ایران در سخت ترین گروه جام جهانی براساس رنکینگ

به گزارش مجله تور یک روزه، زمانی که قرعه کشی جام جهانی 2022 برگزار گردید، بسیاری گروه ایران را ساده ترین گروه می دانستند و کار تیم ملی را برای صعود راحت تر از دیگر تیم های آسیایی، اما رنکینگ خلاف این را می گوید.

ایران در سخت ترین گروه جام جهانی براساس رنکینگ

با تعیین شدن سه سهمیه نهایی جام جهانی 2022 و صعود تیم های ولز، استرالیا و کاستاریکا از پلی آف به جام جهانی 2022 قطر، چهره تمام 32 تیم حاضر در این مسابقات تعیین شد. آنهم در حالی که به علت تعویق مسابقات انتخابی، قرعه کشی مسابقات پیش از نهایی شدن چهره 32 تیم انجام شد و تیم های حاضر در پلی آف در سید چهارم قرار گرفتند.

اگر قرار بود که جام جهانی پس از برگزاری تمام ملاقات های انتخابی و تعیین شدن تمام 32 تیم حاضر در جام جهانی 2022 قطر برگزار گردد، سیدبندی قرعه کشی متفاوت بود و ولز و ایران هر دو در سید سه قرار می گرفتند و تغییری در جایگاه کاستاریکا و استرالیا که از پلی آف بین قاره ای به جام جهانی صعود کردند، ایجاد نمی شد. سیدبندی قرعه کشی جام جهانی در صورتی که این مراسم با حضور هر 32 تیم برگزار می گردد، به توضیح زیر بود:

سید یک: قطر، برزیل، بلژیک، فرانسه، آرژانتین، انگلیس، اسپانیا و پرتغال

سید دو: مکزیک، هلند، دانمارک، آلمان، اروگوئه، سوئیس، آمریکا و کرواسی

سید سه: ولز، سنگال، ایران، ژاپن، مراکش، صربستان، لهستان و کره جنوبی

سید چهار: کاستاریکا، تونس، کامرون، کانادا، استرالیا، اکوادور، عربستان و غنا.

بعلاوه گروه های جام جهانی 2022 قطر و رنکینگ تیم ها که مقابل آن نوشته شده، به توضیح زیر است:

گروه A: قطر (51)، اکوادور (46)، سنگال (20) و هلند (10)

گروه B: انگلیس (5)، ایران (21)، ایالات متحده آمریکا (15) و ولز (18)

گروه C: آرژانتین (4)، عربستان سعودی (49)، مکزیک (9) و لهستان (26)

گروه D: فرانسه (3)، استرالیا (42)، دانمارک (11) و تونس (35)

گروه E: اسپانیا (7)، کاستاریکا (31)، آلمان (12) و ژاپن (23)

گروه F: بلژیک (2)، کانادا (38)، مراکش (24) و کرواسی (16)

گروه G: برزیل (یک)، صربستان (25)، سوئیس (14) و کامرون (37)

گروه H: پرتغال (8)، غنا (60)، اروگوئه (13) و کره جنوبی (29).

با توجه به قرار گرفتن ولز در رنکینگ 18 جهان، تمام تیم های هم گروه ایران بین 20 تیم برتر جهان هستند و نکته جالب اینکه تیم ایران هم با قرار گرفتن در رتبه 21 جهان، این گروه را به سخت ترین گروه جام جهانی تبدیل می نماید. با توجه به عدم صعود تیم های ایتالیا، کلمبیا و سوئد از میان تیم هایی که رتبه اول تا 18 جهان را در اختیار دارند و کنار گذاشتن قطر با رتبه 51 که صرفاً به علت میزبانی در سید یک قرار گرفته است، تیم ایران در میان تیم های حاضر در جام جهانی 2022 قطر، در رتبه 18 جهان قرار می گیرد. حضور انگلیس، آمریکا و ولز هم پایین تر از رتبه ای که ایران قرار گرفته است، این گروه را سخت ترین گروه می نماید.

با این توصیف، در گروه A جام جهانی که قطر به عنوان یکی از تیم های آسیایی حضور دارد، دو تیم در میان 20 تیم برتر جهان هستند و در گروه B که تیم ملی ایران باید با رقبا ملاقات کند، هر چهار تیم از میان تیم های حاضر در جام جهانی، جزو 20 تیم برتر جهان محسوب می شوند. در گروه C و با حضور عربستان سعودی نیز فقط دو تیم جزو 20 تیم برتر جهان هستند و این شرایط در گروه D با حضور استرالیا نیز صدق می نماید. در گروه E و با حضور ژاپن که یکی از قدرت های آسیایی محسوب می گردد و با احتساب قرار گرفتن این تیم جزو 20 تیم برتر جام جهانی براساس رتبه تیم های صعودکننده، سه تیم حاضر در این گروه جزو 20 تیم برتر به شمار می فرایند.

در گروه F هم با توجه به اینکه چهار تیم با رتبه بهتر از مراکش به جام جهانی صعود نکرده اند، این تیم نیز جزو 20 تیم برتر جهان محسوب می گردد که در جام جهانی حضور دارد و به این ترتیب سه تیم این گروه در میان 20 تیم برتر جهان هستند. گروه G با حضور دو تیم در میان 20 تیم برتر جهان شرایطی مشابه بیشتر گروه ها دارد و گروه H نیز که کره جنوبی در آن قرار گرفته فقط دو تیم را از میان 20 تیم برتر جهان در خود جا داده است.

با این آنالیز تعیین می گردد که گروه B جام جهانی براساس رنکینگ فیفا و جایگاه تیم هایی که به جام جهانی راه یافته اند، سخت ترین گروه جام جهانی است و علاوه بر تیم ملی ایران، سه تیم دیگر گروه هم کار سختی برای صعود از این گروه خواهند داشت. در حالی که شرایط دیگر گروه ها براساس رنکینگ فیفا ساده تر به نظر می رسد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2057

به "ایران در سخت ترین گروه جام جهانی براساس رنکینگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران در سخت ترین گروه جام جهانی براساس رنکینگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید