دولت با مصوبه مجلس موافق نیست، عدم حضور در مجلس صرفا به دلیل پروتکل های بهداشتی بوده است

به گزارش مجله تور یک روزه، خبرگزاری خبرنگاران- رئیس جمهور با ابراز خرسندی از تقدیم لایحه بودجه سال 1400 کل کشور در موعد مقرر به مجلس شورای اسلامی، بعضی حدس های رسانه ای درباره دلیل حضور رئیس جمهور در مجلس هنگام تقدیم لایحه بودجه را رد کرد و گفت که عدم حضور در مجلس شورای اسلامی صرفا به دلیل مصوبات ستاد ملی کروناست و همه موظفیم دستورات ستاد ملی برای سلامت جامعه را به عنوان وظیفه قانونی و حتی وظیفه شرعی اجرا و پیاده کنیم.

دولت با مصوبه مجلس موافق نیست، عدم حضور در مجلس صرفا به دلیل پروتکل های بهداشتی بوده است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: بسیار علاقمند بودم طبق روال سالهای گذشته سخنان امروز من خطاب به مردم عزیز و نمایندگان محترم در خانه ملت و در صحن علنی مجلس شورای اسلامی ایراد می شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه برآورد هایی که ممکن است در رسانه ها مطرح گردد که عدم حضور امروز من در مجلس شورای اسلامی به خاطر مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی است، توضیح داد: البته دولت با آن مصوبه موافق نیست و آن را برای فرایند فعالیت های دیپلماتیک مضر می داند اما نرفتن به مجلس صرفا به دلیل پروتکل های بهداشتی و نه مساله دیگر بوده است.

روحانی در ادامه به اهمیت خاص و ویژه بودجه سال جاری اشاره نمود و گفت: اساسا سال 1400 از جهاتی سال ممتاز و حائز اهمیت است. اولا سال آینده سال پایانی قرن چهاردهم و در آستانه ورود به قرن جدید خواهیم بود و از طرف دیگر این بودجه در زمانی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می گردد که احساس می کنیم شرایط سال آینده با دهه ای که گذشت از شروع سال 90 تا امروز، کمی متفاوت خواهد بود.

رئیس جمهور اظهارداشت: دشمنان همه توان خود را برای تسلیم مردم ایران در این دهه به کار گرفتند و به ویژه در سه سال اخیر تحریم را به یک جنگ تمام عیار مالی تبدیل کردند. اما در عین حال فکر می کنیم با شکست این جنگ و فشار حداکثری، شرایط در سال آینده شرایط متفاوتی خواهد بود.

روحانی اضافه نمود: البته این شرایط متفاوت نه تنها به خاطر اینکه ترامپ با سیاست های غلط خود نسبت به ایران و دنیا بازنده شد، بلکه هر دولتی در آمریکا روی کار می آمد به خاطر شکست جنگ مالی و فشار حداکثری، ناچار بود در برابر ملت ایران سر تسلیم فرود بیاورد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با بیان اینکه این دولت در شرایطی سال 92 فعالیت خود را اغاز کرد که برای اولین بار بعد از جنگ تحمیلی شرایط رکود تورمی عمیقی را در کشور شاهد بودیم، گفت: در شروع فعالیت دولت، با تورم بیش از 34 درصدی و رشد مالی منفی 7/7 روبرو بودیم.

روحانی اضافه نمود: این دولت توانست طی 6 ماهه اول فعالیت خود در هر دو مسئله تورم و رکود، تغییرات اساسی در کشور ایجاد کند به طوری که با کوشش ها و اقدامات اجرا شده همان سال تورم به 15.6 درصد رسید و در زمینه رشد مالی هم به عدد مثبت 3.2 رسیدیم.

رئیس جمهور ادامه داد: برغم اینکه در بخش دوم سال 93 قیمت نفت با سقوط بی سابقه از 120 دلار به 30 دلار تنزل کرد، توانستیم کشور را بدون تکانه های مالی اداره کنیم و در عین حال مذاکرات هسته ای را هم در سال 93 و 94 ادامه دهیم و با دستیابی به توافق هسته ای گشایش های زیادی در کشور ایجاد شد و اقتصاد رونق گرفت.

روحانی بهره برداری تعداد زیادی از فازهای پارس جنوبی، افتتاح کارخانجات متعدد پتروشیمی و همچنین تکمیل و به بهره برداری رسیدن پالایشگاه خلیج فارس را از اتفاقات مهم کشور بعد از امضای برجام و گشایش های مالی بیان کرد و اضافه نمود: شرایط کشور به طور کلی عوض شد تا جایی که در سال 95 بالاترین رشد مالی دنیا برای ایران به ثبت رسید.

رئیس جمهور تک رقمی شدن نرخ تورم در سال های 94، 95 و 96 و حتی ماه های اولیه سال 97 را مورد اشاره قرار داد و اضافه نمود: شرایط مالی که در طول فعالیت این دولت ایجاد شده در متوسط 50 ساله کشور بی نظیر بوده است.

روحانی در ادامه به فعالیت های اجرا شده از سوی این دولت در بخش اشتغال اشاره نمود و با بیان اینکه از سال 85 تا 91 رشد اشتغال خالص کشور تقریبا صفر بوده است، گفت: در این دولت اقدامات و کوشش های زیادی در بخش ایجاد اشتغال اجرا شده است و به طور متوسط از 93 تا 97 حدود 700 هزار شغل ایجاد شده که آمار بی سابقه ای است.

رئیس جمهور در عین حال اضافه نمود: البته در کنار این افزایش شغل ما هر فصل نسبت به فصل مشابه قبل بیش از 900 هزار نفر جمعیت فعال کشور نیز افزایش یافته است.

روحانی همچنین گفت: طی این 7 سال برغم فراز و نشیب ها و کاهش قیمت نفت و طولانی شدن مذاکرات هسته ای تا سال 94، توانستیم پایه های مقاومت کشور در برابر فشارهای بیرونی را تقویت کنیم و به برکت همین مقاومت و ایستادگی بود که از سال 97، آمریکا در هر قطعنامه ای که علیه ایران به شورای امنیت سازمان ملل برد، ناپیروز بود و بازنده شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه تا قبل از سال 97 حتی روسیه و چین نیز به قطعنامه های آمریکا علیه ایران رای مثبت می دانند، گفت: از سال 97 به بعد با اقدامات و کوشش های اجرا شده و دیپلماسی فعال، تنها یک یا دو کشور با آمریکا همراهی نموده اند و علاوه بر زمینه های سیاسی، در زمینه حقوقی نیز در هر دادگاه بین المللی که علیه آمریکا حضور یافتیم، تا به امروز پیروز بوده ایم.

روحانی با اشاره به تقویت قدرت دفاعی کشور در این دولت، اضافه نمود: امروز قدرت دفاعی کشور ما با 8 سال قبل بویژه در زمینه سلاح های راهبردی زمینی، هوایی، دریایی، پدافند و موشکی قابل مقایسه نیست و قدرت ما چند برابر شده و توانسته ایم بنیه دفاعی کشور را از هر زمان دیگر بیشتر تقویت کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه بسیار مهم است که آمار و ارقام در همه زمینه ها با گذشته مقایسه گردد، اضافه نمود: امروز در زمینه هسته ای، شرایط ما به مراتب بهتر از 8 سال گذشته است، از IR1 و IR2 به IR8 و IR9 رسیده ایم و در زمینه غنی سازی از هر سال دیگری قدرتمند تر هستیم و امکان تحقیق و توسعه از هر زمان دیگری در کشور بهتر است.

روحانی با تاکید بر اینکه نباید بخاطر رقابت های سیاسی و انتخاباتی، اخلاق و حقایق را زیر پا بگذاریم و باید واقعیت ها را با آمار و ارقام به مردم بگوئیم، گفت: پیروزیت های این دولت در شرایطی بدست آمده که در بهترین شرایط صادرات نفتی در سال 96، درآمد این دولت به اندازه بدترین سال درآمد نفتی دولت قبل بوده است.

خبر تکمیل می گردد...

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1309

به "دولت با مصوبه مجلس موافق نیست، عدم حضور در مجلس صرفا به دلیل پروتکل های بهداشتی بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت با مصوبه مجلس موافق نیست، عدم حضور در مجلس صرفا به دلیل پروتکل های بهداشتی بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید