اعلام اسامی هیئت انتخاب و داوران بخش فیلم جشنواره شبدیز

به گزارش مجله تور یک روزه، کامران رضایی در مصاحبه با خبرنگاران، از اعلام اسامی هیئت انتخاب و داوران بخش فیلم پنجاه وهفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان کرمانشاه شبدیز اطلاع داد.

اعلام اسامی هیئت انتخاب و داوران بخش فیلم جشنواره شبدیز

وی اضافه کرد: شهرام مکری، کاوه مظاهری، مسعود امینی تیرانی، سعید نجاتی و اعظم نجفیان به عنوان هیئت انتخاب و داوران پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان کرمانشاه شبدیز معرفی شدند.

رضایی اشاره ای نیز به سوابق داوران داشت و گفت: شهرام مکری فارغ التحصیل سینما با گرایش کارگردانی در مقطع کارشناسی دانشگاه سوره است.

مدیر اجرائی جشنواره منطقه ای سینمای جوان کرمانشاه گفت: مکری با ساخت فیلم ماهی و گربه پیروز به کسب جایزه ویژه بخش افق های جشنواره فیلم ونیز به دلیل محتوای خلاقانه شد.

وی ادامه داد: از دیگر آثار کوتاه و بلند مکری می توان به طوفان سنجاقک، محدوده دایره، آندوسی، اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر، مستند اردک آبی، خام، پخته، سوخته و … اشاره نمود که چندین جایزه داخلی و بین المللی را برای او به ارمغان آورده اند.

رضایی توضیح داد: مکری برای فیلم کوتاه خام، پخته، سوخته در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران پیروز به دریافت تندیس بهترین فیلم تجربی در بخش مسابقه بین الملل شد.

مدیر اجرائی جشنواره منطقه ای سینمای جوان کرمانشاه اضافه کرد: مکری برای فیلم های محدوده دایره و توفان سنجاقک نیز برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه در دو دوره جشنواره فیلم فجر شد. همچنین مدال نقره یونیکا آلمان که به فیلمسازان آماتور دنیا تعلق می گیرد را دریافت نموده است.

وی گفت: تندیس جشن خانه سینما برای فلیم کوتاه آندوسی و محدوده دایره، جایزه یوز طلایی جشنواره بین المللی تاشکند و جایزه آکادمی فیلم قزاقستان برای فیلم خام، سوخته و لوح افتخار برای کارگردانی اشکان، انگشتر متبرک و چند داستان دیگر از جشنواره فیلم فجر بخشی از جوایز این فیلمساز جوان هستند.

مدیر اجرائی جشنواره منطقه ای سینمای جوان کرمانشاه در مورد سوابق کاوه مظاهری، دیگر داور این جشنواره گفت: وی فارغ التحصیل مهندسی راه آهن از دانشگاه علم و صنعت ایران است.

وی اضافه کرد: اولین فیلم کوتاه داستانی اش را با نام موچین در سال 84 ساخت و تاکنون سه فیلم کوتاه داستانی و بیش از بیست فیلم مستند کوتاه و بلند را کارگردانی نموده است.

رضایی گفت: مظاهری برای فیلم کوتاه روتوش برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر شد. جایزه ای که پس از شش سال دوری فیلم کوتاه از جشنواره فیلم فجر به این فیلم کوتاه داده شد و داوران از میان 32 فیلم کوتاه و 6 نامزد نهایی فیلم کوتاه روتوش از تولیدات انجمن سینمای جوانان ایران را مستحق سیمرغ دانستند.

وی اضافه کرد: این فیلم توانست تندیس بهترین فیلم کوتاه از هجدهمین جشن خانه سینما و جوایز بین المللی متعددی از جمله جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی را از جشنواره فیلم تراورس سیتی، کراکوف، ترایبکا از آن خود کند که این پیروزیت ها منجر به معرفی این فیلم به اسکار برای دو سال پیاپی شد. دستاوردی که برای یک فیلم کوتاه ایرانی بی سابقه بوده است.

مدیر اجرائی جشنواره منطقه ای سینمای جوان کرمانشاه ادامه داد: مظاهری برای فیلم گزارشی دربارهٔ مینا نیز پیروز به دریافت جایزه تقدیر ویژه هیئت داوران و نامزد جایزه اوگاوا شینوسکه جشنواره بین المللی مستند یاماگاتای ژاپن شده است.

وی در مورد مسعود امینی تیرانی نیز گفت: وی کارگردان، مستندساز، مدیر فیلمبرداری و فارغ التحصیل رشته سینما با گرایش فیلمبرداری از دانشگاه هنر و از دانش آموختگان انجمن سینمای جوانان ایران است.

رضایی توضیح داد: عضویت در هیئت مدیره و ریاست انجمن فیلم کوتاه ایران، همکاری در نگارش سر فصل های آموزشی انجمن سینمای جوانان ایران، عضویت در هیئت انتخاب و داوری جشنواره فیلم سینما حقیقت، عضویت در هیئت انتخاب و داوری جشن خانه سینما، حضور در هیئت انتخاب و داوری جشنواره سینمای جوان، عضویت در هیئت داوری فیلم های مستند جشنواره تجسمی فجر، تدریس تصویربرداری و کارگردانی در انجمن سینمای جوانان ایران و آکادمی های سینمایی از جمله فعالیت های این داور بخش فیلم جشنواره شبدیز هستند.

وی ادامه داد: بیداری برای سه روز تنها فیلم بلند سینمایی اوست و ساخت چندین فیلم کوتاه داستانی از جمله پژواک، غبارآلوده ها، این راه همواره بود را در کارنامه دارد. در زمینه فیلم های مستند نیز امینی تیرانی دستی بر آتش دارد و بیش از 10 فیلم مستند از جمله زارچ، فیروزآباد، راهی به کویر را کارگردانی نموده است.

مدیر اجرائی جشنواره منطقه ای سینمای جوان کرمانشاه گفت: همکاری با پروژه های بلند سینمایی به عنوان مدیر فیلمبرداری از دیگر فعالیت های وی محسوب می گردد. جایزه بهترین گفتار متن و بهترین تحقیق از جشنواره سینما حقیقت، تندیس بهترین پژوهش مستند از جشن خانه سینما، بهترین مستند بلند از جشنواره سیما، بهترین مستند بلند از جشنواره تجسمی فجر، بهترین دستاورد هنری از جشنواره فیلم های بچه ها و نوجوانان، بهترین تصویربرداری از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، بهترین فیلم تجربی به انتخاب انجمن فیلم کوتاه بخشی از جوایزی هستند که امینی تیرانی تا کنون پیروز به دریافت آن ها شده است.

وی در مورد سعید نجاتی نیز گفت: وی دارای مدرک کارشناسی تدوین و کارشناسی ارشد سینما از دانشگاه سوره تهران است و ساخت بیش از صدوپنجاه فیلم مستند ازجمله برنامه تلویزیونی سینمای جوان و سیزده فیلم کوتاه داستانی و تجربی را در کارنامه دارد.

رضایی اضافه کرد: نجاتی سابقه حضور در بیش از 230 جشنواره ملی و بین المللی از جمله جشنواره های فیلم کوتاه تهران، رویش، کودک و نوجوان، شهر و درسدن، اپن ایر و سلولارت آلمان، ازمیر و آنتاکیه ترکیه، سلیمانیه و النهج عراق و ایرانیان آمریکا و کانادا و… را دارد.

مدیر اجرائی جشنواره منطقه ای سینمای جوان کرمانشاه توضیح داد: از جمله آثار این داور جشنوار شبدیز که پیروز به دریافت 63 جایزه گوناگون از جشنواره های ملی و منطقه ای شده است؛ می توان به جنازه های خوشبخت، سربازها لک لک ها را دوست دارند، اینجا برف ها آب نمی شوند، پاندورا، صراحی و باران آهسته می بارد اشاره نمود.

وی ادامه داد: دریافت تندیس بهترین فیلم در بخش دنیا اسلام جشنواره فیلم کوتاه تهران برای صراحی، تندیس بهترین فیلم از جشنواره رویش برای یک قدم آنسوتر و پروانه زرین بهترین کارگردانی جشنواره کودک و نوجوان اصفهان برای باران آهسته می بارد از جمله جوایز هستند که وی پیروز به دریافت آنها شده است.

رضایی یادآور شد: نجاتی دبیر نخستین اشکواره ملی نهضت حسینی در سینما، دبیر همایش ملی آنالیز سینمای پس از انقلاب، دبیر همایش ملی آنالیز سینمای اشراقی، عضوهیئت انتخاب و داوری در جشنواره های مختلفی از جمله فیلم کوتاه تهران، جشنواره ملی سما، جشنواره منطقه ای بینالود، جشنواره کلاکت، المپیاد فیلمسازی و… بوده است. وی همچنین مدرس دانشگاه سوره تهران، فرهنگ وهنر و انجمن سینمای جوانان ایران است و در نگارش سرفصل سینمای تجربه گرا با انجمن سینمای جوانان ایران همکاری داشته است.

وی همچنین در مورد اعظم نجفیان نیز گفت: وی دارای مدرک کارشناسی ادبیات نمایشی از دانشکده هنرهای زیبا است و شروع فعالیت سینمایی او در انجمن سینمای جوان نجف آباد با ساخت فیلم هشت میلیمتری بوده است.

مدیر اجرائی جشنواره منطقه ای سینمای جوان کرمانشاه اضافه کرد: نجفیان ساخت فیلم های داستانی شالیزه، صبح زود فردا و گره را در کارنامه دارد که جوایز متعدد داخلی و بین المللی را برایش به ارمغان آورده اند.

رضایی یادآور شد: ساخت فیلم های مستند زمزمه امواج، زنان کارآفرین، رحم جایگزین، فیلم بلند مستند پیاده در زمان و مجموعه تلویزیونی قهرمانان المپیک و سرزمین ستاره ها از دیگر فعالیت های این فیلمساز جوان هستند.

مدیر اجرائی جشنواره منطقه ای سینمای جوان کرمانشاه در سرانجام گفت: پنجاه و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان شبدیز 22 تا 25 شهریور ماه سال جاری با حضور استان های کرمانشاه، البرز، قزوین، گیلان، زنجان، همدان، کردستان، ایلام، اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی در شهر کرمانشاه برگزار می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 489

به "اعلام اسامی هیئت انتخاب و داوران بخش فیلم جشنواره شبدیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام اسامی هیئت انتخاب و داوران بخش فیلم جشنواره شبدیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید