تور استرالیا ارزان: ائتلاف امریکا، هند، استرالیا و ژاپن علیه چین، هدف کواد چیست؟

به گزارش مجله تور یک روزه، در حالیکه در اظهارات عمومی یا در بیانیه مشترک و طولانی 4 رهبر کواد اسمی از چین ذکر نشد اما پکن به وضوح مد نظر رهبران کواد قرار داشت.

تور استرالیا ارزان: ائتلاف امریکا، هند، استرالیا و ژاپن علیه چین، هدف کواد چیست؟

با تور استرالیا ارزان از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

سران آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا (کواد- Quad) خواهان ایجاد منطقه باز و آزادِ اقیانوس های هند- آرام و در شرایطی عاری از تهدید شدند.

به گزارش خبرنگاران، اجلاس حضوری سران آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا موسوم به کواد روز گذشته و در میان نگرانی مشترک این کشورها از چین در کاخ سفید برگزار گردید.

رویترز نوشت: پکن نشست دو ساعته سران کواد در کاخ سفید را به صورت دقیق رصد کرد و با انتقاد آن را محکوم به شکست دانست. این گروه به گروه 4 دموکراسی بزرگ هم معروف است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا، یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن و نارندرا مودی نخست وزیر هند پس از این اجلاس در بیانیه ای خاطرنشان کردند: ما هوادار حاکمیت قانون، آزادی ناوبری و پرواز در منطقه، حل مسالمت آمیز اختلافات، ارزش های دموکراتیک و تمامیت ارضی کشورها هستیم.

در حالیکه در اظهارات عمومی 4 رهبر کواد و یا در بیانیه مشترک و طولانی آنها که جزئیات آن پس از نشست منتشر شد، صراحتا اسمی از چین ذکر نشد اما پکن مد نظر رهبران کواد قرار داشت.

در بیانیه سران کواد به رفتارهای مرتبط با قوانین منطقه ای اشاره شده که چین کوشش به قدرت نمایی در آن زمینه ها را دارد.

رهبران آمریکا، ژاپن، استرالیا و هند خاطرنشان کردند: ما با هم متعهد می شویم که آزادی، تجارتِ باز و هماهنگ با قوانین را ترویج دهیم. قوانینی که ریشه در حقوق بین الملل دارد و امنیت و رفاه را در اقیانوس هند و اقیانوس آرام تقویت می نماید.

رهبران گروه کواد بعلاوه از کشورهای کوچک جزیره ای به ویژه کشورهای واقع در اقیانوس آرام برای افزایش مقاومت مالی و محیطی حمایت کردند.

نشست رهبران 4 کشور آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا موسوم به کواد در کاخ سفید در آمریکا/ عکس: رویترز

این کشورها از کره شمالی خواستند تا در زمینه برنامه های تسلیحات هسته ای و موشک های بالستیک خود به دیپلماسی روی آورد.

پیونگ یانگ می گوید تا زمانی که تحریم های بین الملل لغو نگردد از انجام این کار و گفت و گوی دیپلماتیک خودداری می نماید.

سران این گروه با استقبال از برنامه هند برای از سرگیری صادرات در ماه اکتبر (اوایل ماه آینده میلادی) اقداماتی را برای توسعه واکسن در سراسر دنیا انجام دادند.

سوگا نخست وزیر ژاپن پس از این نشست به خبرنگاران گفت که این کشورها در برای همکاری در زمینه واکسن، انرژی پاک و امور فضایی متعهد شده اند و قرار است هر سال نشست خود را برگزار نمایند.

وزیر امور خارجه هند در این باره گفت که مودی نخست وزیر این کشور به سران دیگر کواد اعلام نموده که اجازه صادرات 8 میلیون دوز واکسن کووید 19 تا انتها اکتبر را می دهد. این اجازه در قالب توافق گروهی پس از ماه مارس (اسفند) برای تامین حدود یک میلیارد دوز واکسن از سوی هند برای دنیا صادر می گردد.

نخست وزیر استرالیا در نشست رهبران کواد در کاخ سفید در آمریکا/ عکس: رویترز

هند به علت شیوع شدید همه گیری در بهار از عمل به تعهد تهیه واکسن برای دنیا سر باز زد و واکسن تولیدی خود را صرف تزریق داخلی کرد.

هند می گوید که با از سرگیری صادرات واکسن، تامین برنامه دنیای کواکس و کشورهای همسایه خود را در الویت قرار خواهد داد.

یکی دیگر از توافق های احتمالی این اجلاس ایجاد زنجیره تأمین تراشه های نیمه هادی ایمن و بعلاوه کوشش برای کاهش انتشار کربن و افزایش استفاده از انرژی پاک خواهد بود.

کوشش در مبارزه با ماهیگیری غیرقانونی و افزایش آگاهی از حوزه دریایی هم از دیگر توافق های این اجلاس کواد است.

سران آمریکا، ژاپن، هند و استرالیا بعلاوه در خصوص همکاری بیشتر در زمینه فناوری مخابراتی 5G، امنیت سایبری، مانورهای دریایی و اطلاعاتی مصاحبه کردند.

این نشست و ملاقات تنها یک هفته پس از آن صورت می گیرد که آمریکا، بریتانیا و استرالیا از پیمان امنیتی آکوس خبر دادند. براساس این توافق استرالیا صاحب زیردریایی هایی با فناوری پیشران هسته ای خواهد شد و قرارداد قبلی خود با فرانسه برای ساخت زیردریایی را لغومی نماید.

این اقدام باعث خشم فرانسه شد.

پکن در هفته گذشته از قراداد آکوس هم شدیدا انتقاد کرد.

کاملا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا در نشست چهارجانبه کواد در کاخ سفید/ عکس: رویترز

سخنگوی دولت ژاپن خاطرنشان کرد که سوگا در ملاقات کواد توافقنامه امنیتی آکوس را عامل مهمی در حفظ صلح و ثبات منطقه هند و اقیانوس آرام می داند.

موریسون نخست وزیر استرالیا در این باره گفت: آکوس و کواد به تقویت متقابل هم یاری می نمایند.

وی به خبرنگاران گفت: توافق های مطرح شده در کواد و آکوس جایگزین هم نمی شوند بلکه به تقویت هم می افزایند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در روز آدینه و در یک جلسه توجیحی امنیتی به صورت رسمی از این گفت و گوی امنیتی چهارجانبه یا همان کواد انتقاد کرد.

نمایی از نشست حضوری رهبران 4 کشور آمریکا، هند، استرالیا موسوم به کواد در کاخ سفید در آمریکا

ژائو لجیان سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: گروه بسته ای که کشورهای دیگر را مورد هدف قرار می دهد برخلاف فرایند زمان و خواست کشورهای منطقه است.

وی اضافه کرد: این گروه حمایت نمی گردد و محکوم به شکست است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1765

به "تور استرالیا ارزان: ائتلاف امریکا، هند، استرالیا و ژاپن علیه چین، هدف کواد چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور استرالیا ارزان: ائتلاف امریکا، هند، استرالیا و ژاپن علیه چین، هدف کواد چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید