جزئیات توقیف 6 کشتی ایرانی در آب های چین ، آمریکا با کشتی های با پرچم ایران کاری نمی تواند بکند ، جزئیات قرارداد 10 ساله هندی ها در چابهار

به گزارش مجله تور یک روزه، معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با تشریح دلایل فنی توقیف 6 کشتی ایرانی در آب های چین گفت: این توقیف دلایل فنی و اسنادی دارد که از سوی سازمان بنادر و کشتیرانی پیگیری شد و به نظر می رسد مشکل برطرف شده است.

جزئیات توقیف 6 کشتی ایرانی در آب های چین ، آمریکا با کشتی های با پرچم ایران کاری نمی تواند بکند ، جزئیات قرارداد 10 ساله هندی ها در چابهار

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ارزان ما را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، جلیل اسلامی امروز پنجم شهریور ماه در جمع خبرنگاران درباره توقیف فنی 6 کشتی ایرانی در آب های چین گفت: این توقیف های دلایل مختلف دارد که فنی یا اسنادی است و آن موضوع توقیف های خاص و مدنظر شما مطرح نیست. ما پیگیر هستیم، اینها مشکلاتی درباره هماهنگی داشتند که به وسیله کشتیرانی جمهوری اسلامی در حال پیگیری است، البته مشکلاتی درباره هماهنگی وجود دارد که هم ما و هم کشتیرانی در حال پیگیری هستیم و فکر می کنم مشکل حل شده باشد.

وی درباره توقیف کشتی ها در آب های بین المللی از سوی استکبار جهانی و پیگیری های سازمان جهانی دریانوردی گفت: سازمان جهانی دریانوردی سازمان مقررات و قانونگذار است، بنابراین اگر کشوری به این مقررات براساس پروتکل های فنی و مهندسی عمل کند، هیچ کشوری نمی تواند کشتی آن کشور را توقیف کند.

اسلامی ادامه داد: بحث آمریکا با ما بحث تحریم ها است، که کشتیرانی و کشتی های خاصی را تحریم نمایند. بحث موارد تحریمی است و این ابزار دست آنها برای اقدامات غیرقانونی شان است، اما تجربه نشان داده است که در کشتی هایی که به پرچم ایران مزین هستند و مشخصات ایرانی و شناسایی به روز دارند، آمریکا هیچ اقدامی نمی تواند بکند و نمونه آن هم رفت و برگشت کشتی های نفتکش در جهت ونزوئلا بود که همه مقررات بین المللی دریانوردی را رعایت کردند و آمریکا هیچ کاری نتوانست انجام دهد.

جزئیات قرارداد 10 ساله هندی ها در بندرچابهار

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بیان نمود: قرارداد هندی ها فعلاً موقت است و سپس به قرارداد 10 ساله می رسد. طرف هندی اقدامات زیادی انجام داده است که برای اجرایی سازی قرارداد و پیشروی آن مؤثر است، ما با هند قرارداد 10 ساله داریم. الزامات فعال سازی از سوی طرفین در حال اجرا است و کار به خاطر تحریم ها کمی نماید پیش می رود. طرف مقابل اقداماتی را انجام می دهد و امیدواریم به زودی عملیاتی گردد تا قرارداد ده ساله منعقد گردد.

وی اضافه نمود: در حال حاضر در چابهار جریان دوسویه انتقال کالا مطرح است و این ارزشمند است، مبادله دوطرفه کالا داریم و با عملیاتی شدن قرارداد 10 سال، اتفاقات خوب و بهتر نیز خواهیم داشت. در حال حاضر کالای هند از چابهار و افغانستان و کشورهای مشترک المنافع CIS و بالعکس منتقل می گردد.

جزئیات لایروبی اروند و همکاری طرف عراقی

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی بیان نمود: لایروبی اروند کار عظیم و ملی است. ابعاد سیاسی و فنی خاص خود را دارد. در سفر سال گذشته رئیس جمهوری یکی از بندهای توافقنامه برای لایروبی اروند آماده سازی شد.

اسلامی اضافه نمود: با توجه به گذر زمان 30 الی 40 سال از عدم انجام کارهای فنی در اروند گذشته است، تغییراتی در بستر رودخانه ایجاد شده است، تعداد زیادی شناور از سوی طرف ایرانی استخراج شده است، همچنین حجم سنگین لای در رودخانه ایجاد شده است.

وی اضافه نمود: دفتر CDC پیش از جنگ تشکیل شده بود که مدیریت کشتیرانی و لایروبی اروند را برای دو طرف برعهده داشت، حال هم اگر این توافقات شکل بگیرد، باید آن دفتر به سرعت راه اندازی گردد و مدیریت پروژه های اروند که زیاد است را انجام دهد.

اسلامی اضافه نمود: تغییراتی در دولت عراق ایجاد شد که دیدگاه ها را متفاوت می نماید، اما از نظر طرف ایرانی دیدگاه روشن است، ولی به هر حال اروند رودخانه مشترک ایران و عراق است و کارها در اروند باید با هماهنگی دوطرف باشد.

وی در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر مشخص خط القعر در اروند گفت: کمیته مدنظر نقشه برداری و نقطه برداری را انجام داده است، مباحث اولیه برای مذاکرات که منجر به تصمیم گردد اجرا شده است. جلسات مشترک تشکیل شده است که آخرین آن زمستان 98 بود، اما پس از شیوع کرونا این موضوع متوقف شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1098

به "جزئیات توقیف 6 کشتی ایرانی در آب های چین ، آمریکا با کشتی های با پرچم ایران کاری نمی تواند بکند ، جزئیات قرارداد 10 ساله هندی ها در چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات توقیف 6 کشتی ایرانی در آب های چین ، آمریکا با کشتی های با پرچم ایران کاری نمی تواند بکند ، جزئیات قرارداد 10 ساله هندی ها در چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید