هتل ها بسته بمانند

به گزارش مجله تور یک روزه، با شروع طرح فاصله گذاری هوشمند، هتل ها پس از یک ماه تعطیلی به صرافت افتاده اند تا درهای شان را به روی مسافران باز نمایند، این درحالی است که ستاد ملی مقابله با کرونا اماکن اقامتی را در رسته مشاغل پرخطر قرار داده و به ادامه تعطیلی آن ها حکم داده است.

هتل ها بسته بمانند

به گزارش خبرنگاران، در استان خراسان رضوی جامعه هتلداران اعلام نموده بعضی هتل ها و هتل آپارتمان های واجد شرایط با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند به صورت مرحله ای باز شوند و برای پذیرش مهمان اقدام نمایند.

هرچند وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رسما به تعطیلی اماکن اقامتی در زمان شیوع ویروس کرونا حکم نداد و حتی با این موضوع مخالف بود، اما در بسیاری از استان ها اماکن اقامتی به دستور استانداران و فرمانداران تعطیل شدند که ستاد ملی مقابله با کرونا نیز از این اقدام حمایت کرد. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم اواخر اسفندماه وقتی بیشتر هتل ها اجباری و اختیاری تعطیل شده بودند، با صدور دستورالعملی، مقررات و پروتکل های تعطیلی و بازگشایی موزه ها، اماکن و تاسیسات گردشگری و اقدامات بهداشتی و حفاظتی را ابلاغ کرد که هیچ یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه ندارند.

این پروتکل بازگشایی واحدهای اقامتی تعطیل شده بر اثر شیوع کرونا را مشروط بر این بندها نموده است:

1- تمام واحدهای اقامتی برای بازگشایی، مراتب را به صورت کتبی به معاونت گردشگری استان اعلام و مجوز فعالیت دوباره دریافت نمایند.

2- هیچ یک از واحدهای تعطیل شده حق بازگشایی خودسرانه و قبل از اعلام به معاونت گردشگری استان یا بخشنامه کشوری وزارت متبوع را نخواهند داشت.

3- تاسیسات سیستم های تهویه، سرمایش و گرمایش پیش از بازگشایی کنترل و تست گردد.

4- تمام مواد غذایی فاسدشدنی در صورت اتمام تاریخ مصرف معدوم گردد.

5- برق، گاز و آب شرب تمام قسمت ها برقرار گردد.

6- تا حد ممکن از پرسنل قبلی به منظور کار دعوت گردد.

7- پیش از بازگشایی واحد تمام بخش های قابل نظافت و ضدعفونی نظافت و گندزدایی گردد.

8- پیش از شروع دوباره فعالیت از سلامت پرسنل از طریق انجام معاینات طب کار و تهیه کارت بهداشت اطمینان حاصل گردد.

9- مراتب بازگشایی واحدها به نیروی انتظامی و اماکن استان اعلام گردد.

واحدهای اقامتی که در دوران شیوع کرونا تعطیل نشدند نیز ملزم شدند: اقلام بهداشتی اعم از محلول های ضدعفونی دست و محیط و ماسک به اندازه لازم برای پرسنل و مهمانان را تهیه نمایند و به گندزادیی تمام بخش ها و اتاق ها، شت وشوی حوله و ملحفه با حرارات بالا، مدیریت صحیح پسماند، تخلیه مینی بار، اعلام مراتب به واحدهای درمانی در صورت مشاهده علائم کرونا در هر یک از مهمانان، خاموش کردن تاسیسات غیر لازم به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده از خدمات روم سرویس تا حتی الامکان بپردازند.

مسؤولیت تامین مواد ضدعفونی نماینده درحالی از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به اماکن اقامتی واگذار شد که جامعه هتلداران از همان زمان اعلام شیوع ویروس کرونا در ایران، در نامه ای خطاب به علی اصغر مونسان از کمبود مواد ضدعفونی نماینده در این مراکز و دشواری تامین آن اطلاع داده و درخواست مساعدت نموده بود. در بعضی استان های پرخطر به لحاظ شیوع ویروس کرونا از جمله قم نیز اعلام شده بود که مراکز اقامتی در تامین مواد ضدعفونی نماینده با مشکل روبرو هستند. این نامه هرگز پاسخی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دریافت نکرد و این سوال که هتل ها با چنین کمبودی، چگونه پروتکل های بهداشتی را رعایت می نمایند و چه نظارتی بر آن ها می گردد، بی پاسخ مانده است.

حال در شرایطی که طرح فاصله گذاری هوشمند در شرف اجرا است و بعضی مشاغل فعالیت خود را از 23 فروردین ماه شروع می نمایند، مراکز اقامتی نیز در بعضی استان ها از جمله خراسان رضوی به صرافت افتاده اند تا فعالیت شان را از سر گیرند.

این درحالی است که کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا در اطلاعیه طرح فاصله گذاری هوشمند، اماکن اقامتی را در رسته مشاغل پرخطر قرار داده و اعلام نموده است: فعالیت های صنفی که از بدو شروع بحران بیماری کرونا به دلیل شرایط محیطی حاکم بر این گونه فعالیت ها و تجمع جمعیت در آن واحدها به عنوان فعالیت های پرخطر (پرریسک) تعطیل اعلام شده اند تا اعلام عادی شدن شرایط شیوع بیماری کرونا از طرف وزارت بهداشت کماکان تعطیل اعلام می شوند. این فعالیت در حوزه اصناف شامل آرایشگاه های مردانه و زنانه، رستوران ها، تالار پذیرایی و سالن مراسم، مراکز بازی، تفریحی، گیم نت، قهوه خانه ها، چایخانه ها و تریا، اماکن اقامتی، هتل ها، استخر، سونا و ماساژ و باشگاه های بدنسازی و ورزشی هستند.

ستاد ملی مقابله کرونا حتی واحدهای صنفی کم خطر یا کم ریسک را که مجاز به فعالیت شده اند، ملزم نموده پیش از هرگونه اقدامی، مجوز فعالیت در ایام پیش روی شیوع بیماری کرونا را پس از ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دریافت نمایند.

هتل ها از جمله مشاغل پرزیان در زمان شیوع ویروس کرونا بوده اند؛ جامعه هتلداران ایران برآورد نموده بیش از 3 هزار میلیارد تومان در ماه های اسفند 98 و فروردین 99 به 2059 هتل و هتل آپارتمان خسارت وارد شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 906

به "هتل ها بسته بمانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هتل ها بسته بمانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید