان و نیز درمان های به موقع آن ها به طور جدی پیگیری و انجام گردد.

انواع تست های شنوایی سنجی نوزادان

به طور کلی برای تشخیص کم شنوایی نوزادان از چهار نوع تست شنوایی سنجی استفاده می گردد. در این آزمون ها احتیاج به آن نیست که نوزاد توانایی و آگاهی بالایی داشته باشد و این تست ها به شکل الکتروفیزیولوژیک انجام می شوند. در ادامه به شرح مختصر هر یک از این چهار نوع تست پرداخته ایم.

  • آزمون ABR

این تست که در واقع همان پاسخ های ساقه مغز شنوایی است، دربرگیرنده آن دسته از پاسخ های عصب شنوایی و ساقه مغز است که به وسیله های الکترودهایی صورت گرفتهکه در قسمت های مختلف سر و گوش ها کار گذاشته می گردد. در این آزمون علاوه بر سه عدد الکترود، یک عدد هدفون هم در گوش قرار می دهند. در طی این آزمون، صداهای کلینیک به وسیله هدفون به گوش منتقل می گردد و پاسخ های عصبی ساقه مغز هم به وسیله الکترودهایی که نصب شده است، به شکل امواج صوتی روی مانیتور نشان داده می گردد.

  • آزمون OAE

با انجام تست OAE سلول های مویی بیرونی در واکنش به صداهایی تحریک می گردد که به وسیله پروبی درون گوش بیمار، روی مانیتور دستگاه قابل مشاهده است. به طور معمول نوزادان تازه متولد شده ای که در بخش مراقبت های ویژه بیش از پنج روز نگهداری می شوند و بعلاوه افرادی که از نظر ژنتیکی، سابقه کم شنوایی دارند، افراد در معرض صداهای بلند آن هم به مدت طولانی، بچه های که بیماری زردی دارند، بچه های که دچار عارضه مسائل گفتاری هستند و نیز افرادی که به عفونت های سر و گوش دچار هستند، ضروری است در بازه های زمانی منظم با آزمون OAE ارزیابی شوند.

  • آزمون ASSR

این آزمون مشابه تست ABR است و ضروری است کودک در حین انجام آن به خواب برود یا این که بدن او کاملا در آرامش باشد. در این تست صدا به داخل کانال گوش فرستاده می گردد و دستگاه شنوایی سنج تمام پاسخ هایی که مغز برای آن صدای خاص فراوری و ارسال شده است را جمع آوری می نماید. سپس بر مبنای پاسخ های جمع آوری و ثبت شده، می توان تشخیص داد که کودک دچار کدام نوع کم شنوایی است. برای انجام این تست ضروری است تست ABR هم همزمان برای آنالیز مقدار و نوع کم شنوایی نوزاد انجام گردد.

  • تست تمپانومتری

آزمون تمپانومتری یک نوع تست شنوایی سنجی محسوب نمی گردد، بلکه روشی است که با آن می توان به عملکرد صحیح پرده صماخ به هنگام آهسته بودن صدا و انتقال فشار هوا به کانال گوش پی برد. با انجام این تست وجود اختلالات در گوش میانی همچون جمع شدن مایع پشت پرده گوش، تشخیص داده می گردد.

تست شنوایی سنجی نوزادان

تست شنوایی سنجی نوزادان باید چه زمانی انجام گردد؟

معمولا نوزادان در بدو تولد تحت انجام آزمون های ABR و OAE برای تشخیص کم شنوایی قرار می گیرند. در این صورت اگر نوزاد دچار مسائل کم شنوایی باشد، در همان ابتدای تولد تعیین می گردد. اما این نکته را باید مورد توجه قرار داد که مسائل کم شنوایی در نوزادان، همواره به علل مادرزادی و ژنتیکی نیست. ممکن است در بعضی موارد نوزاد به علل مختلفی همچون وارد شدن ضربه یا عفونت کردن و نیز در معرض صداهای بلند قرار گرفتن، حس شنوایی آن ها تحت تاثیر قرار بگیرد و مبتلا به کم شنوایی گردد. از این رو در بیمارستان ها معمولا نوزادان پیش از آن که از بیمارستان ترخیص شوند، تست های کم شنوایی روی آن ها انجام می گردد و این مساله اهمیت بسیاری دارد. به طور کلی تشخیص اختلالات و مسائل شنوایی در نوزادان باید پیش از سه ماهگی نوزاد انجام گردد. بعلاوه اقدامات و مراحل درمانی هم تا پیش از آن که نوزاد به شش ماهگی برسد، ضروری است به انجام برسد.

نکته مهمی که باید خانواده ها به آن توجه خاصی نشان دهند آن است که در صورت انجام نشدن تست شنوایی سنجی در بیمارستان محل تولد نوزاد، ضروری است در سه هفته نخست تولد، تست شنوایی سنجی در یک مرکز معتبر انجام شد. در صورت منفی بودن تست غربالگری کم شنوایی، معمولا مجددا تست دیگری انجام گردد. بعلاوه اگر نتیجه نهایی آزمون غربالگری باز هم منفی گردد ضروری است پس از گذشت سه ماه از تولد نوزاد، دوباره این تست تکرار گردد تا در صورت وجود عارضه کم شنوایی، بتوان اقدامات درمانی لازم را انجام داد.

کلینیک سمعک آلفا، ارائه کننده انواع تست های تشخیص کم شنوایی نوزادان

با توجه به مطالبی که در بالا بیان کردیم، یکی از مراکزی که انواع تست های شنوایی سنجی برای نوزادان را به طور تخصصی انجام می دهد، کلینیک سمعک آلفا است. از این رو اگر افرادی در پی یک مرکز شنوایی سنجی نوزاد در تهران هستند که هم معتبر بوده و هم تست های تشخیصی را به نحو بسیار مطلوب و کیفیت بالایی انجام می دهد، کلینیک سمعک آلفا می تواند گزینه ایده آلی برای آن ها باشد. این مرکز با پیشینه در خور توجه در زمینه درمان اختلالات کم شنوایی و فراهم کردن انواع وسایل و تجهیزات یاری شنوایی، توانسته است جایگاه ویژه ای در میان سایر مراکز و کلینیک ها به دست آورد و هر سال هم با حفظ این جایگاه تلاش می نماید خدمات خود را ارتقا دهد.

کلینیک سمعک آلفا با برخورداری از ادیولوژیست های کاملا حرفه ای و آموزش دیده که دوره های تخصصی سطح بالایی را گذرانده اند و بعلاوه بهره مندی از انواع دستگاه ها و تجهیزات مدرن، تست های شنوایی نوزادان را در مدت زمان کوتاهی و با کیفیت بالایی انجام می دهد. بدین منظور چنانچه احتیاج به آن دارید تا نوزاد خود را از نظر شنوایی سنجی مورد ارزیابی قرار دهید، کلینیک سمعک آلفا آمادگی دارد تا خدمات خود را در سریع ترین زمان و نیز هزینه ارزان به شما ارائه دهد.

منبع: هفت گنج
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2058

به "شنوایی سنجی نوزاد چه زمانی انجام می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شنوایی سنجی نوزاد چه زمانی انجام می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید