آغاز به کار سامانه ثبت نام دوره های کاردانی فنی و حرفه ای و غیر انتفاعی

به گزارش مجله تور یک روزه، خبرگزاری خبرنگاران- سامانه ثبت نام و انتخاب رشته دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیر انتفاعی در سال 1400 از امروز فعال شده و متقاضیان تا 6 تیر فرصت ثبت نام دارند.

آغاز به کار سامانه ثبت نام دوره های کاردانی فنی و حرفه ای و غیر انتفاعی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور؛ این سازمان در خصوص اعلام شرایط و ضوابط، تاریخ، نحوه ثبت نام و انتخاب رشته آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی سال 1400 اطلاعیه صادر کرد.

پیرو اطلاعیه مورخ 99/11/20 به اطلاع متقاضیان پذیرش در دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی-غیر انتفاعی در سال 1400 می رساند که سامانه ثبت نام و انتخاب رشته به صورت اینترنتی از روز یکشنبه مورخ 30-03-1400 تا روز یکشنبه مورخ 06-04-1400 فعال می گردد. بر این اساس ضرورت دارد که متقاضیان در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته وفراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز ثبت نام، به درگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام نمایند. با توجه به اینکه ثبت نام و انتخاب رشته همزمان در یک مرحله انجام می گردد، متقاضیان می بایست با توجه به رشته محل های اعلام شده در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته نسبت به انتخاب و درج رشته محل های مورد علاقه خود در سامانه ثبت نام و انتخاب رشته اقدام نمایند.

دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته همزمان با شروع ثبت نام به وسیله درگاه اطلاع رسانی این سازمان قابل دسترس می باشد.

شرایط ثبت نام :

علاقه مندان به تحصیل در دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی می بایست ضمن اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، مقررات وظیفه عمومی، مقررات مربوط به ضوابط ثبت نام اتباع غیرایرانی و توضیحات مربوط به سهمیه، در صورتی که دارای شرایط مذکور باشند، به عنوان متقاضی این دوره منحصراً در یک رشته امتحانی و متناسب با رشته تحصیلی و کد رایانه ای دیپلم خود (طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته آزمون) ثبت نام نمایند. لازم به توضیح است که پذیرش در تعدادی از رشته های امتحانی مذکور بدون آزمون و براساس سوابق تحصیلی (معدل کل دیپلم) صورت خواهد پذیرفت.

همه متقاضیان، اعم از اینکه پذیرش در رشته امتحانی آنان با آزمون یا براساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) باشد، لازم است که مطابق ضوابط دفترچه راهنما و توضیحات این اطلاعیه در آزمون مذکور ثبت نام و انتخاب رشته نمایند. در صورت عدم ثبت نام در تاریخ مقرر، پذیرش متقاضی پس از خاتمه مهلت معین شده امکان پذیر نخواهد بود.

برای ثبت نام در این آزمون می بایست اقدام های زیر انجام گیرد:

1- دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته از درگاه اطلاع رسانی این سازمان و مطالعه آن.

2- مراجعه به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی متقاضیان آزمون ورود به دانشگاه ها به نشانی: http://dipcode.medu.ir برای مشاهده اطلاعات و دریافت کد سوابق تحصیلی (منحصراً برای دارندگان دیپلم شاخه فنی و حرفه ای یا کاردانش و یا شاخه نظری سال های 1396 الی 1399) و درج کدسوابق تحصیلی درگاه اطلاع رسانی این سازمان برای ثبت نام در آزمون.

3- آماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت نام.

4- خرید کارت اعتباری ثبت نام به وسیله کارت های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آن ها فعال است، با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی سازمان و پرداخت مبلغ 540/000 (پانصدوچهل هزار) ریال به عنوان وجه ثبت نام شرکت در آزمون.

یادآوری 1: چنانچه متقاضی علاقه مند به شرکت در گزینش رشته های تحصیلی موسسات آموزش عالی غیر دولتی- غیرانتفاعی باشد، لازم است پس از اطمینان از پذیرش موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی در رشته امتحانی مورد تقاضا، علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت نام، نسبت به پرداخت مبلغ 137/000 (صدوسی و هفت هزار) ریال دیگر نیز برای دوره های مذکور به صورت اینترنتی اقدام نماید.

یادآوری 2: با توجه به اینکه مقرر شده است در مراحل مختلف فرآیند این آزمون، خدماتی به وسیله پیام کوتاه به متقاضیان ارائه گردد، متقاضیانی که تمایل به استفاده از آن دارند، با انتخاب گزینه مربوط و پرداخت مبلغ 8/500 (هشت هزار و پانصد ریال) به صورت اینترنتی به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه، می توانند از این خدمات استفاده نمایند.

5-ثبت نام به وسیله درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی: www.sanjesh.org در زمان مقرر (30/3/1400 لغایت 6/4/1400).

دستورالعمل و نحوه تکمیل تقاضانامه ثبت نام اینترنتی:

به متقاضیان توصیه می گردد که مطابق دستورالعمل مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته، ابتدا فرم پیش نویس تقاضانامه مندرج در دفترچه مذکور را تکمیل نموده و سپس براساس فرم پیش نویس با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی این سازمان، اطلاعات لازم را براساس بند های برنامه نرم افزاری ثبت نام وارد نمایند. راهنمای جامع نحوه تکمیل فرم در برنامه نرم افزاری ثبت نام اینترنتی موجود است و متقاضیان برای کسب اطلاع بیشتر می توانند به این راهنما مراجعه نمایند.

یادآوری 3: دانش آموزان سال آخر که پیروز به دریافت مدرک دیپلم نشده اند، در این مرحله، درج معدل برای آن ها الزامی نمی باشد. این گروه از متقاضیان می بایست از روز سه شنبه مورخ 19/5/1400 لغایت روز پنجشنبه مورخ 21/5/1400 با مراجعه به قسمت ویرایش اطلاعات در درگاه این سازمان نسبت به درج و یا ویرایش معدل دیپلم اقدام نمایند. عواقب ناشی از عدم درج معدل به عهده شخص متقاضی خواهد بود.

یادآوری 4: دانش آموزان و یا فارغ التحصیلان شاخه تحصیلی نظری نیز مجاز به ثبت نام در این آزمون می باشند. این متقاضیان ضمن داشتن شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام، توجه داشته باشند که فقط مجاز به انتخاب رشته های تحصیلی کاردانی ناپیوسته هستند و معدل آن ها در مقایسه با متقاضیان شاخه تحصیلی فنی و حرفه ای و کاردانش در رشته هایی که پذیرش آن ها صرفاً براساس سوابق تحصیلی صورت می گیرد تراز خواهد شد. نحوه تراز معدل و عنوان رشته های کاردانی ناپیوسته در دفترچه راهنما درج شده است.

ضمناًً متقاضیان لازم است در درج اطلاعات ثبت نامی و انتخاب رشته دقت نمایند؛ چرا که، در صورت مشاهده هرگونه مغایرت در موارد قید شده در تقاضانامه ثبت نام با مدارک متقاضی در صورت پذیرفته شدن در آزمون، مطابق مقررات و ضوابط رفتار خواهد شد.

یادآوری 5: چنانچه متقاضی در مرحله ثبت نام اقدام به ارائه اطلاعات غلط نماید و یا در ارسال عکس خود مرتکب اشتباه گردد (اعم از اینکه سهواً و یا عمداً باشد) به عنوان متخلف تلقی و برابر مقررات با وی رفتار خواهد شد.

زمان برگزاری، توزیع کارت اینترنتی و محل آزمون:

براساس برنامه زمانی پیش بینی شده آزمون دوره های کاردانی نظام جدید دانشگاه فنی و حرفه ای و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی سال 1400 (برای آن دسته از مجموعه های ثبت نامی که پذیرش آن ها با آزمون است) در روز جمعه مورخ 22/5/1400 برگزار خواهد شد. متقاضیان لازم است از روز سه شنبه مورخ 19/5/1400 لغایت روز پنجشنبه مورخ 21/5/1400 با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی این سازمان نسبت به تهیه پرینت کارت و راهنمای شرکت در آزمون اقدام نمایند. محل آزمون متقاضیان براساس استان و شهرستان حوزه امتحانی معین شده مندرج در بند 30 تقاضانامه معین می گردد؛ لذا مقتضی است متقاضیان با مراجعه به دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته و درج کد مربوط به استان و شهر مورد نظر در تقاضانامه ثبت نام اقدام نمایند.

زمان انتخاب کد رشته محل های انتخابی:

براساس برنامه زمانی، همزمان با ثبت نام برای شرکت در آزمون، متقاضیان مجموعه های ثبت نامی پذیرش با آزمون و پذیرش با سوابق تحصیلی (بدون آزمون) لازم است که با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی این سازمان و مطالعه شرایط و ضوابط هر یک از کدرشته های انتخابی، نسبت به انتخاب کد رشته محل های خود اقدام نمایند.

توصیه های مهم :

1- مفاد دفترچه راهنما را به دقت مطالعه نمایید.

2- در انتخاب کد مجموعه ثبت نامی و همچنین شهرستان محل حوزه امتحانی خود (برای رشته پذیرش با آزمون) دقت لازم را بعمل آورید، چرا که پس از دریافت کد پیگیری 16 رقمی و خاتمه مهلت ثبت نام، برای اصلاح موارد فوق با مشکل روبرو خواهید شد.

3- پس از تکمیل تقاضانامه و دریافت کد پیگیری، یک نسخه پرینت از تقاضانامه تهیه و نزد خود نگهداری نمایید.

4- هرگونه تغییر در شرایط و ضوابط ثبت نام این آزمون، به صورت اطلاعیه رسمی به وسیله درگاه اطلاع رسانی این سازمان و نشریه پیک سنجش و در صورت لزوم به وسیله رسانه های گروهی اعلام خواهد شد.

نحوه ارسال درخواست و یا ارتباط غیرحضوری با سازمان سنجش آموزش کشور

باتوجه به عدم پذیرش حضوری متقاضیان به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و در جهت تسریع در بررسی و ثبت درخواست ها به صورت الکترونیکی، متقاضیان در صورت داشتن هر گونه سوال می توانند به سیستم پیشخوان خدمات الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس http://darkhast.sanjesh.org مراجعه و درخواست خود را به همراه مستندات لازم ثبت نمایند. پس از ثبت درخواست، برای متقاضی شماره نامه و کدرهگیری به وسیله پیام کوتاه ارسال می گردد. متقاضیان می توانند پس از دریافت شماره و کدرهگیری به وسیله پیام کوتاه، به پورتال رهگیری الکترونیکی مکاتبات به آدرس http://rahgiri.sanjesh.org وارد و از آخرین شرایط درخواست خود مطلع شوند.

ضمناًً متقاضیان درصورت لزوم می توانند سؤال یا سؤالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور و یا در روز ها و ساعات اداری با شماره تلفن 42163-021 نیز در میان بگذارند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: onedaynet.ir شناسه مطلب: 1645

به "آغاز به کار سامانه ثبت نام دوره های کاردانی فنی و حرفه ای و غیر انتفاعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز به کار سامانه ثبت نام دوره های کاردانی فنی و حرفه ای و غیر انتفاعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید