بازارچه دائمی صنایع دستی در قلب اقتصادی یزد ایجاد می شود

به گزارش مجله تور یک روزه، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، بازارچه دائمی صنایع دستی در قلب اقتصادی یزد ایجاد می شود.

بازارچه دائمی صنایع دستی در قلب اقتصادی یزد ایجاد می شود

جریان چیست؟

محسن عباسی هرفته، رئیس پایگاه جهانی شهر تاریخی یزد با اشاره به اینکه در قلب بافت تاریخی یزد همچنان محدوده های ارزشمندی در قالب زباله دانی و مکانهای پرمخاطره از باب معضلات اجتماعی زیادی وجود دارند، می گوید: مدیریت شهری باید این مکان ها را شناسایی کرده و این تهدیدها را به فرصت تبدیل کند.

وی ایجاد بازارچه صنایع دستی را از جمله اقدامات مطلوب انجام شده مدیریت شهری اعلام می کند، می گوید: این مکان که دارای موقعیت مکانی بسیار خوبی در محدوده مجاور برج و باروی شهر در کنار امامزاده شاهزاده فاضل(ع) است، بیش از 50 سال رها شده بود.

این مسئول با بیان اینکه این محدوده شامل چند خانه رعیتی گلی ساده و خندق شهر است، می گوید: این محدوده یک مجموعه طولی و خطی وسیع بوده با خانه هایی مخروبه و رها شده، آن هم در قلب بافت تاریخی و در منطقه ای مرغوب به لحاظ اقتصادی در مجاور بازار سنتی یزد است.

وی ادامه می دهد: بازسازی برج و باروی شهر، تغییر کاربری خندق مجاور برج و بارو به یک فضای شهری و بازسازی و احیای سه خانه تاریخی از جمله اقدامات انجام شده که اکنون این مکان را به محلی متفاوت تبدیل کرده است.

عباسی هرفته از ایجاد یک بازارچه صنایع دستی در دل این ویرانه مذکور خبر می دهد و می گوید: با توجه به موقعیت این مکان در مجاورت بازار کاربری تجاری برای آن تعریف شد.

وی با اشاره به اهمیت صنایع دستی در بحث کلان گردشگری و اینکه صنایع دستی نیازمند حمایت و صنعتگران این حوزه عموماً جوان و طالب کمک هستند، اظهار می کند: وجود فضایی برای تولید، نمایش، فروش و بستری برای احیای روابط اجتماعی و مناسبت های اقتصادی مربوطه و همچنین رونق و احیای جریان صنایع دستی و کمک به هنرمندان و صنعتگران از مهمترین دستاوردهای این طرح مشارکتی شهرداری و دولت است.

مسئول کمسیون عمرانی شورای شهر یزد در خصوص این بازارچه صنایع دستی می گوید: این طرح پس از گذشت سه سال از آغاز، مراحل پایانی خود را سپری می کند و آماده افتتاح است و غرفه های این بازارچه از طریق فراخوان در اختیار فعالان جوان حوزه صنایع دستی قرار خواهند گرفت.

پیگیری شهرداری برای ثبت آثار ملموس و ناملموس

جمال الدین عزیزی، شهردار یزد نیز در خصوص دیگر اقدامات شهرداری در رابطه با حوزه صنایع دستی اظهار می کند: یکی از اقدامات شهرداری در خصوص مسئله صنایع دستی، پیگری پرونده های ثبت آثار ملموس و ناملموس است که تا به امروز در این باره پوشش زنان زرتشتی، شیوه بافت پارچه زری اطلسی، شیوه تهیه حاجی بادام، شیوه تهیه و تولید ماقوت، مراسم سدره پوشی زرتشتیان یزد و شیوه تهیه و تولید مشتک به ثبت رسیده است.

وی اضافه می کند: شیوه تهیه نبات یزدی، شیوه تهیه و تولید سفیداب، شیوه قالگری سنتی یزد، شیوه تیزآبکاری سنتی یزد، شیوه ساخت انگشتر گالو ، شیوه ساخت گوشواره کشکی و شیوه ساخت مدال سه لیره نیز از دیگر آثاری است که امسال توسط شهرداری ثبت شد.

عزیزی در خصوص دیگر اقدامات مربوط به حمایت از حوزه صنایع دستی اظهار می کند: ایجاد بازارچه صنایع دستی نیز از دیگر اقداماتی است که در نوع خود بی نظیر است.

منبع: همگردی
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1247

به "بازارچه دائمی صنایع دستی در قلب اقتصادی یزد ایجاد می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازارچه دائمی صنایع دستی در قلب اقتصادی یزد ایجاد می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید