جهش قیمت جهانی گندم در سال گذشته به 56 درصد رسید

به گزارش مجله تور یک روزه، قیمت بین المللی گندم برای چهارمین ماه متوالی افزایش یافت؛ در ماه می، (اردیبهشت ماه) این افزایش قیمت حدود 5.6 درصد بود. این افزایش قیمت نسبت به ارزش گندم در سال گذشته، حدود 56.2 درصد بوده است.

جهش قیمت جهانی گندم در سال گذشته به 56 درصد رسید

سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرده که شاخص قیمت مواد غذایی جهان در ماه می برای دومین ماه متوالی کاهش یافته، اما قیمت گندم و گوشت ماکیان در این ماه همچنان بالاتر رفته است.

شاخص قیمت مواد غذایی فائو در ماه می (اردیبهشت) به 157.4 واحد رسید که این رقم نسبت به ماه آوریل (فروردین) 0.6 واحد کاهش یافته است. شاخص قیمت مواد غذایی در ماه آوریل هم 0.8 واحد کاهش یافته بود. کاهش شاخص قیمت مواد غذایی طی دو ماه متوالی امیدها به فروکش کردن تب رشد قیمت مواد غذایی در جهان را افزایش داده است.

درعین حال قیمت مواد غذایی جهان در ماه می امسال همچنان 22.8 درصد بالاتر از قیمت این مواد در مدت مشابه سال قبل است.

براساس این گزارش شاخص قیمت غلات فائو در می 2022 نسبت به ماه قبل 2.2 درصد افزایش داشته است. قیمت گندم در این ماه نسبت به ماه آوریل 5.6 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 56.2 درصد افزایش داشته است. رکورد ثبت شده برای قیمت جهانی گندم مربوط به مارس 2008 است که قیمت های کنونی تنها 11 درصد کمتر از این رکورد است.

قیمت جهانی برنج نیز در ماه می امسال رشد داشته اما قیمت سایر غلات 2.1 درصد افت داشته است. قیمت ذرت نیز به علت بهبود برداشت در آمریکا و افزایش عرضه در آرژانتین کاهشی بوده است.

شاخص قیمت سبزیجات نیز در ماه می 2022 نسبت به ماه قبل از آن افت 3.5 درصدی داشته است. قیمت روغن های پالم، سویا، آفتابگردان و سویا در این ماه کاهش داشته است. کاهش محدودیت های صادراتی کشورهای بزرگ تولیدکننده عامل این افت قیمت بوده است.

شاخص قیمت لبنیات نیز در ماه میلادی گذشته 3.5 درصد کاهش یافته است. قیمت شیر خشک کاهش زیادی داشته است. قیمت کره نیز به علت کاهش تقاضا و رشد عرضه با کاهش روبرو شده است.

قیمت جهانی شکر در ماه می امسال با کاهش 1.1 درصدی نسبت به ماه قبل روبرو شده است. برداشت خوب در هند، کاهش ارزش پول ملی برزیل و کاهش قیمت اتانول ازجمله دلایل افت قیمت شکر در این ماه بوده است.

اما شاخص قیمت گوشت در ماه می با رشد 0.6 درصدی نسبت به ماه قبل از آن روبرو شده است. به ویژه قیمت گوشت ماکیان در این ماه افزایش داشته است که مختل شدن زنجیره های عرضه، شیوع آنفلوانزا در برخی کشورها و افزایش تقاضا در اروپا و خاورمیانه علت این افزایش اعلام شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 تیر 1401 بروزرسانی: 23 تیر 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2053

به "جهش قیمت جهانی گندم در سال گذشته به 56 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش قیمت جهانی گندم در سال گذشته به 56 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید