دهانشویه را بلافاصله پس از مسواک زدن استفاده نکنید

به گزارش مجله تور یک روزه، در تمیز کردن دندان، کار ممکن است از محکم کاری عیب کند و اگر از آن دسته افرادی هستید که بلافاصله بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از محلول دهان شویه هم استفاده می کنید، بهتر است این عادت را کنار بگذارید.

دهانشویه را بلافاصله پس از مسواک زدن استفاده نکنید

آنا پترسون، دندان پزشک انگلیسی در این باره می گوید: استفاده از دهان شویه بلافاصله پس از مسواک زدن، فواید خمیردندان را از بین برده و می تواند منجر به پوسیدگی دندان گردد.

این دندان پزشک شرح می دهد که شستشوی دهان با دهان شویه بلافاصله پس از مسواک زدن، می تواند بعضی از محافظت هایی را که خمیردندان برای دندان ایجاد می نماید، از بین ببرد.

دکتر پترسون در شرح این مطلب می گوید: خمیردندان حاوی مقداری فلور، یک ماده معدنی طبیعی است که از پوسیدگی دندان جلوگیری می نماید. دهان شویه ها نسبت به خمیردندان اندازه بسیار کمتری فلور دارند که برای محافظت از دندان ها در برابر مواد قندی، کافی نیست. وقتی بلافاصله پس از مسواک زدن از دهان شویه استفاده می کنید، فلور با غلظت پایین ترِ دهان شویه، لایه محافظتی که به وسیله فلوراید با غلظت بالاترِ خمیردندان ایجادشده بود را شسته و از بین می برد.

راهنمای سازمان خدمات بهداشت ملی بریتانیا (NHS) هم گفته های این دندان پزشک را تائید می نماید و بر اساس آن، استفاده از دهان شویه حاوی فلور می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند، اما پس از مسواک زدن مستقیما از دهان شویه حتی نوع حاوی فلور آن استفاده نکنید، چرا که دهان شویه، فلور با غلظت بالا را که خمیردندان روی دندان های شما به جاگذاشته، پاک می نماید.

به گزارش ایندیپندنت، سازمان بهداشت عمومی بریتانیا توصیه می نماید که برترین زمان برای استفاده از دهان شویه ها در نوبت های مختلف در طول روز یا پس از غذا خوردن است. هر چیزی که شما می خورید حاوی نوعی از قند است. این قند در دهان شما اسیدی می گردد و PH را پایین می آورد.

خمیردندان PH را افزایش خواهد داد و بنابراین استفاده زیاد از آن برای دندان ها خطرناک است چرا که محیط اسیدی به بافت دندان ها آسیب می زند. پس برترین راه برای مراقبت از دندان ها پس از غذا یا میان وعده های غذایی استفاده از دهان شویه به جای خمیردندان است.

با این حال این نظرات مخالفانی هم دارد که می گویند هیچ شاهدی بر این ادعا که دهان شویه ها، فلوراید خمیردندان را از روی دندان ها پاک می نمایند وجود ندارد.

منبع: همگردی
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1710

به "دهانشویه را بلافاصله پس از مسواک زدن استفاده نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهانشویه را بلافاصله پس از مسواک زدن استفاده نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید