11 فیلم و سریال در دنیای هری پاتر که دوست داریم ساخته شوند

به گزارش مجله تور یک روزه، هری پاتر جهانی عظیم و شگفت انگیز دارد که پر است از قصه و شخصیت و ماجرا. ماجراهایی که خیلی هایشان هنوز فرصت روایت کامل و درست وحسابی پیدا نکرده اند و تنها در اشارات و نقل قول ها و خاطرات شخصیت ها و کتاب ها به آن ها پرداخت شده.

11 فیلم و سریال در دنیای هری پاتر که دوست داریم ساخته شوند

چه کسی است که از اسپین آف و فیلم و سریال هایی که جهانی داستان مورد علاقه امان را توضیح و بسط می دهند خوشش نیاید؟ وقتی یک جهان داستانی درجه یک خلق می شود، طرفدارانش همواره دوست دارند که از شخصیت های فرعی ماجرا سر در بیاورند، یا درباره گذشته ای بدانند که در سریال یا فیلم اصلی درباره اش زیاد حرف زده نشده بود. البته برخی وقت ها هم پیش می آید که اسپین آف ها خوب از آب در نمی آیند و طرفداران ترجیح می دهند فراموششان نمایند.

طرفداران هری پاتر و جهان جادوگران تا اینجای کار از یکی دو تا اسپین آف لذت برده اند. یکی کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده (Harry Potter and the Cursed Child) بود که در واقع نمایش نامه بود و داستانش سال ها بعد از انتها فیلم ها و کتاب های اصلی می گذشت و قهرمان هایش پسر هری پاتر و پسر دراکو مالفوی بودند. دیگری مجموعه فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها (Fantastic Beasts and Where to Find Them) است که سه قسمت دیگر از آن در راه است و به بخش دیده نشده ای از تاریخ جهانی هری پاتر می پردازد. خبرهایی هم منتشر شده بود مبنی بر اینکه HBO میخواهد سریالی بر اساس جهانی هری پاتر بسازد که هنوز چیز زیادی از آن نشنیده ایم. یک بازی کامپیوتری جهان باز هم در راه است که خبرهای هیجان انگیزی درباره اش شنیده ایم و بر اساس تصاویری که از آن منتشر شده می توان انتظار یک اتفاق بزرگ داشت.

ولی جهانی هری پاتر گسترده تر از این حرف هاست و بخش های ناگفته ای از تاریخ آن هنوز تبدیل به فیلم و سریال یا حتی رمان نشده. برای همین خیلی از طرفداران هری پاتر دوست دارند که فیلم ها یا سریال هایی ساخته شوند که به این بخش ناگفته می پردازند. در ادامه با تعدادی از این ایده ها آشنا می شوید که پتانسیل تبدیل شدن به فیلم ها و سریال های فوق العاده ای دارند.

1. فیلم یا سریالی درباره چهار مؤسس هاگوارتز

بخش زیادی از رقابت های درون مدرسه ای هاگوارتز بین دانش آموزان گوناگون، از گروه بندی آن ها ریشه می گیرد. هری پاتر (دنیل رادکلیف) در گروه گریفیندور بود، به همراه دو دوست و یار وفادار و دوست داشتنیش هرمیون (هرماینی) گرنجر و رون ویزلی. دشمن قسم خورده هری یعنی دراکو مالفوی (تام فلتون) در گروه اسلیترین بود و رقیب هری در مسابقه سه جادوگر یعنی سدریک دیگوری (رابرت پتینسون) هافلپافی بود. دختر عجیب و بامزه محبوب همه لونا لاوگود (ایوانا لینچ) هم به گروه ریونکلا تعلق داشت.

همه می دانیم که هر کدام از این گروه های مدرسه به احترام مؤسسان هاگوارتز نام گذاری شده بودند؛ گودریک گریفیندور، سالازار اسلیترین، هلگا هافلپاف و رووِنا ریونکلا. چرا یک فیلم درباره این چهار مؤسس بزرگ نمی سازند؟ به نظر ایده هیجان انگیزی می آید. شناختن هر کدام از این جادوگرهای افسانه ای و شخصیت هایشان، و ماجراهایی که از سر گذراندند آرزوی هر طرفدار هری پاتری است. از الان می دانیم که مسائل و درگیری هایی بینشان پیش می آید و عقاید و تفکرات نژادپرستانه سالازار اسلیترین منجر به اختلافاتی می شود. خود این یک داستان مجذوب کننده و نفس گیر خواهد بود. ماجرای ساخته شدن تالار اسرار هم که خودش یک قصه حسابی است.

اصلا می توانند از اول آغاز نمایند. ببینیم چه چیزی باعث شد که این چهار جادوگر بزرگ تصمیم گرفتند یک مدرسه برای آموزش جادوگران بسازند. رابطه آن ها با یکدیگر و عقاید و شخصیت های متضادی که داشتند راه را برای یک درام درجه یک باز می نماید که عجیب است چرا تا الان سراغش نرفته اند.

جی. کی رولینگ خالق و نویسنده هری پاتر در این باره توضیحاتی را در وبسایت رسمی Wizarding World نوشته: علت اینکه به فکر احداث هاگوارتز افتادند این بود که همگی خواسته مشترکی داشتند. اینکه برترین مدرسه آموزش جادوگری جهان را بسازند. و در نهایت هم ساختند. قرن دهم میلادی و در اسکاتلند کوهستانی، هاگوارتز را به دور از چشم ماگل ها ساختند. به هر حال آن دوره دوره خطرناک و مرگباری برای جادوگران بود و ماگل ها آن ها را از ترس و وحشت به قتل می رساندند و آزار و اذیت می دادند.

2. سریالی درباره یک تیم کوییدیچ

این ورزش مخصوص جادوگران نقشی ماندگار و به یادماندنی در فیلم ها و کتاب های هری پاتر ایفا کرد. هری پاتر جوان همان سال اول حضورش در هاگوارتز و بعد از اینکه استعداد ذاتی و خارق العاده اش را در جارو سواری نشان داد، عضو تیم کوییدیچ گریفیندور شد و به نام جستجوگر تیم فعالیت کرد. دراکو مالفوی هم سال بعد به لطف نفوذ پدرش به تیم کوییدیچ اسلیترین پیوست.

کوییدیچ همواره پس زمینه داستان های هری پاتر حضور داشته و حتی در جاهایی نقشی کلیدی ایفا نموده. در قسمت اول هرمیون گمان می نماید که سوروس اسنیپ جاروی هری را طلسم نموده تا او را به زمین بیندازد و برای همین کنار ردای او را به آتش می کشید تا تماس چشمی او با هری قطع شود. ولی حالا همه می دانیم که در واقع پروفسور کوییرل بوده که می خواسته هری را بکشد و اسنیپ تنها قصد یاری و نجات هری را داشته. در قسمت چهارم هم که جام جهانی کوییدیچ برگزار می شود و مرگ خوارها حمله بزرگشان را ترتیب می دهند.

به نظر می رسد اگر یک سریال درباره یک تیم کوییدیچ بسازند حسابی جواب خواهد داد. ماجراهای اعضای یک تیم باشگاهی که مسائل و اتفاقات روزمره خودشان را دارند و همزمان برای برنده شدن جام کوشش می نمایند.

مثلا می توانند ماجراهای تیم هالی هد هارپیز (Holyhead Harpies) را روایت نمایند، تیمی که هوریس اسلاگهورن از آن نام می برد چون یکی از شاگردان سابقش از اعضای آن است و همواره برایش بلیت مسابقات را جور می نماید. بعلاوه این تیم تنها تیمی است که تمام اعضایش دختر هستند و خودش مجذوب کنندهیتی دوچندان دارد. می توان سریالی به سبک وسیاق تد لاسو (Ted Lasso) ساخت و درام و کمدی را تلفیق کرد و اثری مجذوب کننده ساخت.

3. سریالی درباره نوجوانی های نیوت اسکمندر

شخصیت اصلی فیلم های جانوران شگفت انگیز نیوت اسکمندر (ادی ردمین) است. جانورشناسی که تخصصش در موجودات شگفت انگیز جادویی است و همه کوششش را می نماید تا به این جانوران عجیب و گاهی ترسناک پناه دهد و به آن ها رسیدگی کند و نگاه بقیه را نسبت به آن ها تغییر دهد. نیوت به شکل عجیبی می تواند با این جانوران ارتباط بگیرد و نیازهایشان را درک کند و به نظرش چنین موجوداتی نه تنها عجیب و ترسناک نیستند، بلکه تنها و جدامانده و وحشت زده اند و این جادوگران و انسان های کوته نظر هستند که نگاه بد و نادرستی به آن ها دارند.

در اولین فیلم جانوران شگفت انگیز (که هم پیش عایدی است هم اسپین آف) نیوت بزرگسال را می بینیم که به کارهای همیشگیش می رسد و دنبال جانوران شگفت انگیزش است. ولی در قسمت دوم نگاهی گذرا می اندازیم به دوران نوجوانی او و وقتی که در هاگوارتز مشغول به تحصیل بوده و یکی از استادانش از قضا آلبوس دامبلدور جوان (جود لا) است.

تا یادمان نرفته بگوییم که برادران وارنر و جی کی رولینگ یک سریال درباره کل زندگی آلبوس داملبدور به ما بدهکار هستند و امیدواریم روزی ساخته شود. همه می دانیم که آلبوس داملبدور گذشته تلخ و تراژیکی داشته و ماجرای خواهر معصوم و دوست داشتنیش تا آخر عمر او را عذاب می داده. آلبوس دامبلدور و جاه طلبی هایش با گیلرت گریندل والد باعث شد تا خواهرش کشته شود و درد این اتفاق همواره با او ماند و احساس گناهی کشنده گریبانش را گرفت. در هری پاتر و شاهزاده دورگه و جایی که دامبلدور برای رسیدن به گردنبندی که گمان می کردند یکی از جان پیچ های ولدمورت است از مایع جادویی و عذاب آوری می نوشد، حرف های او را می شنویم که از حالت عادی خارج شده و از رنج و عذابش می گوید و اینکه چطور خودش را نبخشیده. قطعا سریالی درباره زندگی او دراماتیک و مجذوب کننده و تکان دهنده خواهد بود.

شاید بد نباشد که سریالی درباره زندگی و کودکی ها و نوجوانی های نیوت اسکمندر بسازند و به ما نشان دهند که چه شد اینگونه نسبت به جانوران جادویی شیفتگی عمیقی پیدا کرد. همان گونه که در فیلم و کتاب های اصلی، هری پاتر را از سال اول تا آخرین سال هاگوارتز دنبال کردیم، می توانیم سال های تحصیل و زندگی نیوت را هم ببینیم و بفهمیم چرا و چگونه از مدرسه هاگوارتز اخراج شد.

4. سریالی درباره پفراینده های جنایی آلاستور مودی

آلاستور مودی معروف ترین و احتمالا قدرتمندترین ارور (auror) در جهانی جادوگران بود. ارور به جادوگرانی می گفتند که به نوعی شبیه کارآگاه ها یا بازپرس های جهانی آدم های عادی رفتار می نمایند و از مهارت و قدرت زیادی برخوردارند و با جنایتکارها و جادوگران خطرناک مبارزه می نمایند.

آلاستور مودی پیش از آنکه حسابی زخمی و ناقص شود، دورانی در وزارتخانه سحر و جادو پادشاهی می نموده و جادوگران پلید و خلافکار از دست او آسایش نداشتند. او به شخصه خیلی ها را به آزکابان زندان جادوگران فرستاده و اقدامات قهرمانانه بسیاری داشته.

در قسمت چهارم هری پاتر آلاستور مودی با بازی برندان گلیسون حضور دارد، ولی در واقع او بارتی کراچ پسر است که خودش را به این شکل در آورده. واقعیتش ما آلاستور مودی واقعی را مدت زمان خیلی کمی در کل فیلم های هری پاتر می بینیم. چنین شخصیت بزرگی لیاقتی بیشتری دارد.

دوران آلاستور مودی در وزارت خانه و پفراینده های جنایی او قابلیت تبدیل شدن به یک سریال درجه یک را دارد. سریالی به سبک سریال های جنایی و کارآگاهی که هر فصل سراغ یک پفراینده بزرگ می فرایند و در آن جادوگران جنایتکار و قاتل و خطرناک را دستگیر می نمایند. سریال آلاستور مودی خیلی راحت می تواند تبدیل به یکی از برترین سریال های جنایی و کارآگاهی تمام دوران شود.

5. فیلمی درباره محفل ققنوس قدیمی و جنگ اول با ولدمورت

تا الان جهان جادوگران با دو مجموعه فیلم روایت شده. مجموعه فیلم اول که نقش اصلیش هری پاتر است ماجراهای زندگی و سال های تحصیل پسری که زنده ماند را روایت می نماید و اینکه لرد ولدمورت چگونه دوباره به قدرت برمی شود و در نهایت جنگ بزرگ دوم شکل می گیرد. مجموعه فیلم دوم هم که با موضوع نیوت اسکمندر روایت می شود، در زمانی است که گلرت گریندل والد (جانی دپ و حالا مدس میکلسن) ارباب تاریکی بوده و قدرت پلید مهارناپذیرش در حال توسعه است و به نظر می رسد در انتها این مجموعه فیلم، قرار است نبرد حماسی او را با دامبلدور ببینیم.

ولی بعد از شکست خوردن گریندل والد تا رسیدن به زمان هری پاتر، کلی اتفاق و ماجرای دیگر افتاده که هنوز به تفصیل سراغش نرفته اند، و آن چیزی نیست جز جنگل بزرگ اول و زمانی که پدر و مادر هری پاتر و محفل ققنوس اولیه با لرد ولدمورت مبارزه می کردند.

بدون شک این مقطع از جهانی جادوگران پر است از اتفاق های هیجان انگیز و تکان دهنده و تلخ که هنوز از خیلی هایش خبر نداریم. ولی خیلی هایش را هم طی گفت وگو ها و فلاش بک ها متوجه شده ایم. مثلا ماجرای تلخ و تراژیک پدر و مادر نویل لانگ باتم که زیر شکنجه های بلاتریکس لسترنج عقلشان را از دست دادند. یا رابطه پدر و مادر هری پاتر و نقششان در محفل ققنوس.

بعلاوه در این مقطع زمانی می توانیم قتل هایی را ببینیم که ولدمورت مرتکب شد تا جان پیچ هایش را بسازد. اشیائی که او قطعاتی از روح خودش را در آن ها پنهان کرد تا جاودانه بماند. اتفاق مهم و بزرگ دیگر، ماجرای کشته شدن پدر و مادر هری پاتر است که در پی خیانت پیتر پتی گرو پیش می آمد. اتفاقی اساسی در کل جهانی هری پاتر چرا که ولدمورت با حضور در خانه هری پاتر و کشتن مادر او و اقدام برای کشتن خود هری پاتر، آن زخم معروف را روی پیشانیش ایجاد کرد و ناخواسته بخشی از روح خودش را هم درون هری پاتر گذاشت. و البته جریان دستگیر شدن سیریوس بلک که به اشتباه به جرم ننموده محکوم شد و به زندان آزکابان فرستادندش.

6. سریالی درباره نوجوانی های جیمز پاتر، سیریوس بلک و ریموس لوپین

تماشا دوران تحصیل پدر و مادر هری پاتر و دوستانشان ایده هیجان انگیزی است. می دانیم که جیمز پاتر و سیریوس بلک و ریموس لوپین و پیتر پتی گرو کسانی بودند که نقشه غارتگر را ابداع کردند. تماشا ماجراهای آن ها حسابی مجذوب کننده خواهد بود. اینکه دوران تحصیلشان را چطور گذراندند و ایده ساختن این نقشه چطور به ذهنشان رسید.

بعلاوه ماجرای تلخ و ناراحت نماینده گرگ نما شدن ریموس لوپین هم در این مقطع رخ داد. بعد از اینکه لوپین مجبور می شد هر ماه تبدیل شدن به یک گرگ خون خوار را تحمل کند، دوستان وفادارش هم تصمیم می گیرند تبدیل به حیوا ن نما شوند تا احساس تنهایی نکند. کلی ماجرا و درام و اتفاق و کش مکش در این دوران هست که دلمان می خواهد ببینیم. تازه جریان اسنیپ و چالش هایش با این گروه هم هست. می دانیم مثلثی عشقی بین اسنیپ، لیلی ایونز (مادر هری) و لیلی جیمز وجود داشت که خودش جای کار بسیاری دارد.

7. فیلم یا سریالی درباره مدرسه جادوگری در آمریکا

داستان های هری پاتر در مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز می گذرد که در انگلستان است. در جلد چهارم متوجه می شدیم که هاگوارتز تنها مدرسه جادوگری جهان نیست و به مناسبت مسابقات سه جادوگر، میزبان دانش آموزانی از دو مدرسه دیگر شده؛ بوباتون از کشور فرانسه و دارمسترانگ از مجارستان.

در فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها با کویینی و تینا گلدستین آشنا شدیم. دو خواهر که هر دو در کنگره جادوگران ایالات متحده آمریکا کار می نمایند و مسلما در هاگوارتز یا بوباتون و دورمسترانگ تحصیل ننموده اند. در آمریکا مدرسه جادوگری هست با نام ایل ورمورنی. مؤسس این مدرسه ساحره ای ایرلندی بود به نام ایسولت سایری و همسر ماگلش جیمز استوارد. این ساحره وقتی بچه بود خودش را به شکل پسرها در آورد و با کشتی معروف می فلاور به آمریکا مهاجرت کرد.

تماشای سریال یا فیلمی درباره مدرسه جادوگری آمریکا حتما هیجان انگیز و مجذوب کننده خواهد بود. پیداست که دانش آموزان ایل ورمورنی حسابی به مدرسه خودشان افتخار می نمایند. تماشا یک مدرسه کاملا تازه و گروه بندی های به کل متفاوت و سیستم تدریس متفاوت با هاگوارتز واقعا کنجکاوی برانگیز است.

8. فیلمی درباره هاگوارتز بعد از جنگ انتهای

در انتهای هری پاتر و یادگاران مرگ بخش دوم، هاگوارتز در پی نبرد سهمگین با ولدمورت و مرگ خوارانش تبدیل به ویرانه شده و از منطقه ها متعددش چیزی جز خرده سنگ باقی نمانده. ولی در مؤخره فیلم می دیدیم که پسر هری پاتر دارد برای رفتن به هاگوارتز آماده می شود پس می دانیم که مدرسه را به کل بازسازی نموده اند و حالا شکل وشمایل دیگری دارد.

شاید بد نباشد که وقایع بعد از جنگ را ببینیم و متوجه شویم چطور هاگوارتز را بازسازی نموده اند. ایده ای مشابه کنترل صدمات (Damage Control) در کمیک های مارول که در آن ماجرای گروهی را روایت می نمایند که کارشان تعمیر و بازسازی خرابی های به بار آمده بعد از نبردهای بزرگ بین ابرقهرمان ها و ابرشرورها است. شاید هاگوارتز را با پیشرفت های تازهتری بسازند و تجهیزات تازهی به کار بگیرند. در هر صورت تماشا یک هاگوارتز کاملا تازه برایمان مجذوب کننده خواهد بود.

9. سیت کامی در وزارت سحر و جادو

در طول فیلم و کتاب های هری پاتر متوجه می شدیم که آرتور ویزلی، پدر رون در وزارت خانه کار می نماید و کارش هم چیز جالب و خنده داری است؛ رسیدگی به اشیاء و ابزارآلاتی از ماگل ها که به شکل مخربی جادویی شده اند و به مردم آسیب می رسانند. در مقاطع متعدد شاهد این بوده ایم که آرتور ویزلی (که شیفتگی عجیبی نسبت به تکنولوژی ماگل ها دارد) موقعیت های خنده داری خلق می نماید و در مواجهه با چیزهای ساده ای مثل پله برقی و مترو زیادی ذوق زده می شود.

مثلا اگر سریالی کمدی به سبک آفیس بسازند و در آن کارهای روزمره آرتور ویزلی و اداره اش را نشان دهند مطمئنا خنده دار و بامزه خواهد شد. حالا یا کل وزارت سحر و جادو را دستمایه قرار بدهند یا یک بخش به خصوص و کوچکش را. دست قصه پردازها و سازندگان به شدت باز است. حتی می توانند درباره بخش حوادث جادویی وزارت خانه سریال بسازند. بخشی که کارشان این است که به حوادث ناگهانی رسیدگی نمایند و اگر لازم شد حافظه ماگل ها و غیر جادوگرها را پاک نمایند تا یادشان نماند اتفاق حیرت انگیزی دیده اند. تماشا کارهای روزمره کارمندان این وزارت خانه حقیقتا مجذوب کننده و بامزه و حتی دراماتیک خواهد بود.

10. فیلمی درباره حضور جادوگران در جنگ جهانی اول

در فیلم جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها متوجه می شویم که نیوت اسکمندر و برادرش تزوس در جنگ جهانی اول شرکت نموده اند. در زمان جنگ جهانی اول وزارت سحر و جادو اکیدا به همه جادوگران دستور داده بود که خودشان را درگیر ننمایند، با این جال تعدادی از جادوگران به این دستور توجهی نکردند.

برادر نیوت به نام قهرمان جنگ شناخته می شود، ولی خود نیوت هم در جنگ نقش داشته و به گفته خودش بیشتر با اژدهایان درگیر بوده و جبهه شرقی می جنگیده. نیوت تحت برنامه ای سری از سوی وزارت خانه به جنگ رفته تا با یاری اژدهایان، به متفقین یاری کند. منتهی مشکل اینجا بود که کنترل اژدها کار ساده ای نیست و مدام آدم ها را می خوردند.

حالا که می دانیم جادوگرها در این جنگ بزرگ جهانی نقش ایفا نموده اند، ساختن سریالی درباره نحوه حضور آن ها جالب خواهد بود. اینکه چطور از قدرت های جادویی خودشان استفاده کردند تا در جبهه های نبرد به نیروهای متفقین یاری نمایند. شاید هم سریالی با ساختار شبه مستند باشد.

11. فیلم یا سریالی درباره فرزندان هری پاتر و دراکو مالفوی

در انتها هری پاتر و یادگاران مرگ بخش دوم همه چیز به خوبی و خوشی تمام می شد. 19 سال بعد از شکست دادن ولدمورت، هری پاتر که حالا خودش بچه دار شده و فرزند پسرش آلبوس سوروس پاتر را برای رفتن به هاگوارتز آماده می نماید. آلبوس سوروس نگران است که نکند در گروه اسلیترین بیفتد، و هری هم در جواب به او می گوید که نام او را از روی دو تن از بزرگ ترین جادوگران جهان گذاشته و یکی از آن ها (سوروس اسنیپ) در گروه اسلیترین بوده.

با توجه به کتاب هری پاتر و فرزند گمشده، می دانیم که آلبوس سوروس پاتر در گروه اسلیترین گروه بندی و در آن جا با پسر دراکو مالفوی یعنی اسکورپیوس مالفوی دوست می شود.

تماشا ماجراهای آلبوس و اسکورپیوس مسلما جالب و هیجان انگیز خواهد بود. نسلی تازه از جادوگران که فرزندان دو دشمن قدیمی هستند و حالا رفاقتی بامزه با هم تشکیل داده اند. اصلا می توانند همین داستانی که در کتاب/نمایشنامه هری پاتر و فرزند گمشده خوانده ایم را تبدیل به فیلم نمایند و بعدا سال های تحصیل این دو دوست را در هاگوارتز به تصویر بکشند و ما را با مجموعه ای تازه از ماجراجویی های هیجان انگیز آشنا نمایند. به این طریق می توانند تعدادی از شخصیت های محبوبمان را دوباره برگردانند و به شکل نقش های کوتاه و افتخاری وارد فیلم یا سریال نمایند.

منبع: Looper

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1733

به "11 فیلم و سریال در دنیای هری پاتر که دوست داریم ساخته شوند" امتیاز دهید

1 کاربر به "11 فیلم و سریال در دنیای هری پاتر که دوست داریم ساخته شوند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 فیلم و سریال در دنیای هری پاتر که دوست داریم ساخته شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید