خبرنگاران در عشق آباد به نظاره پرندگان عاشق بنشینید

به گزارش مجله تور یک روزه، تهران - خبرنگاران - عشق آباد تالابی در حاشیه تهران است که به کویر، رنگی دیگر بخشیده و میزبان پرندگان مهاجر شده تا خستگی خود را به زیبایی تالاب بسپارند و برای پروازی دوباره بر فراز آسمان جانی تازه بگیرند.

خبرنگاران در عشق آباد به نظاره پرندگان عاشق بنشینید

به گزارش روز دوشنبه خبرنگاران از پایگاه اطلاع رسانی حفاظت محیط زیست، این روزها عاشقان طبیعت می توانند به حاشیه تهران بروند و در تالاب عشق آباد ساعاتی رنج دغدغه ها و جو سنگین کرونایی را کنار گذاشته و با زیبایی پرندگان مهاجر، روح خود را صیقل دهند.

تالاب عشق آباد در 25 کیلومتری مرکز شهرستان ری و در دو کیلومتری روستایی به همین نام در جاده ورامین در بخش قلعه نو شهرستان ری در استان تهران واقع شده که قرارگیری تالاب عشق آباد در جهت (Corridor) مهاجرت پرندگان سالهاست که آن را به یک زیستگاه مناسب برای اقامت های دائم، بلند مدت یا کوتاه مدت پرندگان تبدیل کرده، این تالاب چهارگوش و از نوع فصلی به طول حدود 700 متر است، حجم آب در فصول مختلف تغییر می کند، با این که وسعت اندکی که دارد پناهگاه پرندگان بومی، عبوری و مهاجر است.

تالاب عشق آباد یکی از مراکز بسیار عالی برای پرنده نگری در حاشیه تهران است و تا به امروز 151 گونه پرنده در این تالاب مشاهده شده است که از این میان، 15 گونه شکاری، 12 گونه مرغابی و 25 گونه سلیم و آبچلیک است. بیشتر پرندگان تالاب از راسته گنجشک ­سانان از جمله کلاغ ابلق، زاغی، کلاغ سیاه، گنجشک خانگی، دم جنبانک ابلق، قمری خانگی، کبوتر چاهی، سنقر تالابی، کورکور سیاه، آبچینک، حواصیل خاکستری، حواصیل سفید، خروس کولی، سلیم، خوتکا، قار، چلچله، چکاوک، اردک، سینه سرخ، سار معمولی، چنگر نوک سرخ، پرستوی دریایی، قرقی و سنگ چشم دم سرخ است، پوشش گیاهی حاشیه تالاب، گیاه نی است.

گیاهان اطراف تالاب شامل قیچ، اسفند، جگن، چمن شور ساحلی، چمن شور پاگربه، خارشتر، شکر تیغال، درمنه، گندمک و غیره است.

از دوزیستان تنها یک گونه قورباغه با نام قورباغه باتلاقی و از خزندگان می­توان به لاک ­پشت خزری، مار چلیپر ، گرزه مار، اسکینک علف زار، سوسمار چشم ماری و آگامای دشتی در اطراف تالاب اشاره کرد. سایر جانوران اطراف تالاب عبارتند از روباه، شغال، خرگوش و انواع جوندگان.

این تالاب به سبب کم ­توجهی و عدم حفاظت مناسب در اثر عواملی از قبیل ورود فاضلاب شهری، پرورش ماهی، سموم کشاورزی و … در حال نابودی و تبدیل شدن به باتلاق است.

شهرستان ری با قدمت و طبیعت زیبا همواره گردشگران را جذب کرده و روستای عشق آباد نیز با جای دادن تالاب مصنوعی عشق آباد، نه تنها مامنی برای پرندگان مهاجر شده بلکه هدف خوبی برای گردشگران است، با توجه به شرایط مناسب تالاب، عشق آباد مقصد مشخصی برای اقامت دائم یا موقت پرندگان مهاجر شده است، گردشگران می توانند از زیبایی این کوچ پرندگان بهره ببرند.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1482

به "خبرنگاران در عشق آباد به نظاره پرندگان عاشق بنشینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران در عشق آباد به نظاره پرندگان عاشق بنشینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید