اهمیت سرمایه گذاری در بانک خون بند ناف

به گزارش مجله تور یک روزه، از سال 1367شمسی / 1988میلادی که اولین پیوند خون بندناف برای درمان نوعی کم خونی مادرزادی انجام شد تا به امروز استفاده از سلول های بنیادی خون بندناف نوزاد در بسیاری از کشورها به یکی از رایج ترین روش های درمانی بیماری های صعب العلاج به ویژه بیماری های خونی مانند لوسمی های حاد، کم خونی ها و نقایص ایمنی تبدیل شده است.

اهمیت سرمایه گذاری در بانک خون بند ناف

بر همین اساس، شرکت فناوری بن یاخته های رویان به اسم یکی از شرکت های دانش بنیان زیرمجموعه پژوهشگاه رویان از سال 1384 ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف نوزادان تازه متولد شده را شروع نموده است.

این بانک با داشتن 32نمایندگی در استان های مختلف توانسته علاوه بر نقشی که در درمان بیماری های بدخیم و نجات جان انسان ها در کشور ایفا نموده، از خروج ده ها هزار دلار ارز برای تامین سلول های بنیادی مورد احتیاج برای درمان بیماران از سایر کشورها جلوگیری کند.

در گفت وگو با دکتر عبدالحسین شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان و دکتر احمد وثوق، معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان، آخرین تحقیقات و فعالیت ها در زمینه استفاده از سلول های خون بندناف برای درمان بیماران را جویا شده ایم.

خون بندناف، خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت به جای مانده و دور ریخته می گردد. این خون غنی از سلول های بنیادی است و امروزه برخلاف گذشته که فقط از این سلول ها در درمان بیماری های خونی حاد استفاده می شد، کاربردهای گسترده ای پیدا نموده است.

بر همین اساس شرکت فناوری بن یاخته های رویان از سال 1384 به اسم یکی از شرکت های دانش بنیان زیرمجموعه پژوهشگاه رویان فعالیت خود را در زمینه ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف نوزادان تازه متولد شده شروع کرد و با داشتن 32نمایندگی در استان های مختلف تا به امروز پیروز به ذخیره سازی بیش از 140 هزار نمونه شده است.

ذخیره ای برای خانواده یا جامعه

بانک سلول های بنیادی خون بندناف در حال حاضر در دو بخش عمومی و خصوصی به ارائه خدمات می پردازد. در بخش خصوصی خانواده ها خون بندناف نوزاد خود را با هزینه شخصی برای مصارف احتمالی آینده اعضای خانواده ذخیره سازی می نمایند. در بخش عمومی هم خانواده هایی که قصد اهدای خون بندناف نوزاد خود را دارند، نمونه را برای استفاده عموم جامعه به بانک اهدا می نمایند.

دکتر وثوق در مورد امکان استفاده از نمونه های بخش خصوصی برای بیماران دیگر به جام جم می گوید: زمانی که خانواده ها برای ذخیره سازی خون بندناف و جفت در بخش خصوصی اقدام می نمایند، می توانند اعلام نمایند در صورت احتیاج بیماران دیگر رضایت دارند که نمونه ذخیره شده از لحاظ ژنتیکی آنالیز و در صورت تطابق به خانواده برای تصمیم گیری اطلاع داده گردد. در این حالت در صورتی که نمونه مطابق باشد، اطلاع رسانی می گردد و در صورت رضایت خانواده امکان اهدای خون بندناف به بیمار دیگر وجود

خواهد داشت.

دکتر شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان در پاسخ به پرسش جام جم در مورد امکان چندبار استفاده از یک ذخیره خون بندناف شرح می دهد: هر ذخیره خون بندناف با توجه به فرآیند ذخیره سازی و انجماد و انجمادزدایی برای مصرف، معمولا فقط یک بار قابلیت مصرف خواهد داشت اما مقدار استفاده کاملا وابسته به سن بیمار و نوع بیماری متفاوت خواهد بود. وی می افزاید:البته تحقیقاتی شکل گرفته که با تکثیر این سلول های پرتوان، امکان بهره برداری از هر نمونه خون بندناف برای چند بیمار فراهم گردد تا برای درمان بیماران با کمبود منابع سلول های بنیادی روبرو نباشیم.

کاربرد در درمان بیماری های صعب العلاج غیر خونی

دکتر وثوق در مورد کاربری های تازه خون بندناف شرح می دهد: از سال 98 مطالعاتی برای بهره برداری از خون بندناف برای درمان بیماران فلج مغزی شروع شد. همان گونه که می دانید، به جهان آمدن یک کودک فلج مغزی در یک خانواده، یک عمر درگیری ها و مسائل مختلفی را برای خانواده و جامعه در پی خواهد داشت. بنابراین دستیابی به روش درمانی مؤثر برای درمان این بیماران می تواند دغدغه بزرگی را برطرف کند و آسایش و کیفیت زندگی این افراد و خانواده هایشان را به صورت چشمگیری ارتقا دهد.

معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان می افزاید: مطالعات بالینی استفاده از این روش درمانی برای 120بیمار فلج مغزی با نتایج بسیار خوبی همراه بوده است. امیدواریم به زودی با همکاری مرکز طبی بچه ها دانشگاه علوم پزشکی تهران به مرحله استفاده همگانی این روش درمانی وارد شویم. علاوه بر این مطالعات دیگری برای استفاده از خون بندناف در درمان بچه ها مبتلا به اوتیسم به تازگی در پژوهشگاه رویان شکل گرفته است که امیدواریم هرچه زودتر مراحل تحقیقاتی را با پیروزیت سپری کند و به مرحله کارآزمایی بالینی برسد.

وی در مورد مقدار پیروزیت این طرح تحقیقاتی تصریح می نماید: در مجلات معتبر علمی گزارش هایی در مورد استفاده از خون بندناف برای درمان بیماران اوتیسم گزارش شده و ما هم بر اساس آنالیز هایی که در فاز مطالعاتی این تحقیقات داشته ایم، تصورمان این است که می توان از خون بندناف برای برطرف این اختلال استفاده کرد.

دکتر شاهوردی در این رابطه خاطرنشان می نماید: سلول های خون بندناف منبع غنی برای درمان بسیاری از بیماری های صعب العلاج هستند. دانش بشری در حال حاضر بسیار کمتر از ظرفیت های بالقوه این سلول ها در درمان بیماری هاست و با مطالعات تحقیقاتی می توان به کاربردهای تازهی از این سلول ها دست یافت.

امروزه ثابت شده است سلول های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری هایی چون پارکینسون، بیماری های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب های نخاعی و سکته در حال اجرا است.

ارزآوری و جلوگیری از خروج ارز

به گفته معاون درمان و خدمات تخصصی پژوهشگاه رویان، این بانک طی سال های فعالیت خود توانسته است علاوه بر اثربخشی در درمان بیماری های بدخیم و نجات جان انسان ها، از خروج صدها هزار دلار ارز برای تأمین سلول از سایر کشورها جلوگیری کند.

دکتر احمد وثوق در این زمینه شرح می دهد: در سال های پیش تأمین نمونه سلول های بنیادی خون بندناف از خارج از کشور با هزینه بسیار بالا، معادل 30هزار دلار برای هر نمونه همراه بود. با راه اندازی بانک خون بندناف احتیاج به واردات این نمونه ها بسیار کم شده است و فقط در مواردی که نمونه دارای مطابقت ژنتیک با بیمار در بانک وجود نداشته باشد هیات امنای صرفه جویی ارزی دستور خرید از خارج از کشور را صادر می نماید. وی می افزاید: علاوه بر این در حال حاضر خرید و فروش سلول های بنیادی به تجارتی جهانی تبدیل شده است و اگر بتوانیم به شبکه تبادل بین المللی سلول های بنیادی وارد شویم، امکان ارزآوری قابل توجهی از این راستا برای کشور برقرار خواهد شد.

همه در بانک خون بندناف حساب باز نمایند

به گفته دکتر شاهوردی تا به امروز 27پیوند پیروز از نمونه های ذخیره شده در بانک خون بندناف در کشور صورت گرفته است.

دکتر وثوق در پاسخ به این پرسش که چه خانواده هایی باید برای ذخیره سازی خون بندناف نوزادشان اقدام نمایند، می گوید: قطعا توصیه ما این است که تمام خانواده ها در زمان تولد نوزاد خود برای ذخیره سازی خون بندناف نوزاد به بانک مراجعه نمایند. من تمام اعضای خانواده خود را هم به این کار تشویق نموده ام و خون بندناف تمام فرزندان متولد شده در خانواده در بانک ذخیره شده است.

مسؤولان پژوهشگاه رویان مقدار هزینه ثبت نام در بخش خصوصی بانک سلول های بنیادی خون بندناف و انجام مراحل مورد احتیاج برای گرفتن خون در زمان تولد نوزاد در بیمارستان، آزمایش های مورد احتیاج و ذخیره سازی تا یک سال را کمتر از شش میلیون تومان اعلام کردند. پس از سال اول به صورت سالانه هزینه نگهداری سالانه ای (کمتر از 200هزار تومان) برای نگهداری نمونه باید پرداخت گردد.

به گفته دکتر وثوق این هزینه در سایر کشورها حدود 2500 دلار یعنی چیزی حدود 10برابر تعرفه ذخیره سازی سلول های بنیادی در بانک های داخلی است.

عسل اخویان طهرانی - دانش / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1689

به "اهمیت سرمایه گذاری در بانک خون بند ناف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهمیت سرمایه گذاری در بانک خون بند ناف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید