رژیم غذایی ناسالم به زنان بیشتر از مردان صدمه می زند

به گزارش مجله تور یک روزه، روزیاتو/ تحقیقات نشان داده هر که باشید، غذایی که می خورید می تواند اثر بسیار زیادی بر سلامت روانتان داشته باشد.

رژیم غذایی ناسالم به زنان بیشتر از مردان صدمه می زند

اما برای زنان بالای 30 سال، داشتن یک رژیم غذایی سالم اهمیت ویژه ای به جهت مقابله با اضطراب، افسردگی و اندوه دارد. این نتیجه تحقیقی است که به تازگی در نشریه Personalized Medicine منتشر شده است.

محققان دانشگاه بینگهمتون ِ آمریکا به آنالیز 322 زن و 322 مرد، همگی با 30 سال سن یا بیشتر پرداختند و داده های مربوط به عادات غذایی، فعالیت فیزیکی و الگوهای خلق و خویی آن ها را جمع آوری کردند.

محققان پی بردند مصرف خوراکی هایی همچون آجیل، ماهی و سبزیجات برگ دار باعث بهبود روحیه شده بود.

برعکس، میان مصرف فست فود و نخوردن صبحانه و وخامت خلق و خو ارتباط وجود داشت. این مسأله در خصوص مواد غذایی با شاخص گلوکز بالا هم صدق می کرد که قند خون را به سرعت بالا می آورند، مثلاً کربوهیدرات های تصفیه شده ای مانند چیپس، نان سفید و مواد قندی.

با این حال، زنانی که چنین عادت هایی داشتند عوارض جانبی بسیار منفی تری در مقایسه با مردان تجربه نموده بودند. احتمال تجربه عوارض جانبی بر اثر مصرف مواد غذایی ناسالم حتی با وجود داشتن یک رژیم غذایی سالم هم در زنان بیشتر بود.

دانشمندان می گویند نکته جالب در این پژوهش این است که آن ها پی بردند الگوهای غذایی ناسالم ناراحتی های روانی بیشتری در زنان ایجاد می نماید تا مردان، امری که اثبات کرد زنان در مقایسه با مردان آسیب پذیری بیشتری در برابر مصرف غذاهای ناسالم دارند.

اما نکته ای که باید درخصوص این پژوهش توجه داشت این است که این تحقیق ارتباط را مورد آنالیز قرار داده بود نه علت را، بنابراین روشن نیست که آیا مواد غذایی باعث تغییر در خلق و خو شده بودند یا خیر. مثلاً می تواند اینگونه هم باشد که احتمال داشتن انتخاب های غذایی سالم تر در افراد شادتر بیشتر است، در حالی که افراد مضطرب یا افسرده معمولاً بیشتر به آرامش بخش بودن تغذیه خود اهمیت می دهند تا سالم بودن آن.

ورزش کردن ممکن است به تعدیل شدن عوارض جانبی رژیم غذایی ناسالم برای سلامت روان یاری کند

محققان همچنین پی بردند ورزش نقشی اساسی در سلامت روان شرکت کنندگان پژوهش داشت. هم مردان و هم زنانی که ورزش می کردند، حتی اندک، در مقایسه با آن هایی که تحرک بدنی کمتری داشتند، معمولاً از سلامت روان بهتری برخوردار بودند.

این امر حتی با وجود مصرف غذاهای ناسالم هم صدق می کرد. این مسأله نشان می دهد ورزش می تواند عوارض جانبی روانی مصرف خوراکی های فاقد ارزش غذایی را کاهش دهد، به خصوص اگر به طور مرتب ورزش کنید.

محققان در گام بعدی قصد دارند به رابطه میان رژیم غذایی، ورزش و خلق و خو بپردازند. تحقیقات تا به امروز نشان داده ورزش کردن هم برای سلامت روان مفید است هم سلامت جسم.

منبع: همگردی
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1647

به "رژیم غذایی ناسالم به زنان بیشتر از مردان صدمه می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی ناسالم به زنان بیشتر از مردان صدمه می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید