(اینفوگرافیک) برترین زمان برای کاشت سبزه عید؛ چگونه سبزه عید بکاریم؟

به گزارش مجله تور یک روزه، گذاشتن سفره هفت سین بخش جدایی ناپذیر ما ایرانیان از گذشته دور تا به امروز بوده است. یکی از این سین های مهم که باعث سرسبزی سفره هم می گردد سبزه است. در گذشته هر خانواده ای خودش سبزه را آماده می کرد، اما در سالیان اخیر بعضی افراد که فرصت کافی ندارند سبزه را به صورت آماده نزدیک عید خریداری می نمایند.

(اینفوگرافیک) برترین زمان برای کاشت سبزه عید؛ چگونه سبزه عید بکاریم؟

کاشتن سبزه عید یکی از رسوم جدایی ناپذیر ما ایرانیان برای عید نوروز است. اما برای آماده کردن سبزه باید چند روز قبل از تحویل سال تازه دست به کار شد. برای کاشت سبزه عید نوروز می توانید از انواع بذر بهره ببرید، اما باید بدانید که زمان خیس کردن بذر ها و مدت جوانه زدن آن ها با یکدیگر فرق دارد.

گذاشتن سفره هفت سین بخش جدایی ناپذیر ما ایرانیان از گذشته دور تا به امروز بوده است. یکی از این سین های مهم که باعث سرسبزی سفره هم می گردد سبزه است. در گذشته هر خانواده ای خودش سبزه را آماده می کرد، اما در سالیان اخیر بعضی افراد که فرصت کافی ندارند سبزه را به صورت آماده نزدیک عید خریداری می نمایند. با این وجود، لذت سبز کردن سبزه در خانه حس و حال دیگری دارد و نشاط را قبل از عید وارد خانه می نماید.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دلتان می خواهد خودتان برای درست کردن سبزه دست به کار شوید مطلب زیر را بخوانید:

قبل از همه چیز باید نوع بذری را که می خواهید با آن سبزه را آماده کنید بسته به سلیقه خودتان انتخاب کنید.

بیشتر افراد با گندم، عدس، ماش، لوبیا و نخود سبزه را درست می نمایند. اما اگر می خواهید سبزه متفاوت داشته باشید می توانید حتی با تخمه آفتابگردان هم سبزه درست کنید.

راحت ترین سبزه ای که زود به عمل می آید گندم است. زیرا گندم را از یک هفته مانده به عید هم می توان سبز کرد، اما باقی دانه ها از قبل باید خیس شوند. اگر در پی زیبایی سبزه هم بر سفره هفت سین خود هستید باید بدانید که سبزه های ماش و عدس، پر پشت هستند و بالای ساقه های سبزه برگ های ریزی می زند که آن را بسیار زیبا می نماید.

در اینفوگرافی زیر می توانید برترین زمان برای کاشت انواع سبزه که تا روز 13 فروردین رشد کافی هم داشته باشد، ببینید:

روش کلی برای درست کردن سبزه

1. مقداری از بذر دلخواه خود را با توجه به سلیقه و علاقه تان انتخاب کنید و در کاسه ای بریزید. سپس آن ها را خوب بشویید. طبق اینفوگرافیک بالا زمان لازم برای خیساندن هر نوع بذری را که انتخاب نموده اید رعایت کنید. اگر در حین خیساندن متوجه شدید آب حباب دار یا کف دار شده است، سریع آن را عوض کنید. این نشانه گندیدگی آب است و بذرهایتان را خراب می نماید.

2. سپس بذر ها را درون یک آبکش خالی کنید و اجازه دهید آبشان برود.

3. یک پارچه نازک را زیر شیر آب خیس کنید و سپس آب اضافی آن را بگیرید. نباید پارچه ای بسیار نازک و یا بیش از مقدار ضخیم را برای نگهداری بذر ها انتخاب کنید.

4. بذر ها را روی پارچه نمناک بریزید، پارچه را گره بزنید و درون یک ظرف مناسب بگذارید تا جوانه بزند. معمولا دو تا سه روز برای جوانه زدن زمان لازم دارد.

5. بعد از اینکه متوجه شدید بذر ها جوانه ها زدند بذر ها را به ظرفی که برای سفره عیدتان در نظر گرفتید منتقل کنید. بهتر است از ظروف فلزی برای سبز کردن سبزه استفاده نکنید. ظروف سفالی برای سبز کردن سبزه انتخاب مناسبی هستند.

6. سپس پارچه را دوباره خیس کنید و آب آن را بگیرید و روی سبزه بیندازید. حواستان باشد که تا زمانی که سبزه سبز نشده باید این کار را انجام دهید. حواستان باشد با غبارپاشی پارچه را نمدار نگه دارید.

7. در طول ایام عید هر روز باید به سبزه ها آب بدهید. برترین روش آبیاری هم غبار پاشی است. بهتر است در طول روز یک بار هم که شده سبزه را در حیاط یا بالکن یا پشت پنجره بگذارید تا هوای خنک به آن ها برسد تا زود زرد نگردد.

طریقه سبز کردن سبزه با گندم و عدس

برای اینکه سبز کردن گندم و عدس بین ایرانیان بسیار مرسوم است در این جا به طور اختصاصی به سبزکردن این دو نوع سبزه هم اشاره می کنیم:

مراحل آماده کردن سبزه عید با گندم

1. 10 روز مانده به عید، گندم ها را به مدت دو شب خیس کنید. در این مدت باید چند بار آب داخل ظرف را عوض کنید تا بذر شما نپوسد و به اصطلاح گندیده نگردد.

2. وقتی گندم ها جوانه زدند آن ها را آبکشی کنید و درون پارچه نخی نمدار قرار دهید.

3. بذر های گندم را کاملا با پارچه نمدار بپوشانید و با اسپری آب، آن را نمدار نگه دارید. اگر پارچه خشک باشد، ممکن است بذر ها خراب شوند. بعلاوه خیس بودن بیش از مقدار هم به رشد سریع تربذر ها کمکی نمی نماید. پس در آب پاشی تعادل داشته باشید.

4. پس از چند روز جوانه های ریز و سفیدرنگ، سبز می شوند. سپس این دانه ها را به ظرفی که برای سبزه انتخاب نموده اید، منتقل کنید. ظرف سفالی برترین گزینه برای این کار است.

5. باید شکیبا باشید تا سبزه سبز گردد. تا رسیدن به این مرحله هم آبپاشی را نباید فراموش کنید.

مراحل آماده کردن سبزه عید با عدس

1. دانه های عدس را در ظرفی گود ریخته و روی آن ها آب بریزید. آب باید کاملا دانه های عدس را بپوشاند. عدس باید یک روز خیس بخورد. عدس آب را به خودش می کشد، بنابراین باید مرتب به ظرفتان آب اضافه کنید.

2. دانه های عدس را در ظرفی پهن بریزید و روی آن ها را با پارچه نخی نمدار بپوشانید. ظرف را در مکانی نورگیر بگذارید و حواستان باشد پارچه همواره نمدار باشد.

3. پس از 2 تا 3 روز عدس ها جوانه می زنند. سپس عدس های جوانه زده را به آرامی به ظرفی که می خواهید روی سفره عید قرار دهید منتقل کنید.

4. سپس صبر کنید تا سبزه عدس رشد کند. آبرسانی را هم تا این زمان نباید فراموش کنید. اگر موقع آبدهی سبزه احساس کردید آب زیاد ته ظرف مانده، آب اضافه رو خالی کنید. پس از 10 تا 12 روز عدس ها 6 تا 7 سانتی متر رشد می نمایند.

منبع: همشهری

منبع: فرادید
انتشار: 30 بهمن 1401 بروزرسانی: 30 بهمن 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2173

به "(اینفوگرافیک) برترین زمان برای کاشت سبزه عید؛ چگونه سبزه عید بکاریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(اینفوگرافیک) برترین زمان برای کاشت سبزه عید؛ چگونه سبزه عید بکاریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید