شروع واردات خودرو از خرداد ماه

به گزارش مجله تور یک روزه، تهران (پانا) - وزیر صمت از برنامه افزایش فراوری خودرو و شروع واردات از خرداد ماه اطلاع داد و مطرح نمود که در چند ماه آینده بلوک سهام ها در بورس عرضه می گردد و به سمت واگذاری مدیریت دولتی حرکت می گردد.

شروع واردات خودرو از خرداد ماه

به گزارش صدا و سیما، سید رضا فاطمی امین، وزیر صمت گفت: دستور رئیس جمهور برای تقویت فراوری شرکت های خودروسازی بوده است که قیمت ها نامتعادل و خیلی بیشتر از آن چیزی است که در کارخانه ها فراوری می گردد و فاصله بین فراوری و تقاضا نامتعادل است.

فاطمی امین گفت: سال جاری فراوری زیر یک میلیون دستگاه خواهد بود که سال آینده باید یک میلیون و 500 دستگاه باشد و شرکت های خودروسازی سایپا و ایران خودرو به تفکیک ماه به ماه و حتی هفتگی باید برنامه داشته باشندکه برنامه ریزی ها و پیش بینی ها اجرا شده است.

وی اضافه کرد: در فراوری موتور و بدنه و رنگ مسئله ای نداریم و برای فراوری بیش از یک میلیون و 500 محدودیت سخت افزاری نداریم، اما باید نظمی در زنجیره و فراوری ایجاد و مدیریت کنیم.

فاطمی امین در باره تامین قطعه خودروهای دپو شده هم بیان کرد: 17 تراشه ای که در جاهای مختلف خودرو به کار می رود و بیشتر خودروسازهای جهان دچار مشکل هستند، باعث شده است که در فراوری وقفه بیفتد، اما برای شش ماه دوم سال قراردادها تعیین شده است و نگرانی نخواهیم داشت و برای نیمه اول تامین کنندگانی پیدا کردند که تامین خواهد شد تا روال عادی فراوری خودرو را داشته باشیم و تا اول اردیبهشت، فراوری خودروهای فراوریی به مقدار استاندارد انجام گردد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره اینکه فراوری خودرو با کیفیت پایین ممنوع است و آیا نظارتی صورت می گیرد؟ توضیح داد: مهم ترین نکته کیفیت قطعات و تعامل بین قطعه ساز و خودروساز است و مشکل اصلی خودرو ساز این است که با تاخیر پول را می دهد و قطعه ساز هم بموقع قطعه را تحویل نمی دهد، اما تامین اقتصادی زنجیره تسهیل شده است و اگر پرداخت مبلغ به موقع باشد کیفیت و قیمت هم ساماندهی می گردد.

وی درباره واگذاری مدیریت دولتی در شرکت های خودروسازی هم گفت: 40 درصد سهام در سایپا و 25 درصد سهام در ایران خودرو داریم که این خودسهام داری است و سهام دولت وثیقه است و قابل واگذاری نیست البته هیچ مانعی ندارد و قیمت گذاری شروع شده است و هم ایران خودرو و سایپا کارشناس دادگستری دارند و قرارداد آن ها بلوکی خواهد بود.

وزیر صمت ادامه داد: در چند ماه آینده بلوک سهام ها در بورس عرضه گردد و کم کم به سمت واگذاری مدیریت دولتی حرکت می کنیم.

وی درباره واردات خودرو و ارز مورد احتیاج هم گفت: سال آینده می توانیم تامین کنیم و منابع ارزی را تامین می گردد، صادرات خوب بوده است و محدودیت منابع اقتصادی وجود نخواهد داشت و از خرداد ماه شاهد واردات خودرو خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 2019

به "شروع واردات خودرو از خرداد ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع واردات خودرو از خرداد ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید