4 مأموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی تا 2 سال آینده رزرو شد

به گزارش مجله تور یک روزه، دو شرکت اسپیس ایکس و آکسیوم اسپیس برای گسترش مأموریت های کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی و افزایش به 4 مأموریت طی 2 سال، با یکدیگر توافق کردند.

4 مأموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی تا 2 سال آینده رزرو شد

اسپیس ایکس (SpaceX) قرار است علاوه بر نخستین مأموریت فضایی سرنشین دار کاملا خصوصی تاریخ که در اواخر امسال انجام می شود سه پرواز دیگر هم با همکاری شرکت آکسیوم اسپیس (Axiom Space) انجام دهد. این چهار پرواز تا سال 2023 برنامه ریزی شده است.

فضاپیمای کرو دراگون و موشک فالکون 9 اسپیس ایکس نخستین سیستم پرتاب تجاری دارای تأیید برای حمل ونقل انسان به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) است و تا به امروز سه گروه از فضانوردان را به این آزمایشگاه مداری رسانده است که شامل یک پرتاب آزمایشی و دو پرتاب عملیاتی می شود.

در ماه می ناسا و آکسیوم اسپیس جزئیات مأموریت AX-1 که نخستین مأموریت تمام شهروندی تاریخ به ایستگاه فضایی بین المللی است را اعلام کردند که طی آن چهار خدمه برای 8 روز اقامت به ISS خواهند رفت. هم اکنون ناسا و اسپیس ایکس در حال آموزش به هر چهار خدمه آکسیوم هستند که برای سفر به ایستگاه معین شده اند.

در حالی که هنوز اسپیس ایکس یا آکسیوم اسپیس جزئیات بیشتری درباره اینکه سه مأموریت دیگر شامل چه مواردی خواهند بود یا دقیقا چه زمانی انجام می شوند، ارائه نکرده اند، اما چهار مأموریت در طول دو سال که 2 تا در سال 2022 و 2 تا در سال 2023 انجام خواهد شد، همه ظرفیتی را که ناسا برای مأموریت های فضانوردی خصوصی در نظر گرفته است، به خود اختصاص می دهد.

یک پرواز خصوصی سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین المللی هم پیش از این برای سال 2021 درنظر شده است. میلیاردر ژاپنی یوساکو مائزاوا (Yusaku Maezawa) یک پرواز به ایستگاه فضایی توسط موشک سایوز روسی را برای اوایل دسامبر (اواخر آذر) امسال رزرو کرده است. مائزاوا این سفر را از طریق شرکت اسپیس ادونچرز (Space Adventures) انجام خواهد داد که طی چند دهه گذشته سفرهای انگشت شماری را برای فضانوردان خصوصی از جمله انوشه انصاری به فضا فراهم کرده است.

در همین حال آکسیوم یک آینده ای کمتر تخصصی و بیشتر فعال را برای ایستگاه های فضایی خصوصی مداری درنظر دارد. این شرکت هم اکنون در حال کار بر روی یک ماژول تجاری برای ایستگاه فضایی بین المللی است و در آینده قصد دارد یک جانشین کاملا خصوصی برای این ایستگاه ایجاد کند. رزرو چهار سفر با چندین خدمه در طی دو سال تا حد زیادی نشان می دهد که چیزی بیشتر از تقاضای پراکنده ای از افراد ثروتمند، در این زمینه وجود دارد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از پیوستن کپسول سرنشین دار دراگون اسپیس ایکس به ماژول هارمونی ایستگاه فضایی بین المللی

Credit: NASA

منبع: Tech Crunch

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1618

به "4 مأموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی تا 2 سال آینده رزرو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 مأموریت کاملا خصوصی به ایستگاه فضایی بین المللی تا 2 سال آینده رزرو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید