ساکنان در خانه هم باید مالیات بدهند!

به گزارش مجله تور یک روزه، حدود 60 هزار نفر متقاضی تا به امروز برای ارسال پیامک خانه خالی اعتراض داشته اند.

ساکنان در خانه هم باید مالیات بدهند!

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بسیاری از مردم این روز ها شاهد دریافت پیامک های خانه های خالی هستند با وجود آنکه این افراد یک خانه بیشتر ندارند و یا اینکه در سال های گذشته خانه ای داشته و فروخته اند و امروز در خانه ای که خود مستقر هستند، برای آن ها پیامک پرداخت مالیات خانه خالی آمده است.

با پیگیری های به عمل آمده معین شد که برای سه دسته از متقاضیان چنین مسئله ای ایجاد شده است.

دسته اول: افرادی که تا به امروز ملک و سکونت خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت ننموده اند به گونه ای که نه سکونت و نه مالکیت این افراد در سامانه ثبت نشده که طبق قانون این افراد مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند.

دسته دوم: افرادی که تنها ملک و یا تنها سکونت خود را در سامانه املاک واسکان ثبت نموده ویا اینکه افراد در واحد های مسکونی خود مستاجر دارند که اعلام نشده که این افراد هم مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند.

دسته سوم: نقص اطلاعات خود وزارت راه وشهرسازی که به علت آنکه بعضی از دستگاه ها از جمله اداره ثبت اسناد و املاک، سازمان امور مالیاتی وشهرداری هنوز اطلاعات خود در این سامانه ثبت ننموده اند که همین امر خود باعث ایجاد مشکلاتی در تکمیل اطلاعات شده است.

رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی هم خاطرنشان کرد در صورتی که مردم در سامانه املاک و اسکان ثبت نام ننمایند از ارائه بسیاری از خدمات محروم می شوند و این اطلاعات در برنامه ریزی مسکن و اجاره بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

ما هم اکنون اطلاعات 72 میلیون نفر را در سامانه داریم و با وجود آنکه تکمیل نشده جامع ترین سامانه اطلاعات مردم است.

او می گوید: 750 هزار واحد خانه خالی کشور به سازمان مالیاتی معرفی شده و برای آن ها قبض صادر شده که حدود 60 هزار از 750 هزار واحد خانه خالی اعتراض نموده اند هدف از مالیات خانه خالی، عایدی برای دولت نیست بلکه می خواهیم عرضه مسکن را زیاد کنیم و اگر مالکان خانه را خالی نگه دارند مالیات می پردازند و در صورت عدم پرداخت، جریمه می شوند.

سازمان امور مالیاتی کشور هم اعلام نموده است بر حسب اطلاعات واصله از وزارت راه و شهرسازی، مالیات واحد های مسکونی خالی برای سال 1400 در اجرای مقررات ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم محاسبه و به وسیله پیامک و بارگذاری در درگاه خدمات الکترونیکی مالیاتی به اطلاع مالکین واحد های مذکور رسیده است، بنابراین مالکان واحد های یاد شده حداکثر تا انتها مردادماه 1401 فرصت دارند با مراجعه به درگاه خدمات الکترونیکی سازمان به نشانی my.tax.gov.ir نسبت به پرداخت مالیات متعلق اقدام نمایند.

در غیر اینصورت برابر مقررات نسبت به مطالبه و محاسبه جرایم مقرر در قانون اقدام خواهد شد. در صورت عدم پذیرش مالیات مشخص شده (از جمله خالی نبودن ملک یا عدم مالکیت)، این اشخاص با انتخاب گزینه عدم پذیرش و انتخاب علت آن به درگاه سامانه املاک و اسکان کشور وزارت راه و شهرسازی راهنمایی شده تا نسبت به ثبت، اصلاح و بروز رسانی اطلاعات املاک خود در سامانه اقدام نمایند.

بدیهی است حذف یا تعدیل مالیات اعلام شده منوط به اعلام مراتب اصلاح و یا غیرخالی بودن واحد مسکونی به وسیله وزارت راه و شهرسازی است.

براساس این گزارش در صورتی که متقاضیان برای آن ها پیامک اشتباهی ارسال شده و قصد اعتراض دارند بایدبه اداره کل راه و شهرسازی استان خود و یا معاونت مسکن و ساختمان مراجعه و یا برای ثبت اعتراض خود در موضوع مالیات بر خانه های خالی می توانند به تارنمای سازمان امور مالیاتی مراجعه نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2069

به "ساکنان در خانه هم باید مالیات بدهند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساکنان در خانه هم باید مالیات بدهند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید