بخش های به جامانده از کف سازی های تاریخی چهارباغ کشف شد

به گزارش مجله تور یک روزه، سرپرست هیأت باستان شناسی خیابان تاریخی چهارباغ اصفهان از معین شدن بخش های باقی مانده از کف سازی تاریخی آجرفرش و سنگفرش دوره های صفوی و قاجار در این خیابان اطلاع داد.

بخش های به جامانده از کف سازی های تاریخی چهارباغ کشف شد

جهت دریافت خدمات طراحی سایت پلان ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

حسن جاوری عضو هیأت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان گفت: پس از شروع کف سازی در بخش شمالی خیابان تاریخی چهارباغ و تأیید لزوم انجام کاوش باستان شناسی برای مستندسازی داده های باستان شناختی احتمالی کف تاریخی این خیابان پیش از مدفون شدن زیر لایه کف سازی در حال انجام، پیشنهاد انجام یک کاوش باستان شناسی به پژوهشکده باستان شناسی ارائه شد باصدور مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری این برنامه با تشکیل یک هیأت شش نفره شروع شد.

وی با بیان اینکه اعتبار این برنامه باستان شناسی از طرف سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان تأمین شده، گفت: در این برنامه 5 کارگاه برای انجام کاوش انتخاب شد که پس از یک ماه به نتایج جالبی از شرایط کف تاریخی چهارباغ رسید. طی 60 سال گذشته (دهه 1350 تا زمان حاضر) با عبور دادن تأسیسات شهری اعم از شاه لوله آب، چندین غلاف کابل برق، مخابرات، فیبر نوری، خاکبرداری های عمقی با عرض نسبتاً زیاد، جدول کشی لبه خیابان و زیر سازی های مربوطه با سنگ و بتن مکرراً این کف تاریخی مورد تخریب قرار گرفته و حتی بخشهایی از شواهد و مستندات تاریخی را از میان برده است. با این وجود بخشهای باقی مانده از کف سازی های تاریخی این خیابان طی فرایند کاوش تعیین شد.

این باستان شناس در ادامه گفت: در کارگاه شماره 6 دو دوره کف سازی شامل کف سازی آجر فرش و کف سازی سنگفرش متعلق به دوره های صفوی و قاجار و دو جهت آبراه سنگ چین عمود بر هم به دست آمد.

جاوری با اشاره به اهمیت این داده ها و نشان دادن دو دوره تاریخی خیابان مذکور و چگونگی نقش عبور آب یا به عبارت دیگر، بازی با آب به منظور مفرح کردن هرچه بیشتر این خیابان در این بخش مهم و مرکزی آن، گفت: این بخش در طرح کف سازی به صورت یک ویترین شیشه ای پس از اتمام کاوش برای همواره به نمایش گذاشته خواهد شد. در کارگاه های دیگر همین شرایط کف سازی طی دو دوره صفوی و قاجار به دست آمد که البته به شدت بر اثر عبور تأسیسات شهری دچار آسیب شده و بخش های اندکی از آنها باقی مانده که در امتداد کف سازی امروزی به تشخیص شورای فنی وزرات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور احتمالاً در قسمت های دیگر به صورت ویترین شیشه ای بخش های قابل توجه و در خور حفاظت به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی گفت: همچنین در کارگاه شماره 2 در منتهی الیه جنوبی خیابان چهارباغ 5 عدد سنگ لبه خیایان با قدمت صفوی به دست آمد که در طرح کف سازی فعلی درجای خود مکان گذاری خواهند شد. از این کاوش تعداد قابل توجهی داده های باستانی اعم از قطعات سفال از دوره های مختلف، قطعات شکسته کاشی، قطعات فلز و آبگینه نیز تا به امروز به دست آمده که به طور جداگانه تحت مطالعه قرار خواهند گرفت. این برنامه کاوش به مدت دو هفته دیگر برای تکمیل اطلاعات و مستندسازی هرچه بیشتر بقایای تاریخی این خیابان ادامه خواهد داشت.

منبع : مهر

منبع: چمدان
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 697

به "بخش های به جامانده از کف سازی های تاریخی چهارباغ کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش های به جامانده از کف سازی های تاریخی چهارباغ کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید