واکنش عربستان به گزارش آمریکا درباره قتل خاشقجی

به گزارش مجله تور یک روزه، به گزارش خبرنگاران، وزارت امور خارجه عربستان سعودی به گزارش آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی واکنش نشان داد.

واکنش عربستان به گزارش آمریکا درباره قتل خاشقجی

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه عربستان شامگاه آدینه در بیانیه ای اعلام نمود که گزارش آمریکا در این زمینه را به صورت کامل رد می نماید.

در این بیانیه آمده است: این گزارش حاوی نتیجه گیری هایی توهین آمیز و نادرست درباره رهبران عربستان است که پذیرفتنی نیست.

این بیانیه می افزاید: وزارت خارجه عربستان سعودی آنچه را که قبلا مقامات مربوط صادر نموده بودند، تایید می نماید مبنی بر اینکه این جنایت فجیع نقض واضح قوانین عربستان و ارزش هایی است که توسط گروهی انجام گرفت که تمام مقررات و اختیارات دستگاه هایی را که در آن کار مشغول به کار بودند، نقض کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: با بکارگیری تمام اقدامات قضایی لازم برای تحقیق درباره آن گروه و محاکمه آنها، احکام نهایی دادگاه علیه آنها صادر شد و مورد استقبال خانواده مرحوم خاشقجی هم نهاده شد.

وزارت خارجه عربستان گزارش دولت آمریکا درباره قتل خاشقجی را تاسف بار خواند و اضافه نمود: عربستان این جنایت فجیع را محکوم کرد و رهبری عربستان اقدامات لازم را برای اطمینان از عدم تکرار چنین حادثه تاسف باری در آینده اتخاذ خواهد نمود، همچنانکه عربستان هر موضوعی را که به رهبری و حاکمیت و استقلال دستگاه قضایی آن لطمه وارد نماید، رد می نماید.

طبق گزارش اطلاعاتی آمریکا، قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی با تایید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی صورت گرفته است.

لازم به ذکر است که گزارش اطلاعاتی که آمریکا درباره قتل جمال خاشقجی منتشر کرد نشان می دهد که این قتل با تایید محمد بن سلمان ولیعهد سعودی صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا گزارش غیرمحرمانه ای را منتشر کرد که حاکی است قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی با تایید محمد بن سلمان ولیعهد عربستان صورت پذیرفته است.

در این گزارش آمده است: ارزیابی ما این است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، عملیاتی را در استانبول ترکیه برای بازداشت یا قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی تایید نموده است.

این گزارش می افزاید: این ارزیابی با توجه به اختیارات ولیعهد درباره تصمیم گیری ها در عربستان، دخالت مستقیم یک مشاور اصلی و محافظان محمد بن سلمان در جزئیات این عملیات و حمایت ولیعهد برای استفاده از اقدامات خشونت آمیز جهت سکوت مخالفان خارج از کشور از جمله خاشقجی، حاصل شده است.

طبق این گزارش، ولیعهد عربستان سعودی جمال خاشقجی را تهدیدی برای این کشور می دید.

در این گزارش همچنین به اسامی افرادی که به نیابت از محمد بن سلمان در قتل خاشقجی دست داشتند، اشاره شده است.

لازم به ذکر است، خاشقجی در اکتبر 2018 پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد. ریاض که در ابتدا نسبت به ناپدید شدن خاشقجی اظهار بی اطلاعی می کرد، تصدیق کرد که این روزنامه نگار در داخل کنسولگری به قتل رسیده است.

با این حال پادشاهی سعودی پیوسته اتهام ها مبنی بر هرگونه ارتباط میان اعضای خاندان پادشاهی سعودی، بویژه بن سلمان، با ترور خاشقجی را رد نموده است. در سپتامبر 2020، یک دادگاه تشریفاتی در عربستان محکومیت زندان را برای هشت فرد مظنون صادر کرد.

شایان ذکر است جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیش از این با بیان اینکه گزارش اطلاعاتی درباره قتل جمال خاشقجی را خوانده است، گفت که به زودی با پادشاه سعودی، ملک سلمان در این باره تبادل نظر خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1466

به "واکنش عربستان به گزارش آمریکا درباره قتل خاشقجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش عربستان به گزارش آمریکا درباره قتل خاشقجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید