6 کتاب معروف که به فیلم هایی به یاد ماندنی تبدیل شدند

به گزارش مجله تور یک روزه، راستا ادبیات و سینما در نقاط بسیاری با هم گره خورده است. فیلمسازان زیادی وجود دارند که سعی نموده اند کتابی را تبدیل به تصویر نمایند و روی پرده سینما به نمایش درآوردند. در این میان فیلم های زیادی وجود دارد که حتی از کتابشان پرآوازه تر شد. در این مطلب 6 فیلم مطرح را معرفی می کنیم که فیلم نامه شان، اقتباسی از یک کتاب است.

6 کتاب معروف که به فیلم هایی به یاد ماندنی تبدیل شدند

1. پاپیون

به اقتباس از کتاب پاپیون دو بار فیلم ساخته شد که هر دو فیلم جذابیت فوق العاده ای دارند. اولین فیلم سال 1973 به کارگردانی فرانکلین جی شافنر، روی پرده رفت. این فیلم که در موسیقی متن، نامزد جایزه اسکار شد با بازی استیو مک کوئین و داستین هافمن به نمایش در آمد. بعدتر در سال 2017 مایکل نوئر با اقتباس از فیلم و کتاب پاپیون، مجددا این داستان جذاب را به تصویر کشید. این بار نقش های اصلی را چارلی هونام و رامی ملک به عهده گرفتند.

پاپیون در زبان فرانسه به معنی پروانه است و این اسم از خالکوبی روی سینه شخصیت اصلی کتاب گرفته شده است. شاریر این کتاب را بر اساس زندگی خودش نوشته است و در آن به توضیح ماجرهای جذابی می پردازد که از سر گذرانده است. هنری شاریر، ملقب به پاپیون، سال 1931 در پاریس به جرم قتلی که مرتکب نشده بود، محکوم شد. او درنهایت به جرم قتل یک دلال به حبس ابد و ده سال کار اجباری محکوم شد. شاریر بعد از زندانی شدن فقط به یک هدف فکر کرد: فرار.

پس از سال ها برنامه ریزی و اجرای چند نقشه فرار و در عین حال ناکام ماندن، در نهایت او را به زندانی مخوف به نام جزیره شیطان فرستادند؛ مکانی که هیچ کس از آن فرار ننموده بود. پاپیون با راهکاری باورنکردنی و ایده ای شاهکار از این زندان هم فرار می نماید تا اراده و مقاومت انسانی را به چالش بکشد.

زندگی نامه حیرت انگیز شاریر و در واقع کتاب پاپیون، وقتی اولین بار سال 1968 و بیست سال بعد از فرارش چاپ شد، با استقبال مردم فرانسه روبرو شد. از آن موقع تا بحال این رمان به عنوان یک ادیسه جذاب و تکان دهنده شناخته می شود که در آخر به آزادی بی گناه ختم می شود.

در واقع پیروزیت هر دو فیلم پاپیون چه سال 1973 و چه سال 2017 مدیون جذابیتی است که شاریر در کتاب 606 صفحه ای پاپیون خلق نموده است. البته در خصوص واقعی بودن تمام ماجراهای کتاب، چند و چون زیادی وجود دارد و خیلی ها معتقدند شاریر در این کتاب از تخیل خودش یاری گرفته است، ولی این موضوع به هیچ عنوان از جذابیت کتاب کم ننموده است. شاریر به نمادی واقعی برای آزادی و مبارزه با سرنوشت ناعادلانه تبدیل شده است، کسی که بعد از چندین شکست، همچنان ناامید نشد و برای رهایی کوشش کرد. پس از انتشار پیروز پاپیون، هانری شاریر کتاب دیگری به نام بانکو نوشت. بانکو دنباله داستان قهرمان پاپیون بیرون از زندان است.

در قسمتی از کتاب پاپیون می خوانیم:

2. آنا کارنینا

تا به حال سه فیلم با اقتباس از کتاب آنا کارنینا اثر لئو تولستوی ساخته شده است و زیباترین جلوه این کتاب در فیلمی که سال 2012 ساخته شد، به نمایش در آمده است. فیلم آناکارنینا به کارگردانی جو رایت و بازی خیره کننده کیرا نایتلی روی پرده رفت و نگاه های زیادی را به خود جلب کرد. کتاب آنا کارنینا رمانی اثر لئو تولستوی است که اولین بار سال 1877 به چاپ رسید و جهت خود ویرانگر یک زن اشرافی زیبا، محبوب و جذاب روسی را دنبال می نماید. فیلم آنا کارنینا در مراسم اسکار نامزد دریافت 4 جایزه شد و در طراحی صحنه و لباس جایزه اسکار را به دست آورد.

آنا همسر یک مرد قدرتمند به نام کارنین است که یکی از مقامات بلندپایه در سنت پترزبورگ است و از این ازدواج یک پسر دارد. در دل ماجرا و سفری که آنا پیش می گیرد دل به افسر زیبا و ثروتمند کنت ورونسکی می بندد. این عشق باعث می شود که معنی و حقیقت زندگی خود را پیدا کند. آنا از اصول و تابوهای جامعه روسیه سرپیچی می نماید و همسر و فرزندان خود را برای بودن در کنار معشوقش ترک می نماید. در کتاب و فیلم آنا کارنینا ما با مردی به نام لوین را هم آشنا می شویم که برگرفته از شخصیت خود لئو تولستوی است و او در جستجوی تحقق و خوشبختی در زندگی خود است و در نهایت نوعی از خوشبختی را پیدا می نماید که آنا به آن نمی رسد. لوین بازتابی از خود تولستوی است که غالبا نظرات و عقاید خود نویسنده را بیان می نماید.

تولستوی در به تصویر کشیدن حسادت ها و نیازهای درونی زنان خیلی قوی عمل می نماید و شخصیت آنا کارنینا را که پرتره ای از ازدواج و خیانت در روسیه تزاری است، خلق می نماید. جو رایت این شخصیت را به زیبایی در فیلم خود به نمایش گذاشته است و کیرا نایتلی با نگاه نافذ خود توانسته است دودلی های آنا را منتقل کند. آنا زنی پیچیده است که وجود خالی خود را به عنوان همسر کارنین رها می نماید و برای تحقق ماهیت پرشور خود، با وجود عواقب غم انگیزش، به کنت ورونسکی متوسل می شود. او بدون اینکه هرگز دخترکی عاشق باشد، تبدیل به یک همسر و یک مادر شده است و حالا در دل ماجرایی ممنوعه به دنبال هویت خودش می شود. آنا شخصیت فوق العاده ای دارد و نشاط و جذابیتش این رمان را برای سال ها محبوب نگه داشته است.

فیلم آنارکارنینا سرشار از موسیقی، پایکوبی و صحنه های جذاب است که باعث می شود از نزدیک با احساسات پر شور آنا آشنا شویم.

در قسمتی از رمان آنا کارنینا می خوانیم:

3. دختر گمشده

فیلم دختر گمشده اقتباسی از کتاب محبوبی به همین اسم است. کتاب دختر گمشده اثر گیلین فلین است و دیوید فینچر فیلمی پیروز از این کتاب به تصویر کشید؛ فیلمی که برنده جوایزی از قبیل جایزه بهترین کتاب گودریدز و پرفروش ترین کتاب سال 2013 و 2014 است.در واقع فیچر کارگردان و فلین نویسنده آغاز به همکاری کردند و از خلال کتاب، فیلمنامه ای بیرون آمد که به عنوان فیلم ختر گمشده، فروش خوبی در گیشه به دست آورد.

داستان دختر گمشده درباره یک نویسنده سابق اهل منهتن به نام نیک با بازی بن افلک است که به شهر میزوری برگشته است و با همسر زیبا و جذابش به اسم امی با بازی رزموند پایک، زندگی می نماید.

در یک صبح گرم تابستانی و در پنجمین سالگرد ازدواج نیک و امی، نیک متوجه ناپدید شدن همسرش می شود. با این ناپدید شدن داستان به سمتی معمایی پیش می رود و هر بار یک گره از زندگی این دو و ماجرای گم شدن زن باز می شود. دفتر خاطرات امی توسط پلیس پیدا می شود و با خواندن خاطرات این زن پرده از مسائل زناشویی آن ها برداشته می شود.

گیلین فلین توانسته است با بینشی روانشناختی یک ماجرای هیجان و مبتکرانه ارائه دهد و فینچر به خوبی شخصیت های داستان را در قالب فیلم درآورده است.

داستان زندگی امی و نیک توضیح دهنده رنجی است که از عشق نمود پیدا می نماید، از قدرت رسانه ها حرف به میان می آورد و ماجرایی غیر قابل پیش بینی رقم می زند.

در قسمتی از کتاب دختر گمشده می خوانیم:

4. باشگاه مشت زنی

باشگاه مشت زنی فیلمی بر اساس کتابی به همین اسم و با نام انگلیسی fight club است. کتاب باشگاه مشت زنی نوشته چاک پائولانیک است که سال 1996 منتشر شد و دیوید فینچر با اقتباس از آن در سال 1999 فیلم را بر روی پرده برد. داستان این فیلم در خصوص برون ریزی عقده ها و خشم های نهانی افراد است و آن سال ها سر و صدای زیادی به پا کرد.

در این داستان یک مرد افسرده (با بازی ادوارد نورتون) که از بی خوابی رنج می برد با یک فروشنده عجیب صابون به نام تایلر دوردن (با بازی برد پیت) آشنا می شود و پس از آتش سوزی آپارتمان شیکش به خرابه تایلر می رود. این دو مرد یک باشگاه زیرزمینی تشکیل می دهند و با مردان دیگری که از زندگی روزمره خود خسته شده اند، می جنگند.

در کتاب باشگاه مشت زنی نمادهایی از مبارزه با مدرنیسم و نتیجه مصرف گرایی عصر حاضر دیده می شود. جک از زندگی کارمندی، از جمع کردن لوکس ترین مبلمان و از این چهارچوب خسته شده است و با مشت زدن در این باشگاه نوعی جامعه و کلونی تشکیل می دهد.

در قسمتی از کتاب باشگاه مشت زنی می خوانیم:

5. شب های روشن

شب های روشن داستانی کوتاه از فیودور داستایوفسکی است که در ابتدای راه نویسندگی داستایوفسکی سال 1848، منتشر شد. فرزاد موتمن با اقتباس از این کتاب فیلم شب های روشن را سال 1381 روی پرده برد.

داستایوفسکی به عنوان یکی از بهترین رمان نویسان روسی قلمداد می شود. مدرنیسم ادبی، اگزیستانسیالیسم و مکاتب مختلف روانشناسی، الهیات و نقد ادبی عمیقا روی اساس ایده های او تاثیر گذاشته اند.

اسم شب های روشن برگرفته از یک پدیده فیزیکی در نواحی نزدیک به قطب شمال است که شب ها تا صبح، آسمان تاریک ندارند و داستایوفسکی به این پدیده شب های روشن گفته است و داستانش هم در بستر این شب ها اتفاق می افتد.

شب های روشن در خصوص یک مرد جوان است که با تنهایی بی قراری درونی خود می جنگد. این مرد در یکی از این شب های روشن با زنی آشنا می شود و این آشنایی عشقی جدید را در دل او روشن می نماید.

فرزاد موتمن در این فیلم دیالوگ های ایرانی وارد ماجرا نموده است؛ شروغ فیلم و بیشتر بستر فیلم با شعرهایی از سعدی و سایر شاعران ایرانی جریان پیدا می نماید. موتمن انتهای داستان اصلی را کمی تغییر می دهد و در باقی موارد به روال اصلی کتاب وفادار مانده است. مهدی هاشمی و هانیه توسلی بازیگران اصلی این فیلم هستند.

در قسمتی از کتاب شب های روشن با ترجمه سروش حبیبی می خوانیم:

6.مردگان

فیلم پله آخر ساخته علی مصفا، اقتباس آزادی از دو داستان است؛ داستان مردگان از مجموعه دوبیلینی ها به نویسندگی جیمز جویس و مرگ ایوان ایلیچ به نویسندگی لئو تولستوی.

کتاب دوبلینی ها پانزده داستان کوتاه دارد و برای اولین بار سال 1914 منتشر شد. داستان مردگان آخرین داستان این رمان محسوب می شود که در قسمتی از فیلم، شخصیت دکتر امین عارف برای مادرش قسمتی از این داستان را می خواند. علی مصفا در مصاحبه ای به این موضوع اشاره نموده است که وقت خواندن این داستان، شخصیت ها را نزدیک به شخصیت ایرانی دیده است و حتی مجلسی که در ابتدای داستان توصیف می شود، بسیار شبیه به یک مجلس ختم ایرانی است.

فیلم پله آخر ماجرای زن و شوهری به بازیگری علی مصفا و لیلا حاتمی است که در آن خسرو معمار است و لیلی بازیگری دلزده از همسر است. این فیلم به زیبایی روایت های داستان را پس و پیش می نماید و مخاطب را همراه خود به سفر در زمان می برد. شخصیت خسرو در این کتاب راوی ماجرای مرگ خودش است و در زمان بعد از مرگ هم حضور دارد؛ در این میان ماجرای حضور روح در میان افراد بیشتر به داستان مرگ ایوان ایلیچ شبیه است. ماجرایی که لیلی در فیلم برای عشق سال های نوجوانی اش سرهم می نماید هم بخشی از همین کتاب بود.

فیلم پله آخر که دومین اثر سینمایی علی مصفا بود در سی امین جشنواره فجر جایزه بهترین فیلم اقتباسی را از آن خود کرد.

در قسمتی از داستان مردگان جیمز لوییس می خوانیم:

هفتمین نمایشگاه آنلاین خبرنگاران با عنوان دل به دریای کتاب بزن از 25 اردیبهشت تا 14 خردادماه برگزار می شود که در آن 81261 عنوان کتاب تا 80 درصد تخفیف به دوستداران کتاب عرضه می شوند.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1592

به "6 کتاب معروف که به فیلم هایی به یاد ماندنی تبدیل شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 کتاب معروف که به فیلم هایی به یاد ماندنی تبدیل شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید