ظهره وند: عمان در روابط ایران با غرب نقش عمده ای دارد ، مسقط می تواند محور توجه و پیشرفت در منطقه باشد

به گزارش مجله تور یک روزه، سفیر سابق ایران در ایتالیا گفت: عمان در روابط جمهوری اسلامی با غرب نقش عمده ای داشته و آغاز خیلی از اتفاقات با رایزنی عمانی ها انجام شده است.

ظهره وند: عمان در روابط ایران با غرب نقش عمده ای دارد ، مسقط می تواند محور توجه و پیشرفت در منطقه باشد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق ایران در ایتالیا در تبادل نظر با خبرنگار سیاسی مجله تور یک روزه، در خصوص رفت و آمد ها بین ایران و عمان و شنیده هایی که حکایت از میانجی گری این کشور بین ایران و آمریکا دارد گفت: روابط ما با عمان در دو فاز تعریف می گردد یکی روابط دو جانبه که پس از تنشها بین عربستان و ایران شدت بیشتری یافته است، از آنجا که نوع روابط ما با امارات و کشور های همراه با عربستان گرمی سابق را ندارد و عمان به دلیل نقشی که در منطقه از آن برخوردار است می تواند جایگزین خوبی برای غیبت امارات باشد.

وی ادامه داد: در این بستر قدم هایی برداشته شده و این اتفاق و تحکیم روابط بین ایران و عمان می تواند به نفع مسقط - تهران باشد.

ظهره وند با بیان اینکه اگر امروز امارات محور توجه و پیشرفت در منطقه است به جهت جذب سرمایه های گسیل شده از سمت ایران بوده یاد اور شد: این اتفاق در خصوص عمان نیز می تواند بیفتد و با موقعیت مناسبی که این کشور در منطقه از آن برخوردار است می تواند جایگزین مناسبی برای امارات در روابط با ایران باشد.

سفیر سابق ایران در ایتالیا ادامه داد: از طرف دیگر عمان در روابط جمهوری اسلامی با غرب نقش عمده ای داشته و آغاز خیلی از اتفاقات میان ایران و غرب با رایزنی عمانی ها انجام شده است.

وی در سرانجام خاطر نشان کرد: براین اساس عمان همیشه به عنوان یک پتانسیل سیاسی برای کاهش تنش بین ایران و غرب گزینه مناسبی بوده است.

لازم به ذکر است:محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که روز دوشنبه در رأس هیاتی به مسقط سفر نموده با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان ملاقات و تبادل نظر نمودند و مهم ترین مسائل دوجانبه و منطقه ای را آنالیز کردند.

دور اول رایزنی های دو وزیر خارجه به منظور استمرار رایزنی های دوجانبه بین مقامات دو کشور انجام شده است.

سفر ظریف به مسقط در حالی انجام شد که یازدهم آذرماه وی میزبان همتای عمانی خود در تهران بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 600

به "ظهره وند: عمان در روابط ایران با غرب نقش عمده ای دارد ، مسقط می تواند محور توجه و پیشرفت در منطقه باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظهره وند: عمان در روابط ایران با غرب نقش عمده ای دارد ، مسقط می تواند محور توجه و پیشرفت در منطقه باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید