خبرنگاران کلیات طرح تولید و ساماندهی عرضه خودرو به تصویب رسید

به گزارش مجله تور یک روزه، تهران- خبرنگاران- سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تصویب کلیات طرح تولید و ساماندهی عرضه خودرو در جلسه امروز کمیسیون خبر داد و گفت: بر اساس طرح، عرضه همه خودروها به استثنای خودروهایی که به تیراژ محدود در سال تولید می شوند، مابقی حتما باید در بورس کالا عرضه شوند.

خبرنگاران کلیات طرح تولید و ساماندهی عرضه خودرو به تصویب رسید

حجت الله فیروزی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرنگاران با تشریح جلسه امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: در جلسه امروز طرح تولید و ساماندهی عرضه خودرو براساس برنامه زمانبندی که از قبل در دستور جلسه اعلام شده بود در کمیسیون مطرح شد.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه کرد: طرح تولید و ساماندهی عرضه خودرو به طور کامل در جلسه ارائه شد و پس از آن موافقین و مخالفین به بیان نقطه نظرات خود درخصوص طرح پرداختند و در نهایت کلیات طرح به تصویب کمیسیون رسید.

فیروزی شرح داد: شاه بیت این طرح، عرضه همه خودروها به استثنای خودروهایی که به تیراژ محدود در سال تولید می شوند یا شرکت هایی که کل تیراژ خودروهای آنها بسیار محدود است، مابقی حتما باید در بورس کالا عرضه شوند.

وی تاکید کرد: خودروهایی که در بورس کالا عرضه نشوند اعم از فروشنده و خریدار، جرم انگاری شده و مجازات می شوند و کالا نیز به عنوان کالای قاچاق محسوب می شود.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بورس کالا به هر خودرو توسط بورس یک شناسه یا کد تعلق می گیرد که به این شکل خرید و فروش خودرو قابل ردیابی خواهد بود و هر شخصی می تواند هر 3 سال یک بار با یک کد ملی، یک خودرو در بورس کالا خریداری کند و قبل از سرانجام سه سال مقرر نمی تواند اقدام به فروش خودرو کند.

فیروزی شرح داد: اگر شخصی قبل از سرانجام 3 سال، اقدام به فروش خودرو کند، باید 80 درصد از مابه التفاوت قیمت پایه و قیمت فروش بازار را به عنوان مالیات به دولت پرداخت کند و این موضوع برای از میان برداشتن دلالی است.

وی با اشاره به تشکیل صندوقی در وزارت صنایع و معادن گفت: از مازاد قیمت تمام شده هر خودرویی که توسط کارخانه دار ساخته و به بورس ارائه می کند صندوقی در وزارت صنایع تشکیل می شود که از محل آن صندوق، 10 درصد به عنوان پاداش به تولیدکننده خودرو بابت افزایش کمی و کیفی خودرو پرداخت می شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: از محل این صندوق همچنین، 20 درصد به عنوان تسهیلات وام به زوج های جوان که توان خرید خودرو را ندارند، 50 درصد به عنوان تسهیلات قرض الحسنه به خودروسازان برای تحقیق و توسعه، 20 درصد برای شبکه حمل و نقل عمومی و جایگزین کردن خودروهای فرسوده و توسعه حمل و نقل تعلق می گیرد.

فیروزی اظهار داشت: بنابراین این موضوع طرح تولید و ساماندهی عرضه خودرو شامل سه محور اساسی از جمله عرضه همه خودروها در بورس، جرم انگاری برای خودروهایی که در بورس عرضه نمی شوند که مجازات محسوب می شود، به فروش خودروهای قبل از 3 سال، 80 درصد مالیات به عنوان مابه التفاوت قیمت پایه ای که خریداری شده و قیمتی که در بازار به فروش می رسد، تعلق می گیرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 26 آذر 1399 بروزرسانی: 26 آذر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1276

به "خبرنگاران کلیات طرح تولید و ساماندهی عرضه خودرو به تصویب رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کلیات طرح تولید و ساماندهی عرضه خودرو به تصویب رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید