یک مقام اتحادیه اروپا: تا زمان پایبندی ایران، به توافق هسته ای پایبندیم

به گزارش مجله تور یک روزه، یک مقام اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه اطلاعیه های جدید ایران به منزله نقض یا خروج از توافق هسته ای نیست، گفت: بازرسی ها و نه بیانیه ها مشخص کننده گام بعدی درخصوص ایران هستند.

یک مقام اتحادیه اروپا: تا زمان پایبندی ایران، به توافق هسته ای پایبندیم

به گزارش خبرنگاران، به نقل از شبکه دویچه وله، اتحادیه اروپا علی رغم روبروه با تهدیداتی از سوی ایران و آمریکا تلاش دارد خونسردی خود را حفظ کند و وقتی پای توافق هسته ای با ایران به میان می آید، مدعی میانه روی است. بسیاری در اتحادیه اروپا هنوز بر این باورند که زمان کافی برای دستیابی به یک راهکار دیپلماتیک وجود دارد.

واشنگتن در ادامه تلاش هایش برای نابود کردن توافق هسته ای 2015 شرکت های اروپایی را تهدید کرده که اگر با ایران، آن گونه که طبق این توافق اجازه دارند، تجارت کنند با اقدامات تنبیهی آمریکا روبرو خواهند شد. ایران نیز به اروپا 60 فرصت داده تا توافق را نجات دهند در غیر این صورت، تهران غنی سازی اورانیوم را افزایش خواهد داد.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود، گفت: انتظار هیچ گونه اقدام بروکراتیک و فوق العاده بر اساس این تهدیدات را از اتحادیه اروپا نداشته باشید. ما هیچ اولتیماتومی را نمی پذیریم. اطلاعیه های جدید ایران (درباره برجام) نقض یا خروج از برنامه جامع اقدام مشترک نیست.

وی در ادامه تاکید کرد: تا زمانی که ایران به تعهداتش در توافق عمل کند ما نیز به تعهداتمان پایبند خواهیم بود.

کاخ سفید چهارشنبه شب در اقدامی دیگر علیه ایران، صادرات فلزات این کشور شامل آهن، آلومینیوم، مس و استیل را در فهرست تحریم های خود قرار داد.

به گزارش خبرنگاران، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با اعلام دستور تحریم فلزات کشورمان، به اشخاص حقیقی و همه کشورها هشدار داده است که هر گونه معامله با ایران در بخش فلزات و یا اجازه دادن به ورود محصولات این بخش به بندرهای این کشورها برای آن ها پیامدهای وخیمی از جمله مصادره اموال و قرار دریافت در لیست تحریم های آمریکا به دنبال خواهد داشت و ناقضان این تحریم از ورود به آمریکا منع می شوند.

ترامپ در بیانیه ای که هم زمان با صدور این دستور از سوی کاخ سفید منتشر شد با بیان این که تهران تا زمانی که رفتارش را به طور اساسی تغییر ندهد، با اقدامات بیشتر روبرو خواهد شد، گفت: از زمان خروج مان از توافق هسته ای - که دیگر نمی توان آن را به حالت قبل بازگرداند - آمریکا 12 شرط را مشخص کرده که پایه یک توافق جامع با ایران هستند. امیدوارم که روزی با رهبران ایران برای رسیدن به توافق و مهم تر از آن، برای برداشتن گامی در جهت رساندن این کشور به آینده ای که سزاوارش است، دیدار کنم.

به گزارش خبرنگاران، این دستور جدید ترامپ هم زمان با کاهش تعهدات برجامی ایران در سالگرد خروج آمریکا از برجام صادر شده است.

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح چهارشنبه گفت که اگر دیگر طرف های برجام به تعهدات خود عمل نکنند ایران به غنی سازی اورانیوم در سطوح بالاتر باز خواهد گشت.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما نمی خواهیم از برجام خارج شویم گفت: امروز روز انتها برجام نیست، بلکه گام جدید در چارچوب برجام است. برجام در بندهای 26 و 36 به ما حق داده است که اگر طرف مقابل تعهد خود را نقض کند ما آن را در کمیسیون مشترک مطرح کنیم آن کمیسیون تشکیل شده است، اما با وجود آنکه اروپا و دوستان ما تاکید کرده اند که خروج آمریکا را جبران کرده و به تعهدات خود عمل می کنند، اما در مقام عمل شاهد آن نبوده ایم.

روحانی ادامه داد: به سران 5 کشور اعلام کردیم که مواد غنی شده و آب سنگین خود را دیگر نمی فروشیم تاکنون هر وقت مواد غنی شده ما به 300 کیلوگرم می رسید اضافه آن را می فروختیم و کیک زرد می گرفتیم و هر وقت آب سنگین از 130 تن تجاوز می کرد اضافه آن را می فروختیم. از امروز این فروش ها انجام نمی شود.

وی همچنین صبر ایران در طول این یک سال را صبری استراتژیک توصیف کرد و گفت: ما یک سال حوصله و صبر کردیم و به تعهدات خود عمل کردیم، اما از امروز فروش مواد غنی شده و آب سنگین را متوقف می کنیم.

این تصمیم ایران با واکنش بسیاری به ویژه طرف های دیگر برجام روبرو شد.

فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه پس از انتشار بیانیه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر لزوم حفظ برجام، گفت که هرگاه ایران به تعهدات پیش بینی شده در توافق هسته ای پایبند نماند، کشورهای اروپایی باید به گزینه تجدید تحریم ها علیه ایران توجه مجدد کنند.

وزیر دفاع فرانسه همچنین گفت که در حال حاضر اروپا اقدام به تحریم ایران نکرده است و علت آن را باید در پایبندی ایران به تعهدات و الزامات پیش بینی شده در توافق هسته ای یافت. اما اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند، بدیهی است که گزینه تجدید تحریم های ایران مجدداً مطرح خواهد شد.

وزارت امورخارجه چین نیز روز چهارشنبه از تمام کشورهای ذی نفع در توافق هسته ای خواست به این معاهده بین المللی پایبند بمانند.

جمهوری اسلامی ایران پایبندی به همه تعهدات پیش بینی شده در توافق هسته ای را منوط به پایبندی سایر کشورها به الزامات و تعهدات آن توافق کرده است. از این رو، چین از همه کشورها خواست تا با اجرای سهم خود مانع از شکست توافق هسته ای با ایران شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین خواستار خویشتن داری، آمادگی برای شرکت در گفت وگو و همچنین تلاش برای تنش زدایی در ارتباط با توافق هسته ای شد.

چین در عین حال تاکید کرده است که این کشور به شدت مخالف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران است.

همچنین روسیه معتقد است که پا پس کشیدن ایران از برخی از تعهدات برجامی اش برخاسته از فشارهای خارجی و سیاست های تحریک آمیز آمریکا بوده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در یک کنفرانس تلفنی مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بارها درباره پیامدهای ناشی از اقدامات نسنجیده علیه ایران هشدار داده است.

پسکوف تاکید کرد که منظور از اقدامات ناسنجیده، خروج آمریکا از توافق هسته ای است و کنون ما شاهد وقوع آن پیامدها هستیم.

سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه نیز از همه کشورهای حاضر در مذاکرات هسته ای با ایران درخواست کرده است که به تعهدات خود پایبند بمانند.

لاوروف به طور مشخص رفتار آمریکا را منشأ وضعیت کنونی دانست. وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود در مسکو امضاءکنندگان برجام را به پایبندی به آن فراخواند. به باور او تنها گام عملی لازم برای حل مشکل این است که طرف های باقی مانده در برجام (4+1) به تعهدات خود عمل کنند.

وزیر خارجه روسیه معتقد است که طرف های اروپایی برجام کوشیده اند تا نگاه ها را از ناتوانی خود در عمل به مفاد آن منحرف کنند. او در این کنفرانس خبری مشترک تاکید کرد: ما همچون گذشته از آنها می خواهیم که بر اجرای آن چه در برجام مشخص شده و به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است، متمرکز شوند.

دولت آلمان هم ایران را به پایبندی به برجام فرا خواند.

اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت این کشور روز چهارشنبه گفت: ما از ایران هم انتظار اجرای کامل [برجام] داریم. به گفته او، آلمان و دیگر طرف های ایران در برجام به حفظ آن علاقه مند هستند. وی شرح داد ما به عنوان کشوری اروپایی، به عنوان آلمان سهم خود را ادا خواهیم کرد.

یورگن هاردت، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون مجلس احزاب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی آلمان این اقدام ایران را اقدامی پردامنه و پیامد دار برای وضعیت امنیتی کل منطقه خاورمیانه دانست.

او تاکید کرد که آلمان و کشورهای اروپایی باید همه تلاش خود را برای نجات توافق هسته ای به کار گیرند. هاردت همچنین از آمریکا درخواست کرده است تا در سیاست خود در قبال برنامه هسته ای ایران تجدید نظر کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 194

به "یک مقام اتحادیه اروپا: تا زمان پایبندی ایران، به توافق هسته ای پایبندیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک مقام اتحادیه اروپا: تا زمان پایبندی ایران، به توافق هسته ای پایبندیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید