آمریکا: هیچ مشوقی برای ترغیب ایران به مذاکره در نظر نگرفته ایم

به گزارش مجله تور یک روزه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سؤالی درباره احتمال معاف کردن برخی کشورها از اجرای تحریم های نفتی واشنگتن علیه ایران به منظور ترغیب ایران برای مذاکره با آمریکا گفت که واشنگتن هیچ مشوقی برای این منظور در نظر نگرفته است.

آمریکا: هیچ مشوقی برای ترغیب ایران به مذاکره در نظر نگرفته ایم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پنج شنبه شب به وقت تهران در یک نشست خبری گفت که دولت متبوعش هیچ مشوقی برای ترغیب ایران به مذاکره با آمریکا در نظر نگرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به سؤالی درباره احتمال معاف کردن برخی کشورها از اجرای تحریم های نفتی علیه ایران، گفت: همان طور که روز گذشته آقای وزیر [آنتونی بلینکن] تأکید کرد، ما هیچ اقدام یا مشوق یکجانبه ای به منظور ترغیب ایران برای آمدن به پای میز مذاکره در نظر نداریم.

وی ادامه داد: اگر برداشت ایرانی ها این است که اگر هیچ اقدامی در راستای از سرگیری پایبندی کامل به برجام انجام ندهند ما امتیازات یا اقدامات یکجانبه ای به آنها پیشنهاد خواهیم کرد، این یک سوءبرداشت است.

ند پرایس اضافه کرد: اگر و فقط اگر ایران به پای میز مذاکره بیاید، ما آماده خواهیم بود که درباره پیشنهاداتی که می تواند دو طرف را به جهت بازگشت به پایبندی متقابل به برجام سوق دهد، مصاحبه کنیم. این چیزی است که ما مد نظر داریم؛ پایبندی در برابر پایبندی. اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود تحت برجام بازگردد، ایالات متحده نیز همین کار را خواهد کرد.

مقامات دولت جدید آمریکا طی روزهای اخیر بارها اعلام کرده اند که قبل از بازگشت آمریکا به برجام، ایران باید به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام بازگردد.

در مقابل، ایران تأکید کرده است که آمریکا به عنوان کشوری که از برجام خارج شده و اقدام به وضع تحریم های شدید علیه ایران کرده است، باید علاوه بر بازگشت به برجام اقدام به رفع تحریم های خود علیه ایران کند تا پس از آن ایران نیز اجرای تعهدات هسته ای خود مطابق برجام را از سر گیرد.

سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه ای که روز پنج شنبه 21 اسفندماه از سوی خبرگزاری اسپوتنیک منتشر شد، تأکید کرد که اگر آمریکا تحریم های یکجانبه خود علیه ایران را لغو نکند، حتی حضور نماینده این کشور در نشست اعضای برجام -که آمریکا دیگر عضو آن نیست- امکان پذیر نخواهد بود.

ایران همچنین در پاسخ به اظهارات مقامات آمریکایی و اروپایی درباره تلاش برای تقویت برجام و گنجاندن مسائل موشکی و منطقه ای در آن، تصریح کرده است که هیچ گونه تغییری را در برجام نخواهد پذیرفت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1520

به "آمریکا: هیچ مشوقی برای ترغیب ایران به مذاکره در نظر نگرفته ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: هیچ مشوقی برای ترغیب ایران به مذاکره در نظر نگرفته ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید